Radio Opole » O polskość Śląska Opolskiego » Posłuchaj cyklu » O polskość Śląska Opolskiego.15.05.2021
2021-05-15, 08:00 Autor: Wiktor Krzewicki

O polskość Śląska Opolskiego.15.05.2021

[Fot. Kazimierz Zenkteller, domena publiczna]
[Fot. Kazimierz Zenkteller, domena publiczna]
Zupełnie zapomnianym dowódcą powstańczym był podpułkownik Kazimierz Zenkteller ps. Warwas. Zastąpił on na początku czerwca na stanowisku komendanta naczelnego III powstania śląskiego Macieja Mielżyńskiego.
Przyszedł na świat jeszcze pod koniec XIX wieku w Wojnowicach. Po kończeniu gimnazjum trafił na kurs przeszkolenia wojskowego .W czasie I wojny walczył w armii niemieckiej. Ciężko ranny w czasie działań wojennych musiał odejść z armii. Był już wtedy podpułkownikiem.

W 1918 roku zaangażował się w przygotowanie Powstania Wielkopolskiego, a potem już po wybuchu był jednym z dowódców na froncie zachodnim. Został dowódcą V Okręgu Wojskowego w Grodzisku Wielkopolskim. Uczestniczył też w obradach Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Walczył też w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku. Później objął też dowództwo w 23 Dywizji Piechoty.

Jak się miało okazać losy oficerów niemieckich, którzy zaraz po pierwszej wojnie zaangażowali się w walkę o niepodległość Polski były często bardzo skomplikowane . Taką krętą drogę przeszedł Zenkteller. Najpierw ciężko ranny wojsku niemieckim musiał opuścić armię. Jednak już za kilka miesięcy podjął walkę tym razem z Niemcami za co został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojennym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

W II Rzeczypospolitej był członkiem Kapituły Orderu „Odrodzenia Polski” ważnego państwowego odznaczenia. Po odejściu z wojska jako właściciel ziemski do 1939 roku gospodarował w swoim majątku w Mieściskach.

Po wybuchu II wojny został wysiedlony z wielkopolski do Generalnej Guberni trafił do Jędrzejowa ,gdzie spędził resztę życia. Zmarł prawie 10 lat po wojnie w 1955 roku w zupełnym zapomnieniu.

Powróćmy jednak do powstania W pierwszych dniach powstańcy opanowali tereny zakreślone linią „Korfantego”. W drugiej fazie powstania między 11 a 20 maja powstańcy umocnili się na zdobytych rubieżach, i bronili zdobytych już miejscowości. W trzecim etapie między 21 maja a 6 czerwca doszło do gwałtownych walk podczas kontrakcji niemieckiej.

Wtedy też rozegrała się bitwa o Górę Świętej Anny, którą powstańcy polscy utracili oraz o Kędzierzyn. Powstańcy nie dopuścili jednak do przerwania linii frontu i do wtargnięcia Niemców w głąb okręgu przemysłowego.

Warto jeszcze przypomnieć, że właśnie w czasie trwającej kontrofensywy niemieckiej miejsce Mielżyńskiego zajął ppłk Kazimierz Zentkeller, który zresztą doświadczenie wojskowe zdobywał zresztą tak jak i Mielżyński w czasie Powstania Wielkopolskiego.

Na koniec przypomnijmy . W trzecim powstaniu śląskim po stronie polskiej brało udział pomiędzy 30 a 40 tysięcy miejscowych Górnoślązaków, w tym część kadry dowódczej, około 700 oficerów, 1300 podoficerów i 7000 szeregowych żołnierzy Wojska Polskiego, a także kilka tysięcy ochotników z głębi Polski, głównie z dużych miast – Poznania, Bydgoszczy, Warszawy, Łodzi, Częstochowy, Sosnowca, Krakowa i Lwowa.
O polskość Śląska Opolskiego 15.05.2021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »