Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji…
2016-06-02, 11:00 Autor: Justyna Krzyżanowska

Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji – komentarz do sondażu TNS Polska

Tadeusz Detyna [fot. archiwum prywatne]
Tadeusz Detyna [fot. archiwum prywatne]
Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł. Dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych informacji jest ważny, ale tylko co piąty byłby skłonny za nie płacić – tak wynika z sondażu TNS Polska. Głównym źródłem informacji dla 71% Polaków są telewizyjne programy informacyjne. W ubiegłym roku (2015) to źródło wskazało 81% badanych, czyli o 10 punktów procentowych więcej niż obecnie – zwraca uwagę ośrodek. M.in. o tym z socjologiem z Uniwersytetu Opolskiego drem Tadeuszem Detyną rozmawiała Justyna Krzyżanowska.

Z portali informacyjnych, które są drugim najpopularniejszym źródłem informacji korzysta 29% Polaków, czyli o 4 punkty procentowe mniej niż przed rokiem. Respondenci uzyskują też informacji od rodziny, przyjaciół oraz znajomych, z radia lub wydanej na papierze prasy codziennej. Według sondażu dla zdecydowanej większości Polaków, bo dla 83% dostęp do wiarygodnej informacji jest ważny. TNS Polska, który zbadał preferencje Polaków podkreśla jednocześnie, że im wyższe wykształcenie, tym częstsze przekonanie o tym, że taki dostęp jest istotny. Z ankiety wnika jednak, że tylko 1/5 Polaków byłaby gotowa płacić za dostęp do wiarygodnych informacji, a 11% zapłaciłoby nie więcej niż 5 zł. Zdecydowana większość jest przeciwna płaceniu za dostęp do informacji.

Zobacz także

2016-04-25, godz. 10:38 Red.Donat Przybylski: o czym marzą sprawozdawcy sportowi W złotej erze radia byli oczami i uszami swoich słuchaczy. Gdy pojawił się obraz wielu mówiło, że ich rola zmaleje. Rzeczywistość udowodniła, że nawet… » więcej 2016-04-23, godz. 11:00 Damian Szpyra o Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały" Trwają 59. urodziny najstarszej opolskiej rozgłośni akademickiej. Mowa o Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały" działającej przy Uniwersytecie… » więcej 2016-04-17, godz. 11:00 Łukasz Seifert o reaktywacji Studenckiego Studia Radiowego EMITER Studenckie Studio Radiowe EMITER, to jedna z opolskich rozgłośni akademickich, która działa jako Koło Naukowe przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i… » więcej 2016-04-13, godz. 13:00 Dr Sławomir Czapnik: trzecie pokolenie dżihadu niezwykle sprawnie wykorzystuje media społecznościowe Zamachy w Brukseli z 22 marca br. były szeroko relacjonowane przez najważniejsze światowe media, także przez media społecznościowe. O ile jednak w mediach… » więcej 2016-04-11, godz. 12:30 Iwona i Daniel Gogulscy o blogu Szeroką Drogą O swoich doświadczeniach związanych z popularnym pisarstwem internetowym, czyli z blogowaniem, z autorami podróżniczego bloga www.szerokadroga.pl – opolanami… » więcej 2016-04-08, godz. 11:05 Paweł Stauffer: język fotografii jest czytelny na całym świecie Jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów, o czym przekonujemy się coraz częściej za sprawą rosnącej roli fotografii we współczesnych, także tych elektronicznych… » więcej 2016-04-06, godz. 11:12 Bogusław Feliszek: polityka czy PR? Często pod adresem polityków padają oskarżenia, że zamiast podejmować strategiczne decyzje z punktu widzenia obywatela, zajmują się wyłącznie kreowanie… » więcej 2016-04-01, godz. 12:05 Radosław Święs o mediach polonijnych w USA Rynek prasy w ostatnich latach kurczy się, gazety przegrywają konkurencję z globalną siecią. Okazuje się, że problem ten dotyka także prasy polonijnej… » więcej 2016-03-29, godz. 13:57 Anna Dydzik: nieperfekcyjna mama w blogosferze Anna Dydzik - z wyboru i zamiłowania blogerka. Jak pisze: jej blog "Nieperfekcyjna Mama” nie jest typowym blogiem parentingowym. Czym więc jest? Opowiada również… » więcej 2016-03-23, godz. 14:14 Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty polityczne Środkami masowego przekazu, wśród wielu pełnionych przez siebie ról, odgrywają także w naszym społeczeństwie bardzo istotną rolę - kształtują światopogląd… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »