Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Danuta Biegun - zastępcza mama 77 dzieci
2017-12-12, 13:58 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Danuta Biegun – zastępcza mama 77 dzieci

Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowany przez PCPR [fot. Paula Hołubowicz]
Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowany przez PCPR [fot. Paula Hołubowicz]
Najpierw wychowali własne dzieci, a kiedy wyfrunęły w świat, poczuli tzw. syndrom pustego gniazda, bo w domu zrobiło się za cicho.
- Mieszkamy na wsi, mamy duży dom, podwórze, jesteśmy jeszcze w pełni sił. Pomyśleliśmy sobie, że wiele dzieci oczekuje miłości i pomocy. Postanowiliśmy zostać rodziną zastępczą „pogotowijną”. Przez te wszystkie lata przez nasz dom przewinęło się 77 malutkich dzieci, tym samym wciąż jesteśmy młodymi rodzicami – śmieje się Danuta Biegun, mieszkanka Kopernik.
Obecnie u państwa Biegunów przebywa czwórka małych dzieci. Najmłodsza dziewczynka ma 4 miesiące, najstarszy chłopczyk – 2,5 roku.
Zastępcza mama zapewnia, że grunt, to dobra organizacja dnia, wtedy wystarcza czasu na wszystko. Nieoceniona jest też pomoc męża w opiece nad dziećmi.
- Muszą być nie tylko dopilnowane, ale także noszone na rękach. Nie zdarzyło się nigdy, aby któreś po opuszczeniu naszego domu miało chorobę sierocą – mówi z dumą Danuta Biegun.
Rodzina przyznaje, że na początku były opory i obawa, jak w takiej małej miejscowości przyjmą to sąsiedzi.
- Ale mieszkańcy są wspaniali. Na spacerach podchodzą, gratulują nam. Bardzo cenimy sobie także pomoc Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nigdy nie odmówili wsparcia - mówi pani Danuta.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »