Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji…
2016-06-02, 11:00 Autor: Justyna Krzyżanowska

Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji – komentarz do sondażu TNS Polska

Tadeusz Detyna [fot. archiwum prywatne]
Tadeusz Detyna [fot. archiwum prywatne]
Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł. Dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych informacji jest ważny, ale tylko co piąty byłby skłonny za nie płacić – tak wynika z sondażu TNS Polska. Głównym źródłem informacji dla 71% Polaków są telewizyjne programy informacyjne. W ubiegłym roku (2015) to źródło wskazało 81% badanych, czyli o 10 punktów procentowych więcej niż obecnie – zwraca uwagę ośrodek. M.in. o tym z socjologiem z Uniwersytetu Opolskiego drem Tadeuszem Detyną rozmawiała Justyna Krzyżanowska.

Z portali informacyjnych, które są drugim najpopularniejszym źródłem informacji korzysta 29% Polaków, czyli o 4 punkty procentowe mniej niż przed rokiem. Respondenci uzyskują też informacji od rodziny, przyjaciół oraz znajomych, z radia lub wydanej na papierze prasy codziennej. Według sondażu dla zdecydowanej większości Polaków, bo dla 83% dostęp do wiarygodnej informacji jest ważny. TNS Polska, który zbadał preferencje Polaków podkreśla jednocześnie, że im wyższe wykształcenie, tym częstsze przekonanie o tym, że taki dostęp jest istotny. Z ankiety wnika jednak, że tylko 1/5 Polaków byłaby gotowa płacić za dostęp do wiarygodnych informacji, a 11% zapłaciłoby nie więcej niż 5 zł. Zdecydowana większość jest przeciwna płaceniu za dostęp do informacji.

Zobacz także

2016-08-23, godz. 10:00 RPO krytykuje samorządy za mieszanie biuletynów informacyjnych z prasą Prasa wydawana przez lokalne samorządy na celowniku rzecznika praw obywatelskich. Adam Bodnar skierował w tej sprawie pismo do ministra spraw wewnętrznych… » więcej 2016-08-15, godz. 09:00 Bruno Waterfield: medialny krajobraz po aferze "News Of The World" Jesienią 2005 r. "News of the World" opublikował serię bardzo szczegółowych tekstów o księciu Williamie i innych członkach rodziny królewskiej. Kręgi… » więcej 2016-08-08, godz. 09:00 Dr Tadeusz Detyna o wpływie mediów na społeczeństwo Media towarzyszą nam na co dzień. Na każdym etapie naszego życia sięgamy po różnorodną tematykę, a programy telewizyjne czy – szerzej – media, kształtują… » więcej 2016-08-05, godz. 12:00 Paweł Stauffer o zmieniającym się warsztacie fotoreportera Nowe technologie wpływają dziś na całe nasze życie, także na pracę fotoreporterów. Paweł Stauffer w rozmowie z Justyną Krzyżanowską zaznaczył, że… » więcej 2016-08-03, godz. 15:00 Dr Tomasz Grzyb: o przemocy wobec dziennikarzy i społecznych oczekiwaniach Press Club Polska wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do zapewnienia zwiększonej ochrony prawnej dziennikarzy i pracowników mediów. Wg projektu PCP dziennikarze… » więcej 2016-08-01, godz. 13:51 Dr Sławomir Czapnik: wywołanie strachu nie jest dla terrorystów celem samym w sobie, często ma być tylko narzędz… Dlaczego terrorystom zależy na wzbudzaniu strachu w społeczeństwie? Czy jest to celem każdej grupy terrorystycznej? M.in. o tym, z politologiem z Uniwersytetu… » więcej 2016-07-26, godz. 13:10 Michael Mosbacher (Standpoint): niezależne dziennikarstwo w opałach prawnych i finansowych Reporterzy bez Granic przedstawili jakiś czas temu raport, z którego wynika, że wolność prasy na świecie jest poważnie zagrożona. I to nawet w państwach… » więcej 2016-07-19, godz. 11:00 Alessia Cerantolla: włoscy dziennikarze na celowniku mafii 77. miejsce zajęły Włochy w niedawnym rankingu wolności prasy na świecie Reporterów Bez Granic. Jak przypomina na łamach Wirtualnej Polski Agnieszka Gorzkowska… » więcej 2016-07-15, godz. 11:15 Dr Sławomir Czapnik: dziś wiele grup terrorystycznych nie widzi potrzeby współpracy z dziennikarzami Brian Jenkins, ekspert ds. terroryzmu i bezpieczeństwa stwierdził już w 1974 roku, że terroryzm to teatr, a ataki terrorystów są często starannie zaplanowane… » więcej 2016-07-11, godz. 11:00 Dr Kamil Minkner: spór o granice wolności słowa niczym nowym Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że polskie sądy niesłusznie skazały redaktora naczelnego lokalnego pisma z Radomska i Bełchatowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »