Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Zaopiekują się jedenastką dzieci. Powstał pierwszy…
2017-12-04, 12:45 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Zaopiekują się jedenastką dzieci. Powstał pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim

Pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
W Nysie powstaje pierwszy w tym powiecie rodzinny dom dziecka. Tamtejsze starostwo kupiło willę za ponad pół mln. zł. z przeznaczeniem na taki cel i sukcesywnie, każdego roku, będą kupowane kolejne i przekazywane rodzinom po to, aby nie musiały funkcjonować domy dziecka. To odpowiedź na aktualną politykę rządu i obowiązujące nowe przepisy.
Wspomniana willa właśnie jest odświeżana, a została przekazana państwu Gabrieli i Januszowi Kunickim, którzy łącznie będą się opiekować... jedenaściorgiem dzieci. Mają bowiem trójkę swoich pociech i czekają na ósemkę dzieci z domów dziecka. Zgodzili się przyjąć Radio Opole w swoim nowym domu i opowiedzieć, dlaczego chcą stworzyć rodzinę dla tak licznej gromadki. Mówią o radościach, ale i obawach z tym związanych.

- Bo chodzi przede wszystkim o dobro dzieci, abyśmy potrafili stworzyć kochającą się, ciepłą rodzinę. Mam nadzieję, że staniemy na wysokości zadania - mówi pani Gabriela.
Pierwszych dwóch chłopców z domu dziecka trafi tam jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Już poznali się ze swoim nowym, przybranym rodzeństwem. Kolejne sześcioro dzieci będzie sukcesywnie dołączało do rodziny.

- W każdym człowieku drzemią pokłady dobra, chodzi o to, aby się nie bać podejmowania także trudnych decyzji i umieć pomagać. A dzieci z domów dziecka bardzo tego potrzebują, stąd nasza decyzja. Tym bardziej, że sami pochodzimy z wielodzietnych rodzin - mówią małżonkowie.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »