Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz…
2017-12-20, 12:41 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Justyna Krzyżanowska)

„Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria

Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego [fot. Dorota Kłonowska]
Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego [fot. Dorota Kłonowska]
21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych, z których część już się usamodzielniła i założyła własne rodziny. W szczerej rozmowie z naszą reporterką mówi zarówno o blaskach, jak i cieniach bycia zastępczą mamą.
– To nie jest łatwe, wiele razy miałam chwile zwątpienia, bo dzieci przychodzą z bagażem doświadczeń. Nie wszystkie chcą się podporządkować, współuczestniczyć w życiu rodziny zastępczej. Jedne są perfekcjonistami, inne bałaganią. Jedne są wzorowymi uczniami, inne nie chcą się uczyć. Nie można też na siłę egzekwować pewnych zachowań, do każdego należy podchodzić indywidualnie. Trzeba być także bardzo ostrożnym w obdzielaniu pochwałami, bo potrzeba akceptacji i miłości jest ogromna i na tym tle najczęściej dochodzi do nieporozumień, wręcz walki. Potrafią nawet konfabulować i skarżyć jedno na drugie. Dzisiaj już wiem, jakie błędy popełniłam i jestem o wiele mądrzejsza. Ale to są lata doświadczeń, tego nie dadzą żadne kursy i szkolenia – mówi pani Maria.

Nasza rozmówczyni jest dumna z kilkunaściorga dzieci, którym dała dom. Dwie dziewczyny – w tym jedna dorosła – wciąż jeszcze z nią mieszkają, inni mają własne życie i to udane. Jeden z wychowanków (dysfunkcyjny) mieszka w Niemczech. Uczy się języka, pracuje w stadninie koni, a przed świętami był już w odwiedzinach przywożąc dla każdego prezent.

– Z niego jestem najbardziej dumna, że daje sobie radę w życiu – cieszy się pani Maria.

Mówi też o złych doświadczeniach z powrotami dzieci do swoich biologicznych rodzin. Nikomu się nie powiodło, wręcz były przypadki, że rodzice okradli własne dzieci.

Na stole w salonie leży list od jednej z wychowanek, która zaprasza rodzinę zastępczą na chrzciny swojego dziecka. Chce też, aby jeden z chłopców był ojcem chrzestnym.

– Traktują się jak bracia i siostry, szanują nas i siebie nawzajem. To znaczy, że było warto dać im dom – dodaje pani Maria.

Zobacz także

2017-12-12, godz. 13:58 Danuta Biegun – zastępcza mama 77 dzieci Najpierw wychowali własne dzieci, a kiedy wyfrunęły w świat, poczuli tzw. syndrom pustego gniazda, bo w domu zrobiło się za cicho. - Mieszkamy na wsi… » więcej 2017-12-11, godz. 12:00 Rodzina z zielonego domku. Wystarczyło miejsca dla pięciorga dzieci Pani Aurelia i pan Stanisław proszą, aby nie podawać ich nazwiska, ani nazwy wioski, w której mieszkają. To dla zachowania anonimowości ich czwórki przybranych… » więcej 2017-12-08, godz. 14:16 Zofia Jarząbek: wychowałam 11 dzieci i prawie wszystkie mają po dwa fakultety W naszym cyklu "Dwa plus trzy" prezentującym rodziny wielodzietne wychodzimy dzisiaj daleko poza Opolszczyznę i sięgamy do źródła, czyli Związku Dużych… » więcej 2017-12-07, godz. 10:48 Rodziny zastępcze - co przeszkadza, a co pomaga w ich zakładaniu? Rodziny zastępcze – to temat, do którego będziemy powracać w naszym cyklu "Dwa plus trzy", bo wciąż takich rodzin jest za mało. Dlaczego jest tak trudno… » więcej 2017-12-06, godz. 11:20 Poczwórne szczęście Doroty Zahuty "Usamodzielniłam się" przy najmłodszej córce - mówi nasz gość. Model rodziny dwa plus cztery niegdyś był normą, teraz niewiele jest osób, które… » więcej 2017-12-05, godz. 11:52 Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej o tym jak to jest być rodziną zastępczą Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej od 17 lat stanowią rodzinę zastępczą, która pomogła do tej pory sześćdziesięciorgu dzieciom. Mniej więcej… » więcej 2017-12-04, godz. 12:45 Zaopiekują się jedenastką dzieci. Powstał pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim W Nysie powstaje pierwszy w tym powiecie rodzinny dom dziecka. Tamtejsze starostwo kupiło willę za ponad pół mln. zł. z przeznaczeniem na taki cel i sukcesywnie… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »