Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji prowadzonych przez Katarzynę… » Lato w słoikach! Przetwory Tadeusza i Krystyny Zamojskich…
2020-08-06, 20:34 Autor: Katarzyna Zawadzka

Lato w słoikach! Przetwory Tadeusza i Krystyny Zamojskich [FILM + PRZEPISY!]

Lato w słoikach! Przetwory Tadeusza i Krystyny Zamojskich
W ramach akcji "Chcę wyjechać na wieś" byliśmy w Grobnikach. Nasze plenerowe studio udekorowali Tadeusz i Krystyna Zamojscy. W programie "Ze zdrowiem Ci do twarzy" opowiedzieli o przetworach, które wykonują z warzyw i owoców z domowego ogródka. Jak zamknąć w słoiku lato, aby starczyło na zimę? Posłuchajcie!

Poniżej prezentujemy przepisy Krystyny Zamojskiej na naturalne olejeki do dłoni i paznokci, pomidory w galarecie i ogórki słodko-kwaśne.
Olejek z bzu lilaka do dłoni:
– kwiaty bzu lilaka (najlepsze są stare odmiany lilaków)

– olej z pestek winogron

– szklany słoik

– gaza

Kwiaty bzu lilaka najlepiej zebrać rano w słoneczny dzień, następnie rozłożyć na białym papierze, aby wyszły z niego wszystkie żyjątka. Bardzo dokładnie oberwać same kwiatuszki i ułożyć w wyparzonych szklanych słoikach dosyć ciasno, ale tak aby zmieścił się tam jeszcze olej, do którego lilak będzie oddawał swoje zdrowotne właściwości i zapach.

Podgrzewamy olej do temperatury czterdziestu stopni Celsjusza, zalewamy nim ułożone w słoiku kwiaty i odstawiamy do ciemnego, ale ciepłego miejsca, na 48 godzin. Po tym czasie zlewamy olej i wyciskamy dokładnie kwiaty z pozostałego oleju. Procedurę powtarzamy trzy razy zalewając nowe porcje kwiatów olejem uzyskanym z poprzedniej maceracji. Po sześciu dniach olejek jest gotowy do użycia. Rozlewamy go do szklanych flakoników zamykanych korkiem. Przechowujemy w lodówce. Kwiaty pozostałe po maceracji można użyć do kąpieli.

Olejek z lilaka stosujemy zewnętrznie. Ma on właściwości napinające skórę, stosowany jest w leczeniu wyprysków, oparzeń słonecznych, drobnych ran i zadrapań. Bardzo dobrze wzmacnia płytki paznokci. Regeneruje skórę dłoni po stosowaniu środków dezynfekcyjnych.

Herbatka z lilaka:

- kwiaty lilaka ( kolor i odmiana nie są ważne)

Aby wzmocnić działanie olejku można zrobić samemu herbatkę z bzu lilaka:

przebrane, suche kwiaty lilaka układamy bardzo ciasno w słoiku szklanym. Zakręcamy i wkładamy do piekarnika nastawionego na temperaturę 45 stopni Celsjusza do momentu, aż kwiaty stracą kolor, wszystkie będą białawe. Trwa to ok 3 lub 4 godziny. Po tym czasie wyjmujemy kwiaty ze słoika i wysypujemy na papier lub na tacki suszarki do ziół. Kwiaty w kontakcie z powietrzem robią się brązowe i zyskują piękny karmelowy zapach. Po wysuszeniu herbatka jest gotowa do parzenia. Ma ona wiele właściwości zdrowotnych. Bardzo dobrze działa na skórę, włosy i paznokcie. Poprawia nastrój, reguluje pracę układu pokarmowego.

Olejek różany do dłoni:

– płatki kwiatów róży damasceńskiej lub innej silnie pachnącej

– olej z pestek winogron

Płatki róży zbiaramy rano w słoneczny dzień, wszystkie użyte płatki do olejku muszą być zdrowe i bez przebarwień, więc należy je dokładnie przebrać przed ułożeniem w szklanym słoiku. Następnie zalewamy olejem z pestek winogron podgrzanym do temperatury 40 stopni Celsjusza. Odstawiamy w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Maceracja płatków róży trwa trzy tygodnie. Po tym czasie zlewamy olej kwiaty wyciskamy przez gazę. Gotowy olejek przelewamy do szczelnych szklanych flakoników. Olejek różany działa pielęgnująco na skórę. Ma bardzo delikatny różany zapach.


Przetwory:

pomidory w galarecie
1 kg pomidorów koktajlowych
200 gramów cebuli pokrojonej w drobną kosteczkę
3 ząbki czosnku
pieprz mielony
7 ziaren ziela angielskiego

jeden mały listek laurowy na słoik

kurkuma

Zalewa:
350 ml wody
1 łyżka soli
70 ml octu
2 łyżki cukru
50 gram żelatyny

Żelatynę rozpuszczamy w kubku gorącej wody. Resztę składników zalewy, zagotowujemy w garnku i następnie dodajemy rozpuszczoną żelatynę i dokładnie mieszamy. Należy pamiętać, aby żelatynę rozprowadzać w mniejszej ilości wody niż jest w przepisie na opakowaniu.

Pomidory przelewamy wrzątkiem na sicie i obieramy ze skórki. Cebulkę kroimy w drobną kosteczkę i przelewamy wrzątkiem (cebula straci swoją goryczkę i trochę zmięknie), czosnek kroimy w bardzo cienkie plasterki.

W słoiczkach układamy kolejno: na dno cebulkę, kilka plasterków czosnku, pomidorki (niezbyt ciasno), pieprz wedle uznania, jedno ziele angielskie, listek laurowy, (kurkumę opcjonalnie), wierzch pomidorów również posypujemy cebulką i plasterkami czosnku.

Zalewamy składniki w słoiczkach przestudzoną zalewą i zostawiamy do przestygnięcia. Jeśli chcemy przechować galaretkę głużej, trzeba słoiczki zapasteryzować ok. siedem minut.

Smacznego!


Przetwory: ogórki słodko-kwaśne
Zalewa:

• Woda: 4 szklanki

• ocet: jedna szklanka

• cukier: jedna szklanka

sól jedna łyżka stołowa

…...................................................................

ogórki 2 kg

• marchewka 1 szt

• cebula 1 szt

• czosnek jeden ząbek na słoik

• gorczyca, łyżeczka na słoik

• koper wg uznania

• pieprz kolorowy

• kurkuma wg uznania

Aby zrobić ogórki słodko-kwaśne, zaopatrzmy się w najlepiej niezbyt duże ogórki. Wtedy możemy zamknąć je w słoikach w całości, bez potrzeby krojenia. Ogórki należy dokładnie umyć. Następnie włożyć do słoików, dodać do każdego gałązkę kopru, krążek cebuli, ząbek czosnku, 3 krążki marchwi, jedno ziele angielskie, kilka ziarenek pieprzu kolorowego, małą łyżeczkę gorczycy, jeden mały liść laurowy, kurkuma według uznania. Zagotować zalewę i zalać ogórki. Ogórki słodko-kwaśne należy pasteryzować przez 5 minut.

Zobacz także

2022-11-21, godz. 13:55 Kobieca pewność siebie na rynku pracy. Rozmowa z Karoliną Kizińską O budowaniu swojej niezależności na rynku pracy rozmawialiśmy z Karolina Kizińską. Nasza rozmówczyni jest muzyczką, podczas pandemii odkryła potencjał… » więcej 2022-11-19, godz. 14:17 Trzy lata w podróży - jak ich zmieniły? Rozmowa z duetem "Dobrze Pojechane" O podróżach, które poszerzają myślowe horyzonty i odkrywaniu piękna świata opowiedział nam duet podróżniczy "Dobrze Pojechane" - Marta Gumowska i Mariusz… » więcej 2022-11-16, godz. 13:21 Jak skutecznie komunikować się? Rozmowa z dr Ewą Kosowską-Korniak Czy potrafimy komunikować swoje potrzeby? Jak to robić mądrze i dlaczego warto? Na ten temat rozmawialiśmy z mediatorką i ekspertką WSB w Opolu - dr Ewą… » więcej 2022-11-05, godz. 16:59 Czy śpiewanie leczy? Rozmowa z Ludmiłą Wocial-Zawadzką Skąd biorą się nasze blokady związane ze śpiewanie? Dlaczego warto i jak można je pokonać? Czy śpiew ma działanie terapeutyczne? Na ten temat rozmawiałyśmy… » więcej 2022-11-08, godz. 15:27 Wypalenie zawodowe - co warto wiedzieć? Rozmowa z Dawidem Bachryjem Wypalenie zawodowe było tym razem tematem audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Kiedy do niego dochodzi i jak rozpoznać jego symptomy? W jaki sposób można ochronić… » więcej 2022-11-03, godz. 14:19 Za dużo siedzimy - jak dbać o kręgosłup? Rozmowa z dr Agatą Mroczek Niby wszyscy wiemy, że nadmiar siedzenia nam szkodzi, ale co naprawdę dzieje się wówczas z naszymi kręgami, dyskami i mięśniami? Jak rozluźnić ciało… » więcej 2022-10-29, godz. 15:28 Świecki pogrzeb - jak wygląda? Rozmowa z mistrzem ceremonii Szymonem Widerą Jak wyglądają świeckie ceremonie pogrzebowe? Jakie kompetencje są potrzebne, aby godnie przewodzić takiemu wydarzeniu? Na ten temat rozmawialiśmy z Mistrzem… » więcej 2022-10-25, godz. 12:55 Dlaczego warto mniej oddychać? Rozmowa z Violettą Stasiak-Ogonowską Czy nadmiarowe oddychanie może doprowadzić do niedoborów tlenu w naszym organizmie? Jak prawidłowo oddychać, opowiedziała nam terapeutka metody Butejko… » więcej 2022-10-26, godz. 11:39 Jak sobie radzić ze stratą? Rozmowa z Katarzyną Mordowską-Broszkiewicz Przeżywanie straty jest doświadczeniem nieodłącznie wpisanym w nasze życie. Stracić można bliskich, zdrowie, pieniądze, pracę czy związane z nimi poczucie… » więcej 2022-10-20, godz. 14:53 Biegiem przez Berlin. Patryk Szymański o najsłynniejszych maratonach świata Nasze studio odwiedził Patryk Szymański, który postawił sobie za cel pokonanie sześciu najsłynniejszych na świecie maratonów. W zeszłym roku zmierzył… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »