Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Radosław Święs: udawana anonimowość w internecie…
2016-01-11, 13:30 Autor: Justyna Krzyżanowska

Radosław Święs: udawana anonimowość w internecie doprowadziła do zaniku merytorycznej dyskusji

Radosław Święs [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radosław Święs [fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
[fot. flickr.com/ truthout.org, na podstawie CC BY-NC-SA 2.0]
[fot. flickr.com/ truthout.org, na podstawie CC BY-NC-SA 2.0]
Przez długi czas fora internetowe portali i gazet były traktowane, jako naturalne uzupełnienie obiegu informacji. Uznawano, że poglądy i fakty na nich prezentowane dopełniają artykuły i audycje. Z czasem jednak, gdy okazało się, że zamiast wymiany poglądów coraz częściej fora stają się polem bitwy na inwektywy, zaczęły pojawiać się wezwania do zmian, a niektóre redakcje poszły nawet dalej – przeszły do czynów. Czy w zawiązku z tym słuszne jest blokowanie możliwości dodawania komentarzy pod materiałami szczególnie kontrowersyjnymi, jak np. ostatnio dotyczącymi imigrantów i wzbudzającymi przy okazji najżywszą reakcję? O to zapytaliśmy Radosława Święsa, medioznawcę z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawiała Justyna Krzyżanowska.

Zdaniem Radosława Święsa – w przypadku zwlekania przez niemiecką telewizję z podaniem relacji z sylwestrowych wydarzeń w kilku niemieckich miastach, podczas których tłum mężczyzn arabskiego pochodzenia napastował kobiety – może się jednak okazać, że przekaz natychmiastowy nie musiał oznaczać wcale przekazu najlepszego. Rozmawialiśmy też o reakcjach, jakie tego rodzaju informacje wzbudzają na różnego rodzaju forach internetowych.

Zobacz także

2016-04-25, godz. 10:38 Red.Donat Przybylski: o czym marzą sprawozdawcy sportowi W złotej erze radia byli oczami i uszami swoich słuchaczy. Gdy pojawił się obraz wielu mówiło, że ich rola zmaleje. Rzeczywistość udowodniła, że nawet… » więcej 2016-04-23, godz. 11:00 Damian Szpyra o Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały" Trwają 59. urodziny najstarszej opolskiej rozgłośni akademickiej. Mowa o Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały" działającej przy Uniwersytecie… » więcej 2016-04-17, godz. 11:00 Łukasz Seifert o reaktywacji Studenckiego Studia Radiowego EMITER Studenckie Studio Radiowe EMITER, to jedna z opolskich rozgłośni akademickich, która działa jako Koło Naukowe przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i… » więcej 2016-04-13, godz. 13:00 Dr Sławomir Czapnik: trzecie pokolenie dżihadu niezwykle sprawnie wykorzystuje media społecznościowe Zamachy w Brukseli z 22 marca br. były szeroko relacjonowane przez najważniejsze światowe media, także przez media społecznościowe. O ile jednak w mediach… » więcej 2016-04-11, godz. 12:30 Iwona i Daniel Gogulscy o blogu Szeroką Drogą O swoich doświadczeniach związanych z popularnym pisarstwem internetowym, czyli z blogowaniem, z autorami podróżniczego bloga www.szerokadroga.pl – opolanami… » więcej 2016-04-08, godz. 11:05 Paweł Stauffer: język fotografii jest czytelny na całym świecie Jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów, o czym przekonujemy się coraz częściej za sprawą rosnącej roli fotografii we współczesnych, także tych elektronicznych… » więcej 2016-04-06, godz. 11:12 Bogusław Feliszek: polityka czy PR? Często pod adresem polityków padają oskarżenia, że zamiast podejmować strategiczne decyzje z punktu widzenia obywatela, zajmują się wyłącznie kreowanie… » więcej 2016-04-01, godz. 12:05 Radosław Święs o mediach polonijnych w USA Rynek prasy w ostatnich latach kurczy się, gazety przegrywają konkurencję z globalną siecią. Okazuje się, że problem ten dotyka także prasy polonijnej… » więcej 2016-03-29, godz. 13:57 Anna Dydzik: nieperfekcyjna mama w blogosferze Anna Dydzik - z wyboru i zamiłowania blogerka. Jak pisze: jej blog "Nieperfekcyjna Mama” nie jest typowym blogiem parentingowym. Czym więc jest? Opowiada również… » więcej 2016-03-23, godz. 14:14 Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty polityczne Środkami masowego przekazu, wśród wielu pełnionych przez siebie ról, odgrywają także w naszym społeczeństwie bardzo istotną rolę - kształtują światopogląd… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »