Radio Opole » Szperacze » Posłuchaj cyklu » Dźwięki zaginionego archiwum. Mariusz Pucia [cykl…
2019-08-22, 11:01 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Dźwięki zaginionego archiwum. Mariusz Pucia [cykl "Szperacze"]

Dźwięki zaginionego archiwum, Mariusz Pucia, cykl "Szperacze" [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dźwięki zaginionego archiwum, Mariusz Pucia, cykl "Szperacze" [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Komu mogą się jeszcze przydać części do starych, lampowych odbiorników radiowych? Odpowiedź zna Mariusz Pucia, który nie jest elektronikiem, tylko muzykologiem. Dzisiaj także bohaterem cyklu Krzysztofa Dobrowolskiego.
Na początku zbierał lampy do starych odbiorników radiowych. W domu ma już kilkanaście sprawnych gramofonów. A do tego rozpoczął kolekcję oryginalnych instrumentów afrykańskich.
Dźwięki zaginionego archiwum. To określenie dobrze oddaje ducha pasji, jaką jest pochłonięty gość dzisiejszego odcinka cyklu Mariusz Pucia. Chętnie się dzieli swoimi skarbami muzycznymi, które pochodzą także z archiwum Radia Opole. Dzięki temu za chwilę usłyszymy fragment najstarszego w Polsce nagrania utworu ludowego, jaki został zarejestrowany na Śląsku w roku 1913 na wałkach Edisona.

Zobacz także

2019-07-17, godz. 09:39 Niezmienna w duszy i w sercu [Cykl "Szperacze"] Od kiedy na stałe mieszka w Polsce, jest otoczona pamiątkami z miasta, w którym się urodziła - z Bolonii. Także tu, w Opolu, jej radosne, włoskie dzieciństwo… » więcej 2019-07-12, godz. 10:15 Uratowane z wysypisk śmieci i złomowisk. Skarby pana Jarosława [Cykl "Szperacze"] Oryginalne dokumenty z okresu powstań śląskich, plebiscytu, eksponaty z czasów II wojny światowej i po roku 1945 - takie skarby można znaleźć na wysypiskach… » więcej 2019-07-15, godz. 09:34 O zaczarowanym świecie motocykli opowiada Marek Woźniak [Cykl "Szperacze] Jak zamienić pracę w zabawę? Marek Woźniak z Kuniowa koło Kluczborka znalazł na to swój sposób. O zaczarowanym świecie motocykli opowiada w audycji Krzysztofa… » więcej 2019-07-12, godz. 09:22 Nysa: miasto noblisty, więzienie de Gaulle'a [Cykl "Szperacze"] Nie mieszkał od urodzenia w Nysie, ale całe życie poświęcił poszukiwaniu śladów tego miasta w europejskich archiwach. I tak np. we Francji znalazł informację… » więcej 2019-07-11, godz. 10:46 O przedwojennej policji dowiesz się w Izbie Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu [Cykl "Szperacze"] W setną rocznicę utworzenia Polskiej Policji Państwowej pamiątki z tamtego okresu zostały wyeksponowane w otwartej właśnie Izbie Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej… » więcej 2019-07-10, godz. 15:13 To kościół unikatowy w skali Europy. Dr Tadeusz Jurek bada jego dzieje od kilkudziesięciu lat [Cykl „Szperacze… Kościół, który stał się fascynacją bohatera dzisiejszego cyklu, jest wyjątkowy w skali Europy. Na jego ścianach znajduje się prawie tysiąc metrów kwadratowych… » więcej 2019-07-09, godz. 09:21 Każda rodzina ma swoje zagadki, tajemnice... [Cykl "Szperacze"] Każda rodzina ma swoje zagadki, tajemnice, albo poszukuje informacje o dziejach kogoś z krewnych. Janusz Kalend od dziecka słyszał o zaginięciu swojego wuja… » więcej 2019-07-08, godz. 09:13 Co interesującego można znaleźć na chodniku albo na ulicy? Co interesującego można znaleźć na chodniku albo na ulicy? Modelarz, szczególnie z 40-letnim doświadczeniem, nawet w takim miejscu potrafi dostrzec wartościowe… » więcej 2019-07-08, godz. 15:52 Miłość do zabytkowych motocykli Dla miłośników motoryzacji nawet zapach warsztatu samochodowego sprawia przyjemne wrażenie. Szczególnie, gdy jest to garaż, w którym znajdują się piękne… » więcej 2019-07-03, godz. 17:48 Dr Jarosław Bogacki o odkrywaniu nieznanych dotąd wątków z czasów II wojny światowej Mimo upływu prawie 75 lat od zakończenia II wojny światowej, nadal są odkrywane nieznane dotąd wątki historii. Także tej lokalnej, która dotykała ludzi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »