Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 14 sierpnia 2022 r…
2022-08-14, 13:17 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]
Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej Loży Radiowej razem z opolskimi politykami komentujemy te wypowiedzi i to nowe podejście.
Prezes PiS zapowiedział zmianę polityki wobec Unii Europejskiej. - Jeżeli wygramy najbliższe wybory, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko. Dalej nie możemy się cofać - dodał. Z kolei premier Morawiecki na łamach „Die Welt” pisze: „W UE równość poszczególnych państw ma jedynie charakter deklaratywny. Praktyka polityczna pokazała, że stanowiska Niemiec i Francji liczą się bardziej niż jakiekolwiek inne. Mamy więc do czynienia z formalną demokracją i faktyczną oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi”. W tle mamy spór o praworządność i brak pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak nasi goście te słowa interpretują?
- Wchodząc do UE wchodziliśmy do klubu dżentelmenów, a okazało się, że weszliśmy do klubu mafijnego, gdzie są lepsi i gorsi i niestety Polska zostaje zepchnięta do grona tych gorszych. Dlatego niestety, po sprawdzeniu dobrych intencji wygłaszanych przez urzędników UE, np. przewodniczącej von der Leyen, musimy zmienić nasz stosunek do UE. Podpisaliśmy traktaty, w których zgodziliśmy się na ustępstwa i to zostało złamane - powiedział Jan Chabraszewski z PiS.

- Gdyby była równość to mielibyśmy kołchoz i w tym znaczeniu trudno oczekiwać, że będzie taka bezwzględna równość 1:1. W najważniejszych decyzjach państwo ma jeden głos, a w Parlamencie Europejskim jest już przełożenie uzależnione od liczby ludności. Przecież to premier wynegocjował warunki i je zatwierdził. UE nie ma dziwnych wymagań, ewidentnie chodzi o praworządność – powiedział Piotr Piaseczny z Nowoczesnej.

- Trzeba wrócić do dyskusji o opłacalności samego KPO. W znaczącej mierze to jest oprocentowana europożyczka, którą dodatkowo musimy żyrować innym krajom i zabezpieczać na wypadek ich niewypłacalności, a mieliśmy już takie sytuacje. Już dzisiaj płacimy odsetki za kredyt mimo, że pieniędzy nie otrzymaliśmy, wszystko wskazuje, na to że w najbliższym nie otrzymamy, jeśli w ogóle. Ja mam wrażenie, że UE wcale nie chodzi o to, że byśmy te wymagania spełnili, zmierza to ku jednemu: ograniczeniu suwerenności państw narodowych, by iść w kierunku superpaństwa - stwierdził Przemysław Tetłak z solidarnej Polski.

- Polityka partii rządzącej jest nakierunkowana na konflikt, trzeba wykreować wroga i udawać, że się z nim walczy. Historycznie nie było takiego poparcia wśród Polaków dla UE jak teraz, a jak słyszę słowa że „nie możemy się cofnąć o krok”, to są to śmieszne, populistyczne, wiecowe hasła. To jest tylko na własny użytek i partii, ale nie dla dobra Polaków. Kilku ignorantów chce zawładnąć sądownictwem i to powoduje, że nie możemy wywiązać się z umów z UE - mówiła Barbara Kamińska z Platformy Obywatelskiej.

- Ja bym zadał pytanie: dokąd zmierzamy? Przypominam, że Polska wchodząc do UE zbudowała przez lata miejsce praktycznie przy pierwszym stole, gdzie ważne sprawy były dyskutowane w obecności Polski. Dzisiaj Polska została zmarginalizowana i w wielu istotnych sprawach ma mniej decydujący głos. Warto zrewidować ten kierunek działania. Słowa prezesa Kaczyńskiego są przerażające, tym bardziej, że mimo wszystko premier bardzo mocno pracował by środki z KPO trafiły do Polski - powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Ja bym zaczął w ogóle od samego początku, bo kłócimy się o stosunek państwa do UE. Beata Szydło podpisywała deklaracje rzymskie w 2017 roku, a dwa dni przed była wydana biała księga UE, czyli kierunki rozwoju UE do 2025 roku. Na pierwszej stronie jest napisane, kto jest założycielem UE i na czym będziemy się opierać w kierunkach rozwoju. I to nie jest Schuman, tylko Altiero Spinelli, który napisał manifest z Ventotene. W tym manifeście czytamy, że pierwszym zadaniem jest ostateczna likwidacja granic w Europie. Po drugie, że „trzeba skończyć z gospodarką samowystarczalności państw, która stanowi kręgosłup totalitarnych reżimów”. I to jest droga programowa UE - powiedział Robert Tistek z Kukiz’15.

- Zarówno prezes PiS i jak i premier Morawiecki odnieśli się do aktualnej sytuacji w relacjach Unia Europejska – Polska. Wszystko co powiedzieli jest zgodne z oczekiwaniami Polaków. Polska jest dziś dumnym i niepodległym krajem, który swoją wolność wywalczył dzięki przelanej krwi ojców i braci i nie po to przelewano krew, żebyśmy dziś przybierali wasalną pozycję w stosunku do UE - mówił Henryk Szewczuk z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej 2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej 2022-11-13, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj Niedzielna dyskusja polityków tym razem na dwa tematy: pomysł zniesienia immunitetu dla parlamentarzystów i sędziów, a także Marsz Niepodległości. » więcej 2022-11-06, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM] Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »