Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 sierpnia 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
"Melodie sentymentalne" Teuta Project Pawła Steczkowskiego i Jacka Mielcarka. "Czuwaj wiaro!" – trzecia płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Wydany w czerwcu 2004 przez Fundację Godne Życie album powstał na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania. "Panny Wyklęte/Wygnane" - kompilacja nagrań polskich wykonawców. Muzyka folkowa ze Słowacji.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
W programie Śladami Kresowej Atlantydy opowiemy o jednej z najbardziej znaczących batalii wybijającej się na niepodległość Polski. 15 sierpnia obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była punktem zwrotnym w wojnie polsko-bolszewickiej. Cud nad Wisłą uratował Europę przed sowiecką nawałą. Zwycięstwo to pozwoliło zachować odradzającą się państwowość II Rzeczypospolitej.

Natomiast często zapomina się o bohaterskim zrywie, jakim była obrona Lwowa. Konflikt zbrojny o to kresowe miasto trwał od 1 listopada 1918 roku do 22 maja 1919 roku. Zakończył się wyparciem wojsk ukraińskich. Do legendy przeszła heroiczna postawa polskich mieszkańców Lwowa, w tym kilkunastoletnich dziewcząt i chłopców, których nazwano później Orlętami Lwowskimi. Do obrony ukochanego miasta stanęli również w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdy nacierała 1 Armia Konna Siemiona Budionnego. Do starcia doszło 17 sierpnia 1920 roku pod Zadwórzem na przedpolach Lwowa. Walka z przeważającymi siłami sowieckiej konnicy trwała 11 godzin. W bitwie tej poległo 318 Polaków. Nazwano ją Polskimi Termopilami. Postawa walczących przyczyniła się też do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. O obronie Lwowa opowie pochodząca z tego miasta dr Danuta Nespiak.

Poza tym w programie swoje rodzinne strony, w województwie tarnopolskim będzie wspominał Kazimierz Kasicz, który był nauczycielem liceum w Białej i Prudniku.

Zaprezentujemy też kolejny odcinek audiobooka o dziejach Stanisławowa. Z książki Tadeusza Olszańskiego możemy dowiedzieć się, jak w tym mieście odradzała się Polska porozbiorowa.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »