Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto zatwierdza ważność wyborów?
2019-10-07, 11:07 Autor: Joanna Matlak

Kto zatwierdza ważność wyborów?

W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w IV rozdziale i 101 artykule kryje się odpowiedź na pytanie: kto zatwierdza ważność wyborów? Od początku funkcjonowania demokratycznych wyborów w Polsce tym organem, który podkreśla, ustanawia czy zatwierdza ważność wyborów jest Sąd Najwyższy.

- Natomiast wszystkie osoby, które uważają, że coś było nie tak, że doszło do naruszeń bezpośrednio związanych głosowaniem, liczeniem lub ustalaniem wyników, czy też wcześniej w związku z kampanią wyborczą mogą złożyć protest przeciwko ważności wyborów.
Kto zatwierdza ważność wyborów?
- Trzeba to zrobić na piśmie w terminie od 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów prze PKW w Dzienniku Ustaw RP. Czyli wszyscy zainteresowani muszą śledzić Dziennik Ustaw, by wiedzieć kiedy podano do publicznej wiadomości ogłoszenie wyników i mają 7 dni na złożenie protestu wyborczego. One są następnie rozpatrywane w 3-osobowych składach sędziów w postępowaniu nieprocesowym i do każdego z nich są wydawane postanowienia uznające lub oddalające – informuje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Na podstawie wszystkich protestów wyborczych wydawana jest uchwała Sądu Najwyższego, która stwierdza o nieważności lub ważności wyborów. Jak dotąd za każdym razem sąd stwierdzał ważnośc wyborów w Polsce przy jednoczesnym zauważeniu, że były protesty, które były zasadne, ale nie miały wpływu na wynik wyborów, czyli nie zmieniłyby układu mandatów.

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »