Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (05.09.2021) - zobacz…
2021-09-05, 13:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" (05.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz "Niedzielną Lożę Radiową" (05.09.2021)
Od czwartkowego popołudnia w 183. miejscowościach na pograniczu polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony decyzją prezydenta na wniosek rządu. na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".
Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego spotkała się z dużą krytyką ze strony opozycji.

Politycy Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Radosław Sikorski uważają, że rząd nie ma czystych intencji, skoro nie zwraca się o pomoc do agencji Frontex. Ich zdaniem chodzi o uniemożliwienie dziennikarzom relacjonowania tego, co dzieje się na granicy z grupą migrantów.

Rada Konferencji Episkopatu ds. migracji wydała komunikat w którym czytamy: „Zrozumiała troska o własnych obywateli nie może być wystarczającą przesłanką uzasadniająca zamykanie granic przed poszukującymi schronienia. W Kościele w Polsce jest dziś obchodzony "Dzień Solidarności z Afgańczykami".

Kard. Nycz powiedział: "Pomoc, moim zdaniem, ze strony Kościoła - humanitarna, ludzka, charytatywna - należy się tym, którzy cierpią, jeżeli są na polskiej granicy i dodał, "Przy tym szanujemy absolutnie obowiązek podstawowy każdego państwa, żeby strzec granicy"
Jutro natomiast sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmie się rozporządzeniem prezydenta wprowadzającym stan wyjątkowy. Sejm może je podtrzymać lub uchylić. Wniosek o uchylenie złożyła już Lewica.

- Jeżeli sytuacja zagrażała bezpieczeństwu granic czy obywateli to było to konieczne - powiedziała o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Agnieszka Bachowska z Prawa i Sprawiedliwości.

- Stan wyjątkowy jest wprowadzony po to, żeby media nie mogły relacjonować tego, jak nieudolne jest państwo i jak bardzo nie potrafi sobie poradzić na wschodniej granicy - uważa Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- W Litwie i na Łotwie stan wyjątkowy na granicy z Białorusią już istnieje, bo tam wiedzą, że działania służb białoruskich, w domyśle rosyjskich mogą być niebezpieczne. Europa mówi jednoznacznie: chrońmy granice - powiedział w programie Robert Tistek z Kukiz'15.

- Każdy się zgadza, że granica powinna być chroniona, ale też jeżeli jest ktoś na granicy, który potrzebuje pomocy należy mu jej udzielić - powiedział poseł MN Ryszard Galla. - Jeśli chodzi o stan wyjątkowy, to chciałbym wiedzieć trochę więcej. Mam niesamowite uwagi co do procedury jego wprowadzenia - dodał poseł Galla.

- W sprawach bezpieczeństwa kraju powinniśmy mówić jednym głosem, natomiast niestety rząd i politycy PiS na podstawowe pytania nie odpowiadają. W związku z tym my nie wiemy na ile realne jest zagrożenie - zwrócił uwagę poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. - Pytamy dlaczego nie było specjalnego posiedzenia sejmu w tej sprawie, posiedzenia komisji ds. służb specjalnych i dlaczego nie zwołano Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił.

- Rząd sytuacji nie bagatelizuje. To co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej to prowokacja Łukaszenki - powiedział Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. - Niedopuszczalnym jest, żeby ktokolwiek przekraczał granicę w szczerym polu, są od tego placów. Uchodźcy są po stronie białoruskiej, mają tam zapewnione przez reżim Łukaszenki warunki bytowe, Polska nie może zrobić dla nich precedensu. Oprócz tego zaczynają się manewry wojskowe po stronie białoruskiej.

- Silne państwo nie powinno się bać "iluśdziesięciu" migrantów, manewry wojskowe w państwach sąsiednich też nie są wyjątkowe. To nie jest powód do wprowadzenia stanu wyjątkowego - powiedział Paweł Kampa z Lewicy. - Problem upatruję w polityce informacyjnej rządu w stosunku do posłów, senatorów - dodał.

- Brakuje dialogu z opozycją, Polkami i Polakami - stwierdził Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Współczuję parlamentarzystom, którzy będą musieli podjąć decyzję w sprawie stanu wyjątkowego nie mając wszystkich informacji o bieżącej sytuacji. Pytanie też ile milionów złotych zostanie wyprowadzonych z budżetu państwa w sposób niekontrolowany, bo stan wyjątkowy nie pozwala na ubieganie się o informacje dotyczące kosztów ochrony granic - dodał.

Drugim tematem był nie zatwierdzony przez UE Krajowy Plan Odbudowy. Wiceprzewodniczący KE stwierdził, że środki z unijnego Funduszu Odbudowy nie zostaną uwolnione, dopóki Polska nie spełni europejskich warunków.

Krajowy Plan Odbudowy, który Polska przesłała do Brukseli w lipcu, wciąż nie został rozpatrzony.

W podobnej sytuacji są Węgry, które na akceptację swojego planu wciąż czekają.
Pytany o przeciągające się negocjacje w sprawie polskiego KPO unijny komisarz ds. gospodarki, stwierdził, że dotyczą one także kwestii nadrzędności prawa UE i możliwych konsekwencji tej sprawy na polski KPO.

Sprawa ma związek z wnioskiem, jaki niedawno rząd złożył do Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał ma ustalić, czy prawo wspólnoty jest ważniejsze, niż polskie przepisy i tym samym ustalić, czy wyroku TSUE Polska powinna przestrzegać.

Buda stwierdził, że nazywanie słów wiceszefa KE i komisarza Gentiloniego "blokadą środków z KPO" to nadinterpretacja.

Poseł MN Ryszard Galla uważa, że opozycja powinna wystąpić do rządu o informację na jakim etapie są negocjacje z UE jeśli chodzi o KPO.

Marcin Oszańca z PSL podkreślił, że Polski Ład opiera się o pieniądze z KPO.

Agnieszka Bachowska z PiS uważa, że Polska nie powinna respektować i zgadzać się z całością prawa unijnego.

Szymon Godyla z Nowoczesnej uważa, że sprawa z niezatwierdzonym KPO to kolejny przykład nieudolności rządów PiS.

Robert Tistek z Kukiz'15 powiedział, że może to i dobrze, że nie dostaniemy pieniędzy z KPO, bo wtedy nie będzie Polska spłacać kredytu.

Wojciech z Komarzyński uważa, że to testowanie Polski przez UE i w końcu pieniądze dostaniemy.

Paweł Kampa z Lewicy powiedział, że popiera wystąpienie o oficjalną informację w sprawie negocjacji dot. KPO.

Poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej powiedział, że jeżeli tacy politycy jak Zbigniew Ziobro będą mieli wpływ na ostateczne decyzje rządu to będziemy w otwartym konflikcie z UE.
Zaproszenie Anety Skomorowskiej-Kobzy przyjęli:
  • Agnieszka Bachowska,
  • Ryszard Galla,
  • Szymon Godyla,
  • Paweł Kampa,
  • Wojciech Komarzyński,
  • Tomasz Kostuś,
  • Marcin Oszańca,
  • Robert Tistek.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" - debatę prowadzi Aneta Skomorowska-Kobza (05.09.2021)

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »