Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wy…
2023-05-21, 13:09 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych

Niedzielna Loża Radiowa o socjalnych obietnicach wyborczych
Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się dostrzec dwa obozy: tych, którzy mówili, że trzeba przeprowadzić transfer socjalny, poprzez różnego rodzaju dodatki finansowe i tych, którzy nazywali to pustym rozdawnictwem, szkodzącym państwu. Tymczasem teraz , gdy PiS obiecuje podwyżkę 500 plus na 800, Koalicja Obywatelska mówi, że daje to samo plus dwukrotnie wyższą kwotę dochodu wolnego od podatku. Gdy PiS daje od lipca kredyt hipoteczny z oprocentowaniem dwóch proc., to KO zapowiada ten sam kredyt, ale na zero procent od listopada. Do licytacji przyłącza się PSL, bo Marek Sawicki mówi, że wspólnie z partia Szymona Hołowni zaproponuje tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny.

Na ile potrzebne i wiarygodne są składane dziś przez partie obietnice? Pomagają czy szkodzą obywatelom i państwu? Czy wygra wybory ten, który więcej obieca, nie oglądając się na to czy da się to zrealizować?
- Wydaje mi się, że nikogo nie musimy przekonywać, że te wszystkie obietnice są obietnicami do spełnienia. De facto wszystko, co było obiecywane od 2015 roku zostało zrealizowane, albo podjęte. Jesteśmy w tej chwili inicjatorami programów społecznych. Opozycja jest reaktywna: my coś proponujemy, dopiero do tego odnosi się opozycja - przekonywał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Każda inicjatywa, która ma na celu wsparcie kondycji finansowej obywateli Polski i ich rodzin ma sens. Ale gdy mówi to odpowiedzialny rząd. Natomiast, gdy dziś analizujemy kondycję finansową państwa to mamy tutaj znak zapytania. Podejrzewam, że nikt w Polsce, łącznie z ministrem finansów nie jest w stanie określić poziomu długu publicznego. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy stać nas na to wszystko? - mówił poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- W tej kampanii przede wszystkim powinno dominować hasło "wiarygodność". Te obietnice, które dziś składa opozycja, wtórne wobec deklaracji rządu Zjednoczonej Prawicy, nijak się mają do tego, jak te partie zachowywały się, gdy rządziły. Obywatele mają już świadomość tego, że deklaracje które dziś rząd Zjednoczonej Prawicy składa, zostaną zrealizowane - podkreślał Sławomir Batko ( Suwerenna Polska ).

- Trzeba powiedzieć ludziom wprost: to nie są wybory o to jak będzie wyglądał przyszły budżet, jaka będzie dyscyplina finansowa tego budżetu, o programy socjalne, to są wybory o elementarną wolność, o demokrację, o praworządność, o wolność słowa, prawa mniejszości. I nic nie jest tak szkodliwego dla budżetu państwa jak rządy PiS-u, czyli punktem wyjścia jest odsunięcie PiS-u od władzy - powiedział poseł Witold Zembaczyński (.N/Koalicja Obywatelska ).

- Zgadzam się, że słowem-kluczem przed wyborami i w czasie wyborów powinno być słowo "wiarygodność". I tej wiarygodności PiS-owi i "Skłóconej Prawicy" kompletnie brakuje. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki w sposób histeryczny robią ucieczkę do przodu, próbując kupić wyborców kolejnymi obietnicami. Gdyby tak było, że jest wspaniale, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, to poparcie dla "Skłóconej Prawicy" przekraczałoby 50 proc. , a tymczasem wciąż topnieje - stwierdził poseł Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska).

- Gdy finanse państwa na to pozwalały, myśmy zawsze byli za wprowadzaniem programów socjalnych. To jest pierwsza kampania wyborcza, która będzie się odbywać przy takim stanie finansów publicznych. Jeżeli nie można określić do końca jakie jest zadłużenie kraju...Nie jest prawdą, że opozycja nie ma programu. Myśmy już dawno przedstawili program "Uczciwa Polska", w którym podkreślamy jedną rzecz: praca musi się opłacać - wskazał Stanisław Rakoczy (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (21.05.2023)

Zobacz także

2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej 2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »