Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (26.09.2021) - zobacz…
2021-09-26, 13:19 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj!
Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości pół miliona euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Wniosek o ukaranie Polski złożyli Czesi. W piątek doszło do rozmów polsko-czeskich w tej sprawie i będą kontynuowane w poniedziałek (27.09). Czy to zapowiedź końca sporu? Czy powinniśmy płacić kary nałożone przez TSUE? Czy trzeba zamknąć kopalnię? Czy sprawa Turowa to tylko zapowiedź większych konfliktów w UE o energetykę?
– To nie jest kara za żaden wyrok TSUE, tylko jedna pani sędzia wydała dwa zabezpieczenia i nie ma to nic wspólnego z prawem. Artykuł 260 o działalności TSUE nic nie mówi o karach pieniężnych w przypadku zabezpieczeń. Nie ma wyroku TSUE. Problem dotyczy przemian energetycznych, które odbywają się w Europie i to jest problem czysto polityczny. Przemiany wymagają dużych nakładów pieniężnych i każde państwo będzie dbało o swój interes. Polska też o swój interes musi dbać – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

– Ten spór dewastuje naszą pozycję w Unii, niszczy dyplomację i będzie miał poważne następstwa dla Polski. Mówię o gigantycznych karach i odszkodowaniach, które TSUE zarządził na rzecz Republiki Czeskiej. Jestem zwolennikiem zamknięcia kopalni i elektrowni Turów, ale pod warunkiem że Unia Europejska zagwarantuje nam 8 proc. produkcji prądu i dostarczy nam go nieodpłatnie, a po drugie zapewni ciągłość (pracy przyp. red.) pracownikom zatrudnionym w kopalni i elektrowni – powiedział Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. – Ciężar kar powinni ponosić ci którzy nieudolnie prowadzili negocjacje – dodał.

– To nie jest duży spór pomiędzy Polską i Czechami. Wczoraj widziałem wywiad z czeskim dziennikarzem, który mówił, że to jest spór na tle województw. Jeśli nie zgadzamy się z tą karą, to chyba znajdą się fachowcy w UE, którzy powołają jakiś zespół i się dowiemy kto jest winny. Wszyscy wiemy, że takie zakłady po obu stronach granicy powodują pewien dyskomfort dla wszystkich mieszkańców. Musimy pogodzić się z tym, że w najbliższym czasie musimy odchodzić od węgla i to jest wyzwanie. A po co mój premier występuje i mówi, że temat jest załatwiony, a obok stoi premier Czech i mówi, że nie jest. Komu to jest potrzebne? Teraz dostaliśmy karę i trzeba coś zrobić. Myślę, że jakby marszałek z dolnośląskiego i hetman z Czech się spotkali to temat byłby dawno załatwiony – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

– Nie powinniśmy płacić tej kary – powiedział Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Mamy do czynienia z arbitralną, jednoosobową decyzją sędzi, która jeszcze niedawno była w Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska i płaciła darowizny na rzecz partii. Polski wniosek o poszerzenie składu sędziowskiego został odrzucony, wniosek o wysłuchanie ustne również. Przytoczę dwa zdania z ciekawego artykułu Deutsche Welle, który mówi o tym, że „ogłoszone przez premiera uzgodnienia praktycznie pokrywają się z tym czego ponad 3 miesiące temu domagał się ówczesny czeski minister spraw zagranicznych podczas wizyty ostatniej szansy 12 lutego w Warszawie”. Obserwujemy eskalację żądań strony czeskiej, to przedwyborcza gra, powinniśmy przeciągnąć negocjacje do czasu wyłonienia nowego czeskiego parlamentu – mówił przedstawiciel Solidarnej Polski.

– Jeśli ktoś robi inwestycję, która mi szkodzi to wołam sąsiada „do płota” i dyskutujemy. Jeśli on uznaje moje racje i widzi, że robi mi szkodę, to zastanawiamy się jak ten problem rozwiązać. Jeśli jednak jest arogancki i nieprofesjonalny, dominuje u niego pycha, to idzie się do sądu. Tak też robi się to w UE, w ekskluzywnym, demokratycznym klubie, którego zazdrości nam świat. Takie jest cywilizowane rozwiązanie problemu. Przedkładając na politykę zagraniczną, dlaczego od roku nie ma ambasadora polskiego w Czechach, kto ma wspierać te procesy negocjacyjne? – mówił Krzysztof Pieroń z PSL-Koalicji Polskiej.

– Co jest polskim interesem? Reprezentowanie potężnych krajów, które stoją dzisiaj za instytucjami UE? Naszym interesem jest dbanie o politykę energetyczną. Jesteśmy państwem suwerennym. Dzisiaj grożą nam pałeczką Czesi, jutro będzie nam groził Łukaszenko i będzie kierował skargi na TSUE, z pytaniem dlaczego Polacy zamykają granicę? Każdy kto chce podnieść rękę na Polskę, bez względu którym sąsiadem jest, jest wspierany przez instytucje UE, po to żeby walić w Polskę – powiedział Aleksander Bugla z PiS.

– Kwestią było to jak łagodzić skutki wydobycia w Turowie. Jak popatrzymy na mapę, to to jest mały kawałek Polski, gdzie z jednej strony graniczymy z Czechami i Niemcami. Nie ma więc możliwości łagodzenia tych skutków bez rozmowy z sąsiadami. Z małego problemu zrobił się problem rangi ogólnoeuropejskiej i wielopoziomowej. Na początku października są wybory w Czechach i teraz to urosło na tyle, że premier Babisz może nie być skłonny do dyskusji z uwagi na użytek polityki wewnętrznej, a jak przegra to do władzy dostanie się druga strona sceny politycznej w Czechach, która jest jeszcze bardziej „pro eko” i konflikt się zaostrzy. Jesteśmy między młotem a kowadłem, czyli kwestią zamknięcia kopalni a płaceniem kar, a nikt tego nie chce. To pokazuje nieudolność tego rządu – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.
Zaproszenie Joanna Matlak przyjęli:
  • Aleksander Bugla (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Józef Swaczyna (Mniejszość Niemiecka),
  • Przemysław Tetłak (Solidarna Polska).

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »