Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » Rozmowy o kulturze (DAB+)

Rozmowy o kulturze (DAB+)

2022-12-09, 19:00

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej okiem socjologa

Anna Czerner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Anna Czerner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej spojrzymy z socjologicznej perspektywy. Dlaczego piłka nożna stała się tak popularnym widowiskiem na całym świecie? Co sprawia, że kibice tak mocno utożsamiają się ze swoją drużyną? O to m.in. zapytaliśmy socjolog dr Annę Czerner. Pochyliliśmy się także nad kwestiami etycznym związanymi z organizacją Mundialu w Katarze.
2022-12-08, 19:01

Z Haliną Nabrdalik o sytuacji Polaków na Ukrainie i działaniach Wspólnoty Polskiej

Halina Nabrdalik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Halina Nabrdalik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tym razem naszym gościem była redaktor Halina Nabrdalik - prezes opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska i dyrektor Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki, dziennikarka od wielu lat związana z Radiem Opole. Rozmawialiśmy o sytuacji Polaków na Ukrainie i działaniach Wspólnoty Polskiej na Opolszczyźnie.
2022-12-07, 19:00

Wybitna reżyserka i dokumentalistka Vera Botterbusch odwiedziła Radio Opole

Kamila Projzner, Paweł Marcinkiewicz, Vera Botterbusch
Kamila Projzner, Paweł Marcinkiewicz, Vera Botterbusch
Poetka, artystka fotografii, a nade wszystko wybitna reżyserka i dokumentalistka Vera Botterbusch przyjechała do Opola na prezentacje swojego filmu i spotkanie ze studentami. W audycji opowiedziała o swojej pracy, ale i o życiu, które korzeniami sięga ziem Polski. W rozmowie wziął udział również prof. Paweł Marcinkiewicz, który czuwa nad wizytą i doskonale zna dorobek Very Botterbusch.
2022-12-06, 19:00

Danuta Łuczak na emeryturze? Trudno to sobie wyobrazić...

Danuta Łuczak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Danuta Łuczak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem audycji była Danuta Łuczak, wicedyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która całe swoje życie zawodowe spędziła na różnych szczeblach pracy w bibliotece. Danuta Łuczak przechodzi na emeryturę. Rozmawialiśmy o książkach, bibliotece i pracy naszego gościa.
2022-12-05, 19:00

Jakub Ćwiek o swojej twórczości i inspiracjach

Jakub Ćwiek, autor książki "Topiel" [fot. Łukasz Fura]
Jakub Ćwiek, autor książki "Topiel" [fot. Łukasz Fura]
Z Jakubem Ćwiekiem, pisarzem i reportażystą z Głuchołaz, rozmawiamy o książkach, których akcja toczy się w Głuchołazach, m. in. o "Paniach Czarownych", "Topieli". Przywołujemy ciekawe miejsca z miasta pogranicza, a także dyskutujemy o popkulturowym potencjale.
2022-12-02, 19:00

Krzysztof Żyliński o Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej Klubu Zapalonej Świecy

Krzysztof Żyliński, Witold Sułek [fot. Marcin Skomudek]
Krzysztof Żyliński, Witold Sułek [fot. Marcin Skomudek]
Czym jest tekst i praca z tekstem literackim w teatrze i sztuce recytacji? Czym jest wspólne doświadczenie i przeżywanie słowa? O tym porozmawiam z dramaturgiem, reżyserem, oraz poetą, Krzysztofem Żylińskim z opolskiego MDK-u, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej Klubu Zapalonej Świecy.
2022-12-01, 19:00

Z Barbarą Sypko o archiwach rodzinnych i wystawach opolskiego archiwum

Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tym razem naszym gościem była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu, ale także koordynator projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Rozmawialiśmy o archiwach rodzinnych, ale także o wystawach aktualnie prezentowanych przez opolskie Archiwum Państwowe.
2022-11-29, 19:00

Michał Witkowski o swojej najnowszej książce pt. "Tango"

Michał Witkowski [fot. Maciej Marciński]
Michał Witkowski [fot. Maciej Marciński]
Gościem audycji "Rozmowy o kulturze" był Michał Witkowski. Rozmawialiśmy o najnowszej książce pisarza zatytułowanej "Tango". Autor wyjaśnia dlaczego jest to kryminał retro. Michał Witkowski przyjechał do Opola na zaproszenie trwającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 20. Opolskiej Jesieni Literackiej.
2022-11-28, 19:00

O spektaklu "Kordian;" rozmawiamy z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz autorką dramatu Marianną Cieślak

O spektaklu "Kordian;" rozmawiamy z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz autorką dramatu Marianną Cieślak [fot. Agnieszka Zientarska]
O spektaklu "Kordian;" rozmawiamy z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz autorką dramatu Marianną Cieślak [fot. Agnieszka Zientarska]
Z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz dramaturżką Marianną Cieślak rozmawialiśmy o spektaklu "Kordian;", który miał premierę 26 i 27 listopada 2022 roku na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Spektakl jest finałem 5. edycji Konkursu na Projekt Teatralny "Modelatornia". Reżyserka zaprosiła do pracy nad spektaklem grupę młodych osób, które wspólnie z aktorami i aktorkami opolskiego teatru szukają odpowiedzi na pytanie: kim dzisiaj jest Kordian?
1234567

Zobacz także

2022-10-12, godz. 20:11 Rosja oczami Jędrzeja Morawieckiego Na Rosję spojrzymy oczami dziennikarza, publicysty i reportażysty, który odwiedzał ten kraj wielokrotnie - Jędrzeja Morawieckiego. Nasz gość opowiedział… » więcej 2022-10-11, godz. 19:22 Ewa Bogusz-Moore o występach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia We wtorkowym programie Rozmowy o kulturze (11.10) spotkaliśmy się z dyrektorką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewą Bogusz-Moore, która opowiedziała… » więcej 2022-10-10, godz. 19:00 O biblioterapii rozmawiamy z gośćmi Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej W audycji rozmawialiśmy z gośćmi VI Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej (VIII edycji opolskiej) "Biblioterapia w sytuacji kryzysowej". Dr Elżbieta… » więcej 2022-10-07, godz. 19:07 Iwona Kowalczuk i Karolina Kuza o roku działalności opolskiej Reużytkowni Opolska Reużytkownia zbliża się do pierwszej rocznicy istnienia i jak się okazuje, poza działalnością proekologiczną, która jest jej głównym zadaniem… » więcej 2022-10-06, godz. 19:06 Krzysztof Stecki o najnowszych wydawnictwach i publikacjach Instytutu Śląskiego Tym razem naszym gościem będzie Krzysztof Stecki z Zakładu Wydawniczego Instytutu Śląskiego. Porozmawiamy m.in. o najnowszych wydawnictwach i publikacjach… » więcej 2022-10-05, godz. 19:39 Joanna Kinowska o mocy zdjęcia Dlaczego nigdy nie powinno się wyrzucać fotografii? Jaką moc ma zdjęcie? Na te pytania odpowiedziała historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii… » więcej 2022-10-05, godz. 11:48 Christiane Hoffmann o najnowszej książce "Wszystko czego nie pamiętamy albo o czym nie wspominamy. Pieszo śladami mojego… W wtorkowych Rozmowach o kulturze rozmowa z Christiane Hoffmann, dziennikarką, pisarką i zastępcą rzecznika rządu federalnego Niemiec o jaj najnowszej książce… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Z Józefem Chyżym o wystawie "Arboretum" Z Józefem Chyżym, artystą - malarzem, porozmawiamy o wystawie "Arboretum", która prezentowana jest w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Inspiracją malarskich… » więcej 2022-09-30, godz. 19:00 O propozycjach Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu opowiada Magda Wolnicka W galeriach sztuki coraz częściej pojawiają się oryginalne spotkania i zajęcia, nie związane (zdarza się, że tylko pozornie) z nią wprost. O tym, co proponuje… » więcej 2022-09-29, godz. 19:00 O Kresach oraz powstającym w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów Tym razem gościem audycji była Krystyna Rostocka, prezes Towarzystwa Polonia-Kresy. Porozmawiamy o Kresach oraz powstającym w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »