Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wy…
2023-05-21, 13:09 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych

Niedzielna Loża Radiowa o socjalnych obietnicach wyborczych
Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się dostrzec dwa obozy: tych, którzy mówili, że trzeba przeprowadzić transfer socjalny, poprzez różnego rodzaju dodatki finansowe i tych, którzy nazywali to pustym rozdawnictwem, szkodzącym państwu. Tymczasem teraz , gdy PiS obiecuje podwyżkę 500 plus na 800, Koalicja Obywatelska mówi, że daje to samo plus dwukrotnie wyższą kwotę dochodu wolnego od podatku. Gdy PiS daje od lipca kredyt hipoteczny z oprocentowaniem dwóch proc., to KO zapowiada ten sam kredyt, ale na zero procent od listopada. Do licytacji przyłącza się PSL, bo Marek Sawicki mówi, że wspólnie z partia Szymona Hołowni zaproponuje tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny.

Na ile potrzebne i wiarygodne są składane dziś przez partie obietnice? Pomagają czy szkodzą obywatelom i państwu? Czy wygra wybory ten, który więcej obieca, nie oglądając się na to czy da się to zrealizować?
- Wydaje mi się, że nikogo nie musimy przekonywać, że te wszystkie obietnice są obietnicami do spełnienia. De facto wszystko, co było obiecywane od 2015 roku zostało zrealizowane, albo podjęte. Jesteśmy w tej chwili inicjatorami programów społecznych. Opozycja jest reaktywna: my coś proponujemy, dopiero do tego odnosi się opozycja - przekonywał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Każda inicjatywa, która ma na celu wsparcie kondycji finansowej obywateli Polski i ich rodzin ma sens. Ale gdy mówi to odpowiedzialny rząd. Natomiast, gdy dziś analizujemy kondycję finansową państwa to mamy tutaj znak zapytania. Podejrzewam, że nikt w Polsce, łącznie z ministrem finansów nie jest w stanie określić poziomu długu publicznego. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy stać nas na to wszystko? - mówił poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- W tej kampanii przede wszystkim powinno dominować hasło "wiarygodność". Te obietnice, które dziś składa opozycja, wtórne wobec deklaracji rządu Zjednoczonej Prawicy, nijak się mają do tego, jak te partie zachowywały się, gdy rządziły. Obywatele mają już świadomość tego, że deklaracje które dziś rząd Zjednoczonej Prawicy składa, zostaną zrealizowane - podkreślał Sławomir Batko ( Suwerenna Polska ).

- Trzeba powiedzieć ludziom wprost: to nie są wybory o to jak będzie wyglądał przyszły budżet, jaka będzie dyscyplina finansowa tego budżetu, o programy socjalne, to są wybory o elementarną wolność, o demokrację, o praworządność, o wolność słowa, prawa mniejszości. I nic nie jest tak szkodliwego dla budżetu państwa jak rządy PiS-u, czyli punktem wyjścia jest odsunięcie PiS-u od władzy - powiedział poseł Witold Zembaczyński (.N/Koalicja Obywatelska ).

- Zgadzam się, że słowem-kluczem przed wyborami i w czasie wyborów powinno być słowo "wiarygodność". I tej wiarygodności PiS-owi i "Skłóconej Prawicy" kompletnie brakuje. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki w sposób histeryczny robią ucieczkę do przodu, próbując kupić wyborców kolejnymi obietnicami. Gdyby tak było, że jest wspaniale, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, to poparcie dla "Skłóconej Prawicy" przekraczałoby 50 proc. , a tymczasem wciąż topnieje - stwierdził poseł Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska).

- Gdy finanse państwa na to pozwalały, myśmy zawsze byli za wprowadzaniem programów socjalnych. To jest pierwsza kampania wyborcza, która będzie się odbywać przy takim stanie finansów publicznych. Jeżeli nie można określić do końca jakie jest zadłużenie kraju...Nie jest prawdą, że opozycja nie ma programu. Myśmy już dawno przedstawili program "Uczciwa Polska", w którym podkreślamy jedną rzecz: praca musi się opłacać - wskazał Stanisław Rakoczy (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (21.05.2023)

Zobacz także

2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej 2022-11-13, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj Niedzielna dyskusja polityków tym razem na dwa tematy: pomysł zniesienia immunitetu dla parlamentarzystów i sędziów, a także Marsz Niepodległości. » więcej 2022-11-06, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM] Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner… » więcej 2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »