Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości…
2021-09-01, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze

Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w której autor ukazuje, że Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.
Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Zobacz także

2021-09-27, godz. 19:00 Dr Aldona Ciborowska o współczesnym trybie życia Spotkanie z dr Aldoną Ciborowską, która opowie o nowej etyce, sekularyzacji i destrukcyjnym trybie życia, hedonizmie, zabijaniu duchowości człowieka, rozbijaniu… » więcej 2021-09-24, godz. 19:22 Violetta Łabędzka o 70-leciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tym razem naszym gościem była Violetta Łabędzka zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Biblioteka obchodzi w tym roku 70-lecie. W… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Anna Demska o rozwoju edukacji i sztuki użytkowej O Marii Bujakowej - twórczyni tkanin artystycznych w tym unikatowych oraz czołowej projektantce Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych porozmawialiśmy z Anną… » więcej 2021-09-28, godz. 15:29 Czym jest tradycyjny śpiew? Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-09-20, godz. 19:01 O kulturze - debata o lewicowym marketingu W dzisiejszej audycji poruszymy temat rzadko poruszany w mediach: dlaczego marketing lewicowy jest zdecydowanie lepszy niż ten z tzw. prawej strony. » więcej 2021-09-17, godz. 19:00 Dr Piotr Stanek o kulturze w obozach jenieckich oraz działalności edukacyjnej i naukowej CMJW w Opolu-Łambinowicach Tym razem naszym gościem był dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Rozmawialiśmy o kulturze… » więcej 2021-09-16, godz. 19:09 Małgorzata Ludmiła Sobolewska o łotewskiej sztuce użytkowej W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o łotewskiej sztuce użytkowej. O plenerze Malarskim na Łotwie opowiadała opolska malarka Małgorzata Ludmiła Sobol… » więcej 2021-09-15, godz. 19:01 Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką zapraszamy na nowy cykl audycji pt. "Pieśnioopowieści" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-09-14, godz. 19:00 Aleksandra Starczewska-Wojnar o tym, jak ważna była reprezentacja wizualna wspólnoty dawnych wsi opolskich Dziś gościem Katarzyny Zawadzkiej była Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna była reprezentacja wizualna… » więcej 2021-09-13, godz. 19:00 Janusz Brych o muzycznych inspiracjach Spotkanie z Januszem Brychem - saksofonistą i flecistą, adiunktem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie wykłada od wielu lat. Prowadzi również zajęcia… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »