Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Bajm - Chroń mnie

Trzecia płyta zespołu, który nadal pozostawał, pomimo wielu zmianom personalnym, w rockowej stylistyce (oczywiście zabarwionej popowo, ale jednak z wyraźnie słyszalnymi gitarami, bez syntezatorowego lukru) i to nie tylko za sprawą muzyki, ale (kto wie, czy nie bardziej) tekstów - nie tak zaangażowanych społecznie i politycznie jak na płycie poprzedniej, ale bardzo mocnych i wyrazistych (niektóre z nich w internecie dozwolone są od lat 18-tu), gdzie podmiot-bohaterka prezentuje się jako dojrzała świadoma kobieta i z takiej perspektywy przygląda się relacjom damsko-męskim ("Płynie w nas gorąca krew", "Diament i sól"), show biznesowi ("Hiena"), czy życiu w ówczesnych realiach "Chroń mnie od złego" (nie bez gorzkich refleksji, aczkolwiek z nutą nadziei). .

String Driven Thing - Keep Yer 'and On It

Ostatnia studyjna płyta zespołu (wydana w 1975 roku), który udanie wychodząc od folku splótł go z rockiem. Bez wątpienia duża tu zasługa skrzypiec (podobnie i słusznie skojarzenia słuchaczy pobiegną w stronę grupy Kansas), ale tkwią te związki w liniach melodycznych, aranżacjach, dużej subtelności pomimo mocnych uderzeń w wielu momentach. Pomimo iż grupa z dzisiejszej perspektywy wydaje się grać stosunkowo "normalnie" i nie sięga po awangardowe rozwiązania czy brzmienia, jej muzyka traktowana była jako dosyć trudna - osobiście jednak uważam, że to kwestia przeboju, który mógłby być lokomotywą do większej kariery. Pozostając jednak nieco w cieniu zasłużyła sobie na miano kultowej i kto wie, czy to nie lepiej.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »