Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film]
2022-11-27, 13:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 27 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj
Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

Minister Obrony Mariusz Błaszczak, początkowo zareagował entuzjastycznie na tę propozycję, kilka dni później poinformował, że lepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazały te systemy Ukrainie.
Strona niemiecka odpowiedziała, że nie może tego zrobić bo oferowane przez nich patrioty są do użytku na terytorium NATO.

Z kolei prezydent Polski Andrzej Duda stoi na stanowisku, że
"jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas".
- Wszyscy dyskutujemy i rozważamy najlepsze usytuowanie Patriotów, bo one powinny dać Polsce jak najlepszą, a nie PR-ową obronę - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdził on, że niemieccy dziennikarze po analizie sprawy piszą, że najlepiej, gdyby te systemy stanęły przy granicy z Polską, ale po stronie Ukrainy, powołują się na fachowców wojskowych. - To jest obrona i nasza i Ukrainy. Za chwilę będą przywożeni ranni żołnierze, ze szpitali, które nie są opalane, nie mają prądu, do naszego kraju, prawdopodobnie będziemy im pomagać - powiedział Sławomir Kłosowski.

- Odmowa przyjęcia Patriotów jest zdradą narodu, zdradą Rzeczpospolitej, zdradą wszystkich Polaków. To, co zrobiliście, odmawiając ochrony Polakom, polskiego nieba przez patriot, to pisowska forma zdrady - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Dodał, że kiedy zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o in vitro, co druga osoba mówiła o Patriotach. - Ludzie mają wam za złe tę decyzję - powiedział, zwracając się do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości opowiedział, że takiego poziomu aroganci ze strony opozycji się nie spodziewał, a jeśli chodzi o zdradę, to przypomniał likwidowanie na wschodzie kraju dywizji i batalionów przez rząd PO-PSL.

- Jeśli chodzi o Patrioty, to przyjmuję zapowiedź Niemiec jako przebudzenie i mam nadzieję, że to nie jest ruch wizerunkowy. Niemcy powinny bardzo duży rachunek sumienia zrobić, bo to one z Rosją handlowały, finansowo pompowały i w efekcie uzbroiły. Dzisiaj to Niemcy powinny być prekursorem zakończenia konfliktu przez stanowczą odpowiedź - powiedział Wojciech Komarzyński. - Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją, że to przy granicy, ale po stronie Ukrainy znacznie bardziej te systemy by chroniły nie tylko przestrzeń Ukrainy, ale też Polski - dodał.


Poseł Tomasz Kostuś powiedział, że przedstawiciele PiS w programie są w niekomfortowej sytuacji, bo muszą bronić decyzji, której bronić się nie da.
- To decyzja (od nieprzyjęciu patriotów - red.) absurdalna, szkodliwa, obniżająca poziom bezpieczeństwa Polski - powiedział poseł Kostuś. Przypomniał, że ochrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza to pięta achillesowa, najsłabszy punkt obronności państwa. - Dlatego w 2014 ówczesny rząd, po konsultacji z ówczesnym prezydentem podjęli decyzję o zakupie 8 zestawów Patriot. Po dojściu do władzy Zjednoczonej Prawicy minister Macierewicz zatrzymał ten zakup. Gdyby tego nie zrobił już w 2018 roku mieli byśmy 8 zestawów Patriot - przypomniał poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś.

- Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że jeśli ktoś proponuje pewną usługę, pewne rozwiązanie, to korzystam z tego - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - To nie jest taka prosta decyzja powiedzieć sobie dzisiaj, my te Patrioty wysyłamy na stronę Ukraińską. System patriot obsługiwany jest przez około 70 żołnierzy, którzy szkolą się około 9 miesięcy w Stanach Zjednoczonych. Ten czas działa na niekorzyść. My potrzebujemy tu i teraz - powiedział poseł Galla. Dodał, że polska i niemiecka armia współpracują od dawna. - Optowałbym za tym i liczył że głos pana prezydenta Dudy i pewien zwrot po stronie wicepremiera Błaszczaka spowoduje, że skorzystamy z tej oferty.

Jarosław Szóstka z Od Nowy sprostował informacje podane przez posłów opozycji, o odrzuceniu oferty Niemiec.
- To, co jest podawane na twitterze lub w informacjach medialnych przez rzeczników ministerstw, to coś co wychodzi do opinii publicznej. Wiem, że toczą się negocjacje. Ten komunikat nie jest jednoznaczny z tym, że my nie chcemy Patriotów - powiedział Szóstka.
Pytany o to, czy przyjmować Patrioty od Niemiec, czy nie powiedział:
- Oczywiście, że przyjmować. Jeżeli strona niemiecka nie zdecyduje się na danie tego systemu na teren zachodniej Ukrainy, powinniśmy skorzystać z tej propozycji, tylko dogadać szczegóły.


- Dyplomacja lubi ciszę i większość decyzji, które są podejmowane zapada w gabinetach, a do nas dochodzą szczątki informacji i musimy budować swoją wiarygodność - powiedziała Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej. System ochrony powietrznej nie daje ochrony 100 % dla całego państwa. Wydaje się, że dzisiaj to Ukraina potrzebuje Patriotów, Ukraina walczy o to, żebyśmy my byli bezpieczni. Myślę, że rząd Zjednoczonej Prawicy robi wszystko, żeby zapewnić Polakom największe bezpieczeństwo jakie jest możliwe - dodała.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (27.11.2022)

Zobacz także

2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej 2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej 2022-08-28, godz. 14:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 28 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gaz, jego cena, dostępność i wpływ na gospodarkę były tematem niedzielnego programu. » więcej 2022-08-21, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 21 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat zatrucia Odry nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nowe hipotezy o tym, co mogło wywołać katastrofę ekologiczną. Choć rzeka na opolskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »