Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2022-01-23, 12:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 stycznia 2022 roku

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 stycznia 2022 roku
370 proc. - o tyle wzrosły stawki za gaz dla przedsiębiorstw w ciągu ostatniego półrocza. Jesienią 2021 roku ceny na europejskich giełdach paliw poszybowały, osiągając w październiku historyczny rekord: cena za 1megawatogodzinę gazu była prawie 900 proc. wyższa niż rok wcześniej. Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca. Kryzys energetyczny napędza polityka Gazpromu i rosnące zapotrzebowanie na gaz. Nieco ponad tydzień temu na obradach Sejmu pojawiła się ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.
Oprócz gazu drożeje także energia. Prawie 80 europosłów z sześciu grup politycznych, z inicjatywy Jerzy Buzka (PO) i Bogdana Rzońcy (PiS), napisało do Komisji Europejskiej list, w którym apelują, aby w ramach tzw. taksonomii (czyli zrównoważonego finansowania) możliwe było finansowanie odchodzenia od węgla na rzecz m.in. gazu jako paliwa przejściowego.

- Sytuacja w całej Europie nie jest kolorowa.To czego dzisiaj doświadczamy jest wynikiem wielu decyzji, które były podejmowane wcześniej powiedział Aleksander Bugla z Prawa i Sprawiedliwości. - Nie ma rządu w Europie, który by bardziej pozwalał swoim obywatelom odetchnąć dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej, obniżenia akcyzy i VAT-u. Nie wszystko od nas jednak zależy. Oczekujemy współdziałania całej Unii Europejskiej, a na to się nie zanosi - dodał.

Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej powiedział, że to dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości mamy najwyższe podwyżki gazu i energii. - W Niemczech podwyżki cen gazu są na poziomie 30-40%, w Polsce to 150-200%. Za tą horrendalną podwyżkę w Polsce personalnie odpowiadają Jacek Sasin i Janusz Kowalski. Umowa, którą podpisał Donald Tuski i Waldemar Pawlak gwarantowała cenę gazu minimalnie wyższą od giełdowej, ale przewidywalną stabilną na kolejne lata. Kowalski z Sasinem zrobili aneks do umowy i oparli się na cenach giełdowych - przypominał polityk Platformy Obywatelskiej.

Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej przypomniała, że w pandemii ograniczono wydobycie gazu, a kiedy gospodarka ruszyła zapotrzebowanie wzrosło. Gaz jest kupowany na rynek azjatycki i to wpływa też na cenę. - Jeśli zaś chodzi o taksonomię to prawo, które ma określać, która inwestycja jest przyjazna środowisku, a która nie. Bardzo zasadny jest list do Komisji Europejskiej, aby możliwe było finansowanie odchodzenia od węgla na rzecz gazu, jako paliwa przejściowego. Należy jednak zwrócić uwagę na różnice między poszczególnymi krajami.

Szymon Godyla mówiąc o wspólnym liście europosłów do KE podkreślił, że pokazuje on, że opozycja potrafi współpracować z PiS.
- Wydobycie węgla w Polsce jest często droższe, niż import węgla z krajów, gdzie wydobywa się go powierzchownie. Jeśli chodzi o ceny gazu, to widzę na grupach piekarskich (w internecie. red) jak dużo jest wyprzedaży sprzętu piekarskiego. Dużo mniejszych firm się zamyka. Nie wytrzymały tego, że kotły mają na gaz, a cena gazu wystrzeliła - powiedział przedstawiciel Nowoczesnej.

Robert Tistek powiedział, że aby było taniej trzeba przestać wprowadzać w życie utopię zielonej energii.
- Błędem Polski było to, że przestano inwestować w węgiel i odpowiednie wydobycie, przetworzenie i odpowiednie wydobycie węgla. Mamy takie zasoby tego surowca, że moglibyśmy spokojnie sobie poradzić bez zakupu gazu. Nie rozumiem, czemu jest nam proponowany teraz do zakupu jako zielona energia w momencie, kiedy głównym dystrybutorem jest Rosja - mówił Robert Tistek.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych twierdzi, że Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co oznacza możliwość inwazji i okupacji Ukrainy.
Departament Stanu USA zdecydował, że jutro rozpocznie się ewakuacja rodzin pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy.
"Polska udzieli Ukrainie wszelkiej pomocy, jaka będzie niezbędna, jakie będziemy mieli możliwości" – tak wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odpowiedział na pytanie o to, czy Polska wesprze swojego wschodniego sąsiada militarnie. Wiceminister spraw zagranicznych zaznacza, że groźba wojny za naszą wschodnią granicą jest bardzo realna.
Jak by tego było mało, to Eksperci i politycy w rosyjskiej telewizji coraz częściej, obok Ukrainy, wskazują Polskę i kraje bałtyckie jako potencjalne cele ataku .
W ostatnich dniach całkowicie otwarcie mówi o tym np. Władimir Żyrynowski, przewodniczący trzeciej siły politycznej w Dumie czyli parlamencie rosyjskim.
Jeszcze jedna kwestia,
Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii Ukrainie.
Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu.
W ostatnich dniach USA zezwoliły Tallinowi na dostarczenie zestawów przeciwpancernych, zaś Łotwie i Litwie - na eksport pocisków przeciwlotniczych. Estonia miała przekazać też wsparcie dotyczące cyberbezpieczeństwa ukraińskiej armii.

Pytanie więc już chyba nie czy, ale kiedy Rosja zaatakuje Ukrainę i jak zachowa się NATO.

- W mojej ocenie Rosja używa całego spektrum działań od dyplomacji poprzez ataki cybernetyczne, mordy polityczne, wywoływanie kryzysów. Siła Rosji to konsekwencja słabości struktur międzynarodowych, gdzie grają różne interesy. Cele Rosji to wypchnięcie NATO z Europy Środokowo-Wschodniej i ustaleni nowej strefy wpływów.

- Rosja ma argumenty jedynie militarne i pokazali, że ich używają. Pokazali to w Gruzji, na Ukrainie odbierając Krym i anektując Donbas. Putin ma obsesję odbudowania mocarstwa - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Polskiej dyplomacji praktycznie nie ma. Zaniepokoiło mnie, że po rozmowie prezydenta Polski i Ukrainy nie było wspólnej konferencji prasowej. W języku dyplomatycznym to bardzo wiele znaczy - dodał.

Sławomir Batko z Solidarnej Polski powiedział, że widać miałkość zachodu wobec Rosji.
- Rosja ma potężne narzędzia w postaci wpływu gazowego i energetycznego. To też tłumaczy, dlaczego Niemcy po raz kolejny tak się zachowują, łamiąc solidarność Europejską - uważa przedstawiciel Solidarnej Polski. - Dzisiaj niestety Europa i świat zachodni nie są zjednoczone i nie wszystkim zależy na niepodległości Ukrainy. Interesy spajające Niemcy i Rosję przedkładane są między spokój w całej Europie.

Piotr Woźniak z Nowej Lewicy uważa, że w tle są pieniądze. - To co robi Putin to próba nacisku, żeby przepłynął gaz przez NS2. Myślę, że to cena pokoju. Jeśli certyfikacja będzie przyjęta dojdzie do deeskalacji konfliktu. Na wojnie wszyscy tracą. To nie zabawa, to śmierć i cierpienie.

- NRF i Federacja Rosyjska są powiązane bardzo silną więzią energetyczną. NS2 wybudowany ponad głowami Polski od początku był wymierzony przeciw Ukrainie - powiedział Aleksander Bugla z Prawa i Sprawiedliwości. - Pieniądze za gaz finansują armię rosyjską zagrażającą Ukrainie, krajom Trójmorza i być może Polski. Pytanie o postawę Niemiec w tej rozgrywce. Wyraźnie wyłamują się z jedności europejskiej - dodał.
"Niedzielna Loża Radiowa" - 23.01.2022

Zobacz także

2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »