Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » W AUDYCJI OPOLSKIE KLASYCZNIE... » Audycja op. 49: Muzyczne spotkanie z królem instrumentów…
2017-11-03, 16:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Audycja op. 49: Muzyczne spotkanie z królem instrumentów i muzyczne malarstwo

organy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
organy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 49 (29/10/2017)
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje ale bywa też najlepszą odskocznią od jesiennej, niezbyt przyjaznej aury. Tym razem prześledziliśmy losy Don Giovanniego i próbowaliśmy się przekonać co da się zmalować na muzycznym gruncie, a z dachu pomachał nam pewien skrzypek...

Przede wszystkim jednak powędrowaliśmy między organowe piszczałki. Wśród zwierząt królem jest lew. Tak przynajmniej zwykło się mówić. Wśród instrumentów muzycznych, mianem króla określa się organy. Czy to ze względu na wielkość instrumentu czy jego możliwości brzmieniowych? Myślę, że jedno i drugie. Organy najczęściej kojarzą nam się albo z muzyką kościelną albo ze scenami grozy w filmach z wampirami w roli głównej. Jakże niesprawiedliwe są te stereotypowe wizje... I właśnie dlatego, z pomocą pewnego opolskiego muzyka, postanowiłam pokazać Wam niezwykły świat ukryty między piszczałkami....
2017-11-03, 16:54

Królestwo piszczałek cz.1 (c.d.n.)

Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Maciej Lamm - rozmowa w studiu Radia Opole
Maciej Lamm - spotkanie prz organach opolskiej katedry
Zaczęło się niepozornie - od rozmowy w studiu i omówieniu stanu organów w dwóch kościołach, należących do jednej parafii. Okazało się także co może uszczęśliwić organistę i że dbanie o instrumenty w trakcie remontu kościoła to sprawa niezwykle ważna.

O wiele bardziej ekscytujące było spotkanie w "warsztacie pracy"!
A stanowisko pracy organisty - czyli tzw. stół gry - wygląda jak centrum dowodzenia fabryką dźwięku lub jak kabina odlotowej maszyny. Właściwie wszystkie te opisy zdają się być bliskie prawdy. Organista to osoba, która musi umieć i wiedzieć bardzo wiele, a w trakcie liturgii musi wykazywać się niezwykłą czujnością i elastycznością. Wiecie jakie elementy składają się tak naprawdę na organy? Wiecie jak wyglądają i brzmią organy opolskiej katedry? Jeśli nie - przekonajcie się sami. Naszym przewodnikiem jest "świeżo upieczony" pierwszy organista tej wyjątkowej świątyni - Maciej Lamm. Nie był, a jest - bo przygoda z odkrywaniem organowych sekretów dopiero się rozpoczęła. Ciąg dalszy nastąpi...!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »