Radio Opole » Szperacze » Posłuchaj cyklu » Dźwięki zaginionego archiwum. Mariusz Pucia [cykl…
2019-08-22, 11:01 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Dźwięki zaginionego archiwum. Mariusz Pucia [cykl "Szperacze"]

Dźwięki zaginionego archiwum, Mariusz Pucia, cykl "Szperacze" [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dźwięki zaginionego archiwum, Mariusz Pucia, cykl "Szperacze" [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Komu mogą się jeszcze przydać części do starych, lampowych odbiorników radiowych? Odpowiedź zna Mariusz Pucia, który nie jest elektronikiem, tylko muzykologiem. Dzisiaj także bohaterem cyklu Krzysztofa Dobrowolskiego.
Na początku zbierał lampy do starych odbiorników radiowych. W domu ma już kilkanaście sprawnych gramofonów. A do tego rozpoczął kolekcję oryginalnych instrumentów afrykańskich.
Dźwięki zaginionego archiwum. To określenie dobrze oddaje ducha pasji, jaką jest pochłonięty gość dzisiejszego odcinka cyklu Mariusz Pucia. Chętnie się dzieli swoimi skarbami muzycznymi, które pochodzą także z archiwum Radia Opole. Dzięki temu za chwilę usłyszymy fragment najstarszego w Polsce nagrania utworu ludowego, jaki został zarejestrowany na Śląsku w roku 1913 na wałkach Edisona.

Zobacz także

2019-07-30, godz. 15:11 Tropem przeszłości i ludzi z Głogówka. Jarosław Kłuskiewicz [Cykl "Szperacze"] Stare widokówki, ale tylko z Głogówka. Największą ich kolekcję zgromadził w ciągu ponad 25 lat Jarosław Kłuskiewicz. Z zawodu lekarz medycyny, z pasji… » więcej 2019-07-30, godz. 09:25 Po drodze do nieba. Elżbieta Grocholska [Cykl "Szperacze"] Co może być ciekawego na dachu? Dla Elżbiety Grocholskiej wszystko. Szczególnie, jeżeli stary dom jest pokryty wzorzystą dachówką. Barwnie o tym opowiada… » więcej 2019-07-29, godz. 09:26 Daje drugie życie przedmiotom. Grzegorz Bednarczyk z Suchej [Cykl "Sprzeracze"] Nie ma takiej siły, która mogłaby odwieść prawdziwego szperacza od upatrzonego celu. Nawet jeśli ten cel byłby kupą zardzewiałego złomu. Tak właśnie… » więcej 2019-07-12, godz. 09:48 Tropem ludzkich dramatów i sentymentów [Cykl "Szperacze"] Świat jest bardzo mały. Wie o tym doskonale pan Andrzej, który mieszka koło Nysy. Właśnie w tych okolicach miały miejsce walki pod koniec II wojny światowej… » więcej 2019-07-18, godz. 23:24 Śladami rodziny Szumańskich. Jacek Szumański z Nysy [Cykl "Szperacze"] Opowiadaniami o swoich przodkach przesiąkał od dziecka. Ale dopiero jako dorosły człowiek rozpoczął systematyczne dokumentowanie przeszłości swojej rodziny… » więcej 2019-07-24, godz. 09:45 Tam, gdzie tylko ptaki dolatują. Łukasz Berlik Ptaki są wokół nas, tylko w codziennym pędzie ich nie dostrzegamy. O nieoczekiwanych spotkaniach z przyrodą i tropieniu unikatowych gatunków opowiada Łukasz… » więcej 2019-07-23, godz. 09:47 Zbiera dokumenty, zabytkowe przedmioty, dzieła sztuki. Największą dumą są figury Thomasa Myrtka Bohater dzisiejszego cyklu przyznaje, że szperactwo pasjonuje go od dziecka. Do Opola trafił z kresowego Wołynia zaraz po II wojnie światowej. Od tamtej pory… » więcej 2019-07-22, godz. 09:50 Wie, co w trawie piszczy. Prof. Arkadiusz Nowak [Cykl "Szperacze"] Co w trawie piszczy? Na to pytanie od lat poszukuje odpowiedzi opolski botanik, prof. Arkadiusz Nowak. Nawet początki jego szperactwa, jeszcze z czasów szkoły… » więcej 2019-07-18, godz. 23:09 Odkrywa historię hutnictwa z precyzją chirurga [Cykl "Szperacze"] Co mogą mieć wspólnego: historia, hutnictwo i chirurgia? Odpowiedź zna Krzysztof Dobrowolski, który zaprasza na spotkanie z Ozimkiem i jego niezwykłą w… » więcej 2019-07-18, godz. 09:40 Czy samochód zabytkowy naprawdę ma duszę? [Cykl "Szperacze"] Latające Muzeum Motoryzacji to duma i efekt kolekcjonerskiej pasji dr. inż. Wacława Hepnera z Opola. Zanim stał się nauczycielem akademickim, od dziecka fascynował… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »