Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja…
2017-12-19, 10:20 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. PH/BW)

Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana

Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Joanna Ligas z dziećmi [materiały: Joanna Ligas]
Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej gromadce, ale mają jeszcze czas na pracę społeczną. Nawet jeśli ma się bliźniaki i tylko dwie ręce. - Mam troje dzieci. To 6-letnia córka i bliźniaki, które mają obecnie 4,5 roku. Już przy pierwszym dziecku marzyłam, że to będą bliźnięta. Udało się za drugim razem. Od początku wszystko sobie poukładałam, cały porządek dnia, bo mąż pracował za granicą. Grunt to dobra synchronizacja - zapewnia Joanna Ligas.
- Chodzi o to, aby dzieci wszystko robiły wspólnie - o tej samej porze się bawiły, jadły, kąpały czy szły spać. To ułatwia rodzicom organizację dnia i wygospodarowanie czasu na wspólną zabawę - tłumaczy pani Joanna.

- To prawda, wieczorem 'padam na twarz'. Każdy dzień zaczyna się pobudką około godz. 6:00, potem przedszkole, po pracy szybki obiad, zabawa z dzieciakami, kolacja i spanie. A weekendy mamy tylko dla dzieci, staramy się im zapewniać rozrywkę i poświęcać jak najwięcej czasu - dodaje pani Joanna.

Nasza rozmówczyni przyznaje, że dużą pomocą przy takiej gromadce są bony wychowawcze. Pieniądze na razie są odkładane do czasu nauki w szkole. Wtedy przyda się taki kapitał na rozwijanie pasji i zainteresowań dzieciaków.

Joanna Ligas nie tylko pracuje zawodowo, ale także działa w lokalnym kole Związku Dużych Rodzin.

- Dlaczego jest nas niewiele? Duże, wielodzietne rodziny nie mają lekko. Spotykam się z opinią, że im więcej dzieci, tym bardziej patologiczne społeczeństwo. Dlatego nie wszystkie rodziny chcą się pokazywać. Mojej rodziny takie opinie nie dotknęły, pewnie dlatego, że mam tylko trójkę dzieci, ale bardziej liczne to odczuwają. A dlaczego chcę mieć dużą rodzinę? Bo to cudowne, kiedy wyciąga się do mnie tyle rączek, jest tyle buziaków i ciepła. Codziennie mam Dzień Matki - podkreśla Joanna Ligas.

Zobacz także

2017-12-12, godz. 13:58 Danuta Biegun – zastępcza mama 77 dzieci Najpierw wychowali własne dzieci, a kiedy wyfrunęły w świat, poczuli tzw. syndrom pustego gniazda, bo w domu zrobiło się za cicho. - Mieszkamy na wsi… » więcej 2017-12-11, godz. 12:00 Rodzina z zielonego domku. Wystarczyło miejsca dla pięciorga dzieci Pani Aurelia i pan Stanisław proszą, aby nie podawać ich nazwiska, ani nazwy wioski, w której mieszkają. To dla zachowania anonimowości ich czwórki przybranych… » więcej 2017-12-08, godz. 14:16 Zofia Jarząbek: wychowałam 11 dzieci i prawie wszystkie mają po dwa fakultety W naszym cyklu "Dwa plus trzy" prezentującym rodziny wielodzietne wychodzimy dzisiaj daleko poza Opolszczyznę i sięgamy do źródła, czyli Związku Dużych… » więcej 2017-12-07, godz. 10:48 Rodziny zastępcze - co przeszkadza, a co pomaga w ich zakładaniu? Rodziny zastępcze – to temat, do którego będziemy powracać w naszym cyklu "Dwa plus trzy", bo wciąż takich rodzin jest za mało. Dlaczego jest tak trudno… » więcej 2017-12-06, godz. 11:20 Poczwórne szczęście Doroty Zahuty "Usamodzielniłam się" przy najmłodszej córce - mówi nasz gość. Model rodziny dwa plus cztery niegdyś był normą, teraz niewiele jest osób, które… » więcej 2017-12-05, godz. 11:52 Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej o tym jak to jest być rodziną zastępczą Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej od 17 lat stanowią rodzinę zastępczą, która pomogła do tej pory sześćdziesięciorgu dzieciom. Mniej więcej… » więcej 2017-12-04, godz. 12:45 Zaopiekują się jedenastką dzieci. Powstał pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim W Nysie powstaje pierwszy w tym powiecie rodzinny dom dziecka. Tamtejsze starostwo kupiło willę za ponad pół mln. zł. z przeznaczeniem na taki cel i sukcesywnie… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »