Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej o…
2017-12-05, 11:52 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej o tym jak to jest być rodziną zastępczą

Nyski piknik promujący rodziny zastępcze [fot. Dorota Kłonowska]
Nyski piknik promujący rodziny zastępcze [fot. Dorota Kłonowska]
Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej od 17 lat stanowią rodzinę zastępczą, która pomogła do tej pory sześćdziesięciorgu dzieciom. Mniej więcej połowa z nich trafiła z powrotem do rodzin biologicznych, reszta do rodzin adopcyjnych. Zaprosili do swojego domu nasze radio, aby opowiedzieć, jak to jest być rodziną zastępczą i być może swoim przykładem zachęcić innych - jeszcze niezdecydowanych do stworzenia takiej rodziny.
Pani Gabriela najpierw zaprasza do kuchni - tam najbardziej widać, ilu jest domowników.
- Mamy przy wielkim stole siedem małych krzesełek, bo dzieci są jeszcze malutkie i jedno krzesełko specjalne dla Amelki, która jest dzieckiem niepełnosprawnym. Ale jeździmy z nią na rehabilitację i są znaczne postępy - cieszy się pani Gabriela. Podkreśla, że najważniejsze jest zdrowie, bo wtedy dzieciaki są szczęśliwe, a rodzice mają więcej czasu. Nie lubi, kiedy używa się określenia "rodzina zastępcza".

- Traktujemy je i kochamy tak, jak własne dzieci, a mamy dwie już dorosłe córki i 13-letniego, przysposobionego syna. Przykro jest tylko wtedy, gdy dzieciaki od nas odchodzą - do swoich biologicznych rodzin, albo do adopcji. Ale tłumaczymy sobie z mężem, że tak musi być, że właśnie taka jest nasza rola - dodaje Gabriela Frankowska.

Podczas naszego pobytu w Ścinawie Małej maluchy niemal nie schodzą z rąk pana Janusza. Na co dzień to właśnie on przez lata opiekował się dziećmi, bo żona pracowała zawodowo.

- Taka rodzina to radość. Nigdy nie byłem zdenerwowany, ale przyznaję, nieraz mnie wymęczyły - śmieje się Janusz Frankowski.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »