Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 20 kwietnia 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka klasyczna najchętniej słuchana o poranku. Koncerty na lutnię i mandolinę Antonia Vivaldiego. "Moja matka gęś" - suita Maurice'a Ravela skomponowana w 1908 roku. Tytuł kompozycji nawiązuje do pochodzących z 1697 roku barokowych baśni francuskich napisanych przez Charles'a Perraulta, w Polsce znanych jako "Bajki Babci Gąski". W zaczarowanym świecie baśni Ravel czuł się bardzo dobrze, były one bliskie jego psychice. Całe życie zbierał różnego rodzaju bibeloty, zabawki mechaniczne, zachowując odczuwanie i fantazję małego dziecka. Dlatego kompozycja jego zachowuje dziecięcą świeżość i prostotę, wzmocnioną mistrzostwem instrumentacji i bogactwem harmoniki.

Maurice Ravel – francuski kompozytor i pianista, jeden z przedstawicieli impresjonizmu. Choć większość jego dzieł stanowią pieśni i utwory fortepianowe, to najbardziej znane są jego utwory orkiestrowe. Walce szlachetne i sentymentalne na orkiestrę symfoniczną.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »