Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym…
2019-10-08, 10:39 Autor: Joanna Matlak

Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta?

W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie ten wynik przekazywany jest Państwowej Komisji Wyborczej, która dokonuje łącznej sumy na poziomie kraju, aby móc ustalić, które komitety przekroczyły próg wyborczy.

Przypomnijmy, 5% próg obowiązuje komitety partyjne i komitety wyborcze wyborców, a 8% próg wyborczy dotyczy koalicji. Próg nie dotyczy komitetów mniejszości narodowych, w przypadku województwa opolskiego nie dotyczy mniejszości niemieckiej.
Kiedy już zostanie ustalone, które komitety przekroczyły prób wyborczy, okręgowa komisja wyborcza dokonuje podziału mandatów pomiędzy uprawnione listy tzw. metodą d’Hondta.
Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta?
O co chodzi w metodzie D'Hondta? Wszystkie wyniki poszczególnych list kandydatów są dzielone kolejno przez liczby naturalne 1,2,3,4 itd., aż do chwili gdy z otrzymanych ilorazów uda się uszeregować tyle największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia w danym okręgu. W przypadku województwa opolskiego mamy do rozdzielenia 12 mandatów, a zatem szukamy dwunastu największych ilorazów wśród wyników poszczególnych komitetów wyborczych. Każdej liście przysługuje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego szeregu ilorazów przypada jej liczb kolejno największych.

Następnie w obrębie tych ilorazów poszczególnych komitetów sprawdzane jest którzy kandydaci na danej liście otrzymali najwięcej głosów. I przykładowo jeśli komitet X uzyskał 4 mandaty, to te 4 mandaty uzyskają te osoby, które otrzymały 4 najlepsze wyniki na liście. To nie znaczy, że będą to pierwsze osoby na liście, ale osoby z największą ilością głosów. I w ten sposób ustala się 460 mandatów do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Zobacz także

2019-09-06, godz. 10:00 Kto może zostać senatorem? 13 października wybierzemy stu senatorów z terenu całej Polski, która została podzielona na sto jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu… » więcej 2019-09-09, godz. 09:00 Dlaczego wybory odbędą się 13 października i inne ważne terminy Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. To najwcześniejszy z możliwych terminów wyborów, które mogły być zarządzone na niedzielę między… » więcej 2019-09-09, godz. 10:00 Kalendarz wyborczy - wszystkie ważne terminy przed wyborami parlamentarnymi - Data wyborów parlamentarnych, 13 października, determinuje konkretne czynności, które będą podejmowały organy wyborcze - mówi Cezary Obermajer, komisarz… » więcej 2019-09-10, godz. 09:00 Czym jest obwód głosowania i jak znaleźć swój lokal wyborczy? Obwody głosowania to stała jednostka terytorialna utworzona na obszarze gminy, w celu przeprowadzenia wyborów i referendów. Przed każdymi wyborami gmina ma… » więcej 2019-09-10, godz. 10:00 Obwodowa komisja wyborcza - co robi i kto w niej może pracować? 22 września mija termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Kandydatów do tych komisji, które przeprowadzają głosowanie w lokalu wyborczym… » więcej 2019-09-11, godz. 09:00 Rejestr wyborców Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą… » więcej 2019-09-11, godz. 10:00 Jak dopisać się do rejestru wyborców? Na podstawie rejestru wyborców tworzone są spisy wyborców, którymi posługują się komisje wyborce w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Jeśli od ostatnich… » więcej 2019-09-12, godz. 09:00 Kto może głosować korespondencyjnie Wyborca niepełnosprawny o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie w wyborach do Sejmu i Senatu. Aby w taki… » więcej 2019-09-12, godz. 10:00 Jak zagłosować korespondencyjnie? Po otrzymaniu pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego należ go wypełnić, włożyć do odpowiedniej koperty i odesłać. Jest także druga droga. -Wyborca… » więcej 2019-09-13, godz. 09:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania z zaświadczeniem o prawie do głosowania - Ci, którzy już tera zwiedzą, że chcą zagłosować 13 października, powinni wiedzieć gdzie będą przebywać w ten dzień - zwraca uwagę Rafał Tkacz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »