Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto zatwierdza ważność wyborów?
2019-10-07, 11:07 Autor: Joanna Matlak

Kto zatwierdza ważność wyborów?

W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w IV rozdziale i 101 artykule kryje się odpowiedź na pytanie: kto zatwierdza ważność wyborów? Od początku funkcjonowania demokratycznych wyborów w Polsce tym organem, który podkreśla, ustanawia czy zatwierdza ważność wyborów jest Sąd Najwyższy.

- Natomiast wszystkie osoby, które uważają, że coś było nie tak, że doszło do naruszeń bezpośrednio związanych głosowaniem, liczeniem lub ustalaniem wyników, czy też wcześniej w związku z kampanią wyborczą mogą złożyć protest przeciwko ważności wyborów.
Kto zatwierdza ważność wyborów?
- Trzeba to zrobić na piśmie w terminie od 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów prze PKW w Dzienniku Ustaw RP. Czyli wszyscy zainteresowani muszą śledzić Dziennik Ustaw, by wiedzieć kiedy podano do publicznej wiadomości ogłoszenie wyników i mają 7 dni na złożenie protestu wyborczego. One są następnie rozpatrywane w 3-osobowych składach sędziów w postępowaniu nieprocesowym i do każdego z nich są wydawane postanowienia uznające lub oddalające – informuje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Na podstawie wszystkich protestów wyborczych wydawana jest uchwała Sądu Najwyższego, która stwierdza o nieważności lub ważności wyborów. Jak dotąd za każdym razem sąd stwierdzał ważnośc wyborów w Polsce przy jednoczesnym zauważeniu, że były protesty, które były zasadne, ale nie miały wpływu na wynik wyborów, czyli nie zmieniłyby układu mandatów.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »