Radio Opole » Zdrowe ryby nie biorą » Odcinki

Odcinki

2016-09-01, 15:00

Obywatel Włapko, czyli w Szczecinku persona non grata

Chodzi o budzącą kontrowersje rzeźbę "Obywatel Włapko", która nie stanie w Szczecinku. A na pewno nie na miejskim gruncie. Radni miasta nie zgodzili się na to, by na terenie należącym do miasta stanął pomnik przedstawiający postać z wyciągniętą po pieniądze dłonią. Obywatel Włapko to – jak mówi autor gipsowego odlewu – symbol łapówkarstwa i urzędników, utrudniających życie. Radni stwierdzili, że postać nie jest pomnikiem zgodnie z jego definicją i dlatego nie mogą przychylić się do prośby wnioskodawców. Ale to nie jedyny powód.
2016-08-25, 15:00

Unia Europejska naciska na Ukrainę w sprawie skuteczniejszej walki z korupcją

Dziś po raz kolejny wracamy na Ukrainę. Powód? Unia Europejska naciska na naszego wschodniego sąsiada w sprawie skuteczniejszej walki z korupcją. Domaga się, by możliwie szybko zaczął działać elektroniczny system, w którym mają być umieszczane deklaracje majątkowe ukraińskich urzędników. Na ten temat wypowie się także politolog z Uniwersytetu Opolskiego dr Grzegorz Balawajder.
2016-08-18, 15:00

Zatrzymanie sędziego łapownika na Ukrainie

W ostatnim czasie na Ukrainie zatrzymano sędziego łapownika. Za korzystny werdykt chciał ogromnej gratyfikacji pieniężnej. Otrzymał ją i zaraz później został aresztowany. Sędzia już od długiego czasu był podejrzewany przez opinię publiczną i media o łapówkarstwo.

Prokurator Lidia Sieradzka, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu przypomina podstawowe informacje na temat korupcji funkcjonariuszy publicznych w polskim prawie karnym.
2016-08-11, 15:00

Przypadki łapówkarstwa w ostatnich tygodniach

W dzisiejszym programie przypominamy doniesienia z ostatnich tygodni o łapówkarstwie i procesach sądowych z tym związanych zarówno w kraju, jak i w regionie. Przedstawiamy szczegóły spraw takich jak: afera łapówkarska w zakładzie karnym w Siedlcach, łapówki wśród archeologów w Słupsku oraz próba przekupstwa prudnickiej policji.
2016-08-04, 15:00

Korupcja funkcjonariuszy publicznych oraz wyrok w tarnowskiej aferze korupcyjnej

Tematem przewodnim odcinka jest korupcja funkcjonariuszy publicznych. Podstawowych informacji na ten temat udziela prokurator Lidia Sieradzka, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

W programie przypominamy także o wydanym ostatnio wyroku w sprawie tarnowskiej afery korupcyjnej, w której jednym ze skazanym jest były prezydent tego miasta.
2016-07-28, 15:00

Jak rozpoznać sytuację korupcyjną? Wyjaśnia socjolog

Sytuacja korupcyjna może przytrafić się każdemu z nas. Jak w takim rozpoznać, że ktoś chce na nas wymusić łapówkę, że znaleźliśmy się w środowisku przyzwyczajonym do łapówkarstwa? O to zapytałam dra Tadeusza Detynę, socjologa z Uniwersytetu Opolskiego.

Naszego dzisiejszego gościa zapytałam także o to, czy społeczeństwo można oduczyć korumpowania i jak długo trwa taki proces.
2016-07-21, 15:00

Czynniki przyczyniające się do powstawania korupcji

O korupcji mówimy najczęściej w kontekście konkretnych przypadków bądź sankcji karnych. Nie należy jednak zapominać o czynnikach przyczyniających się do powstawania tego zjawiska w poszczególnych państwach. O szczegóły zapytałam politologa z Uniwersytetu Opolskiego dra Grzegorza Balawajdera.
2016-07-14, 15:00

Kolejne głośne zatrzymanie w sprawie korupcji na Ukrainie

W Kijowie aresztowano wiceministra zdrowia. Śledczy mają dowody, że uczestniczył w procederze łapówkarstwa. On i kilku innych lekarzy mieli brać łapówki za leczenie w jednej z państwowych klinik urologicznych. To już kolejna w ostatnim czasie głośna sprawa przeciwko skorumpowanym urzędnikom. O szczegółach z Kijowa - Paweł Buszko.

Przypomnijmy także, że w Polsce lekarze przyjmujący w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia także nie mają prawa pobierać dodatkowego wynagrodzenia za wykonywane czynności. Czy w związku z powyższym lekarze, którzy podczas wizyt w publicznych przychodniach i szpitalach namawiają pacjentów do skorzystania z ich usług w prywatnym gabinecie namawiają także do korupcji? O to zapytałam adwokata dra Dariusza Muchę.
2016-07-07, 15:00

Korupcja, kary, rozpoznanie - przypomnienie

Czym jest korupcja i kiedy mamy z nią do czynienia? Powszechnie mówimy, że to przekupstwo. Ale czy przestępstwo korupcyjne to tylko wręczanie łapówek? O to zapytałam komisarza Huberta Adamka z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, który przypomni także o karach grożących za korupcję bądź samą jej próbę oraz opowie o rozpoznaniu przestępstwa.
2016-06-30, 15:00

Społeczne skutki korupcji

Korupcja odciska swoje znamiona nie tylko w polityce czy gospodarcze państwa. O społeczne skutki korupcji – także w ujęciu historycznym – zapytałam dra Tadeusza Detynę, socjologa z Uniwersytetu Opolskiego.
1234

Zobacz także

2016-06-23, godz. 15:00 Poprawa oceny klimatu inwestycyjnego na Ukrainie Poprawia się klimat inwestycyjny na Ukrainie – ocenili zagraniczni i ukraińscy przedsiębiorcy. Działające w tym kraju Europejskie Stowarzyszenie Biznesu… » więcej 2016-06-16, godz. 15:00 Udział mediów w zwalczaniu korupcji Media, nazywane także „czwartą władzą” są dziś niewątpliwie ważnym elementem całej struktury społecznej. Dra Marka Chylińskiego, medioznawcę z… » więcej 2016-06-09, godz. 15:00 "Egzotyczne" wymagania konkursowe Organizatorom konkursów na stanowiska pracy, np. naukowe na uczelni wyższej bądź w urzędach, zarzuca się czasem, że zostały one napisane „pod konkretną… » więcej 2016-05-19, godz. 15:00 Wyrok w procesie dotyczącym korupcji w klubie Korona Korona W tym odcinku przypomnimy sprawę korupcji w klubie piłkarskim Korona Kielce w sezonie 2003/2004. Usłyszymy o wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach z ubiegłego… » więcej 2016-05-12, godz. 15:00 Korupcja w ujęciu socjologicznym Choć powszechnie mówimy, że korupcja to łapówkarstwo, czyli przekupstwo, to w rzeczywistości jest to bardziej złożone zjawisko. Najczęściej rozpatrujemy… » więcej 2016-05-05, godz. 15:00 Światowe Badanie Nadużyć Gospodarczych, a wpływ korupcji na gospodarkę państwa Tematem przewodnim odcinka jest Światowe Badanie Nadużyć Gospodarczych przeprowadzone przez firmę doradczą Ernst & Young. Co ankietowani myślą o zjawisku… » więcej 2016-04-28, godz. 15:00 Wpływ korupcji na rozwój gospodarczy państwa Korupcja ma negatywny wpływ nie tylko na codzienne sytuacje oraz spadek komfortu życia obywateli. Wspomniane zjawisko przyczynia się także do zahamowania funkcjonowania… » więcej 2016-04-21, godz. 15:00 Korupcja a elity polityczne Wracamy dziś do wątku znaczenia korupcji w funkcjonowaniu kultury politycznej. Na jej kształt wpływ mają niewątpliwie zachowania elit politycznych. O to… » więcej 2016-04-14, godz. 15:00 Cienka granica między łapownictwem a wyrażaniem sympatii Granica między łapownictwem a wyrażaniem sympatii za pomocą drobnych upominków może być bardzo cienka. Jak więc ją wyczuć i nie przekraczać? Zagadnienie… » więcej 2016-04-07, godz. 15:00 Korupcja w ujęciu politologicznym Kiedy mówimy o korupcji, to najczęściej rozpatrujemy ją w ujęciach: prawnym, etycznym czy społeczno-ekonomicznym. Jak się jednak okazuje – możemy mówić… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »