Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2021-09-15, 11:16

Woda jest cenna - jak mądrze z niej korzystać? Rozmowa z Magdaleną Poprawką

Magdalena Poprawka
Magdalena Poprawka
Jeśli obecne tendencje nie zostaną odwrócone, czeka nas 40-procentowy spadek dostępności do wody pitnej w 2030 roku - alarmuje ONZ. Czego o gospodarce wodnej mogą nauczyć nas starożytne cywilizacje? Jakie rozwiązania wprowadza się obecnie, aby zaoszczędzać cenne zasoby Ziemi? Na ten temat rozmawialiśmy z projektantką ogrodów wrażliwą na kwestie zrównoważonego rozwoju - Magdaleną Poprwaką.
2021-09-12, 11:57

Jak słyszymy innych, a oni nas? Rozmowa z Ewą Kosowską-Korniak

Ewa Kosowska-Korniak [fot. Katarzyna Zawadzka]
Ewa Kosowska-Korniak [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dlaczego zdarza nam się usłyszeć coś innego niż rozmówca miał na myśli? Jak można naprawiać komunikacyjne niepowodzenia, aby nie zamieniły się w spór? Którym uchem z modelu von Thuna słyszymy najczęściej - rzeczowym, wzajemnej relacji, ujawniania siebie, a może apelu? O tym wszystkim rozmawiałyśmy z dr Ewą Kosowską-Kroniak - ekspertką WSB ds. komunikacji i mediacji oraz mediatorką. Poruszyłyśmy także wątek tzw. analizy transakcyjnej, czyli komunikacji z poziomu dziecka, dorosłego i rodzica. Warto mieć świadomość, w jaką rolę wchodzimy komunikując się z drugą osobą. Posłuchajcie!
2021-09-07, 14:29

O kobiecej sile i solidarności. Rozmowa z Haliną Mlynkovą

Halina Mlynkova [fot. halinamlynkova.pl]
Halina Mlynkova [fot. halinamlynkova.pl]
Naszym gościem była piosenkarka Halina Mlynkova, która niedawno po raz drugi została mamą. W audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy" rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego tak ważna jest wspierająca przestrzeń dla mam karmiących. Było także o działaniach, które artystka podejmuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Sprawdziliśmy także, co sądzi o zyskującej coraz bardziej na popularności ciałopozytwności. A na deser spojrzeliśmy na Pragę oczami naszego gościa. Posłuchajcie!
2021-09-05, 17:34

Anna Jurksztowicz jednak tańczy! Festiwalowa odsłona programu

Anna Jurksztowicz gościem w audycji Katarzyny Zawadzkiej [fot. Marcin Boczek]
Anna Jurksztowicz gościem w audycji Katarzyny Zawadzkiej [fot. Marcin Boczek]
To była festiwalowa odsłona programu "Ze zdrowiem Ci do twarzy", nie mogło zatem zabraknąć wątków muzycznych! Anna Jurksztowicz, która w minionym roku świętowała 35-lecie pracy artystycznej na scenie amfiteatru opolskiego, tym razem przywiozła ze sobą utwory "Stan Pogody" i "Dziękuję, nie tańczę!" w nowej odsłonie. Na naszej antenie mówiła o pomyśle na płytę live. Było także o tym, jak poprzez muzykę można wejść w kojący rytm oddechu. W jednej z piosenek śpiewa zaś: "Na brzegu baśni/ Gdzie nic nie znaczy czas/ Co dzień zachwyt w sobie mam", sprawdziliśmy zatem, jak na co dzień udaje jej się utrzymywać ten stan.
2021-08-30, 16:34

Rozmowy z roślinami. Joanna Bieniarz o więzi z naturą

Joanna Bieniarz [fot. Katarzyna Zawadzka]
Joanna Bieniarz [fot. Katarzyna Zawadzka]
Joanna Bienarz pochodzi z Prudnika, a od 15 lat mieszka w Irlandii. Na naszej antenie opowiedziała o swojej więzi z roślinami, studiach zielarskich ukończonych u charyzmatycznej Nikki Darrell i debiutanckiej książce pt. "Roślinna". Było także o tym, że w trosce o ochronę bioróżnorodności warto dać roślinom ogrodowym więcej wolności. Posłuchajcie!
2021-08-29, 18:32

Powrót do źródłowego oprogramowania. Rozmowa z Paprodziadem

Paprodziad [fot. Katarzyna Zawadzka]
Paprodziad [fot. Katarzyna Zawadzka]
Paprodziad - Włodzimierz Dembowski - autor tekstów, wokalista, lider zespołu Łąki Łan - był gościem sobotniej audycji w Radiu Opole. Na naszej antenie opowiedział o swojej filozofii życia, współczesnym zagubieniu człowieka w gąszczu cywilizacji i potrzebie powrotu do natury. Było także o chodzeniu bez butów praktykowanym przez naszego rozmówcę od wiosny do jesieni. Ponadto sprawdziliśmy, dlaczego zdecydował się napisać bajkę dla dzieci. Posłuchajcie!
2021-08-23, 13:23

Współczucie zamiast wystawiania stopni światu. Michał Cichy "Do Syta"

Michał Cichy [fot. archiwum prywatne]
Michał Cichy [fot. archiwum prywatne]
Jak medytacja pomaga poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? Dlaczego wielu z nas ulega toksycznym szefom? Jak zachować "siłę spokoju" w niespokojnych czasach? Na te pytania Michał Cichy odpowiedział w rozmowie z Radiem Opole nagranej podczas Pleneru Literackiego w Gdyni, gdzie autor promował swoją najnowszą książkę pt. "Do Syta".

Michał Cichy to pisarz, dziennikarz i publicysta. Jego książka "Zawsze jest dzisiaj" zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia, była także nominowana do Nagrody Conrada.
2021-08-23, 11:30

O profilaktyce cukrzycy. Rozmowa z Elżbietą Turczą-Jakubowską

Katarzyna Zawadzka i Elżbieta Turcza-Jakubowska [fot. Barbara Pawlos]
Katarzyna Zawadzka i Elżbieta Turcza-Jakubowska [fot. Barbara Pawlos]
Diabetolożka Elżbieta Turcza-Jakubowska mówiła na naszej antenie, jak samemu możemy sprawdzić sobie poziom cukru i dlaczego warto to robić. Było także o tym, jak mądrze wybierać produkty spożywcze i dbać o swoje zdrowie.
2021-08-17, 15:11

W ogniu ocen. Czy trudno jest rozmawiać o rozwodzie? Helen Mazanova gościem programu

Helen Mazanova [fot. Katarzyna Zawadzka]
Helen Mazanova [fot. Katarzyna Zawadzka]
Czy w naszym społeczeństwie wciąż trudno jest rozmawiać o rozwodzie? Jakie stereotypy mu towarzyszą? O tym, że nie mamy pełnego wglądu w życie drugiego człowieka, a krzywdzące oceny lepiej zachować dla siebie, mówiła na naszej antenie opolska youtuberka Helen Mazanova, która odniosła się do własnych doświadczeń. Było także o tym, jak ważne jest wsparcie bliskich osób.
2021-08-17, 15:00

Masaż, joga i przepływ energii. Rozmowa z Martą Majdecką

Marta Majdecka [fot. Marcin Boczek]
Marta Majdecka [fot. Marcin Boczek]
Schematu energetycznej budowy człowieka nie znajdziemy w podręcznikach do biologii. Wiele osób interesuje się jednak tym zagadniemy popularnym w medycynie Wschodu. Na ten temat rozmawiałyśmy z Martą Majdecką - dyplomowaną nauczycielką jogi B.K.S Iyengara, która zajmuje się także masażem m.in. hawajskim lomi lomi.
1234567

Zobacz także

2021-06-15, godz. 11:42 "Historia uwalniania się jest uniwersalna". Rozmowa z Joanną Bator Z pisarką Joanną Bator rozmawialiśmy o najnowszej prozie "Gorzko, gorzko". To saga o czterech pokoleniach kobiet. Opowiada o potrzebie miłości i wolności… » więcej 2021-06-12, godz. 16:11 "Nie ma głąbów matematycznych". Rozmowa z Janiną Bąk [FILM] Autorka bloga Janina Daily i książki "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, aby dostać Nobla" - Janina Bąk odwiedziła studio Radia… » więcej 2021-06-08, godz. 10:44 Czego nie wiemy o roślinach? "Dzika kuchnia" dr. hab. Łukasza Łuczaja Co powiecie na frytki z łopianu po japońsku? Albo pierogi z niecierpka? Gościem programu był autor książki "Dzika kuchnia" dr hab. Lukasz Łuczaj - botanik… » więcej 2021-06-06, godz. 15:02 Z psychoterapeutą Jackiem Lekkim o naszym podejściu do natury Psychoterapeuta, filolog i członek inicjatywy FOTA4Climate - Jacek Lekki był gościem programu. Skąd bierze się nasza kompulsywna potrzeba sprawowania kontroli… » więcej 2021-06-06, godz. 14:45 Ina Kubas o kuchni pięciu przemian i zupie mocy Było o gotowaniu według pięciu smaków, żywiołów i pór roku (bo tyle jest ich w Chinach). Ina Kubas - terapeutka medycyny chińskiej, naturoterapeutka i… » więcej 2021-06-02, godz. 15:34 Nerwy w las. Katarzyna Simonienko o swojej książce i mocy natury Z psychiatrą, przewodniczką po Puszczy Białowieskiej i autorką książki "Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia?" - Katarzyną Simonienko -… » więcej 2021-05-26, godz. 21:18 Rower zamiast skrzydeł. Piotr Strzeżysz o byciu w drodze Piotr Strzeżysz lubi nazywać siebie włóczykijem. W książce "Zaistnienia" napisał, że z braku skrzydeł przemieszcza się po świecie rowerem. Niebawem… » więcej 2021-05-25, godz. 12:58 Wiosenna dieta i unikanie cukru. Rozmowa z Aleksandrą Zator O wiosennej kuchni rozmawialiśmy z dietetyczką kliniczną, psychodietetyczką i trenerką osobistą - Aleksandrą Zator. Sprawdziliśmy, po jakie produkty warto… » więcej 2021-05-22, godz. 15:20 O rozwijaniu pewności siebie z Joanną Godecką Według badań prof. Philipa Zimbardo aż 93 procent ludzi co najmniej kilkukrotnie doświadczyło w swoim życiu silnego stresu z powodu nieśmiałości. Skąd… » więcej 2021-05-19, godz. 13:47 O samotności inaczej. Rozmowa z Katarzyną Tubylewicz Jak przełamać stereotypowe myślenie o samotności i spojrzeć na nią inaczej? Warto sięgnąć po książkę Katarzyny Tubylewicz pt. "Samotny jak Szwed? O… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »