Radio Opole » Szperacze » Posłuchaj cyklu » Nysa 1945. Maciej Krzysik
2019-08-26, 08:18 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Nysa 1945. Maciej Krzysik

Miasto Nysa - ГОРОД НЕЙСЕ. Cykl "Szperacze" - Maciej Krzysik [materiały pochodzą z prywatnego archiwum Macieja Krzysika]
Ponad pół roku trzeba było czekać na uzyskanie odpowiedzi z pewnego archiwum Federacji Rosyjskiej. Ale warto było, bo dzięki temu krok po kroku poznajemy prawdę o pierwszych dniach obecności Armii Czerwonej w Nysie, w marcu 1945 roku. Opowiada o tym bohater dzisiejszego cyklu, Maciej Krzysik. Zapraszamy do słuchania ok. godz. 9:45, 10:45 i 11:45.
Rosyjskie archiwa zawierają świetnie zachowane i doskonale wykonane materiały obrazujące działania wojenne pod koniec II wojny światowej. Właśnie dzięki wytrwałości dotarł do nich Pan Maciej, który prowadzi swój blog "NYSA 1945". O swojej drodze do poznania prawdy o tamtym czasie opowiada w dzisiejszym odcinku "Szperaczy".
Nie tylko dokumenty archiwalne mogą wyjaśnić zagadki, jakie skrywa historia zawiązana z pierwszymi dniami pobytu Armii Czerwonej w Nysie w roku 1945. Wiele można się dowiedzieć na podstawie badań okolicznych cmentarzy. Także tym zajmuje się nasz dzisiejszy gość.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »