Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (29.08.2021) - zobacz…
2021-08-29, 14:37 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Było też o zapowiedziach zmian w wynagrodzeniu nauczycieli.
Przykładowo w nowelizacji jest zapis, że będzie potrzebna pozytywna opinia kuratora, aby w szkole działalność podejmowały stowarzyszenia czy inne organizacje, nastąpią też zmiany w składach komisji konkursowych; przedstawiciele kuratora zawsze będą mieli 5 głosów niezależnie od liczby przedstawicieli w komisji. Kuratorzy mogą mieć też większy wpływ na zawieszanie lub odwoływanie dyrektorów placówek oświatowych.

- W ostatnim czasie w oświacie mamy do czynienia z zanegowaniem pewnej unitarności edukacji w polskim państwie. Zaczęły się pojawiać elementy „emancypacyjne” w poszczególnych samorządach, gdzie próbowano zachwiać tym systemem. Ministerstwo idzie w kierunku modelu unitarnego, bo przecież państwo polskie nie składa się z księstw czy landów – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

- Projekt przepisów prawa oświatowego mówi wyraźnie, że na 3 miesiące przed realizacją zajęć prowadzonych przez organizację zarówno program jak i materiały dydaktyczne mają być zaopiniowane przez dyrektora. Dopiero potem rodzice i nauczyciele będą mogli się do tego odnieść. A do tej pory to oni wyrażali zgodę na prowadzenie tych zajęć. Środowisko odbiera to jako cenzura kuratora - mówiła Monika Jurek z Platformy Obywatelskiej.

- Nie jest prawdą, że ktoś chce ograniczyć działalność organizacjom. Chodzi o to, żeby to co głoszą poszczególne organizacje było zgodne z podstawą programową. Nie wyobrażam sobie, żeby poszczególne organizacje głosiły swoje poglądy często niezgodne z tym co jest zapisane w podstawie programowej – mówił Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Co to zatrudniania dyrektorów, często burmistrzowie ponad dobro dzieci stawiają swoje lokalne interesy – dodał.

- PiS ma problem z samorządnością i samorządami, ze wszystkimi formami gdzie ludzie oddolnie mogą decydować o czymkolwiek. Do tej pory czy mieliście problemy, żeby wasze dzieci uczyły się rzeczy na które nie mieliście wpływu, których nie chcieliście? Też byłem uczniem i kiedy miały być dodatkowe zajęcia, to rodzic wypisywał karteczkę i decydował, a teraz zanim on to zrobi, to zrobi to kurator. PiS centralizuje wszystko co się da -powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Zmiany częściowo zadowalają, częściowo nie. Jeśli chodzi o uprawnienia kuratorów i te 5 miejsc w komisjach to wolałbym, żeby było po równo miejsc dla samorządowców, kuratora i tyle samo miejsc dla rodziców. Rodzice powinni mieć nawet głoś przeważający. A jeśli np. dyrektor uchyla się od przeprowadzenia kontroli to w takiej sytuacji samorząd sam powinien decydować na usunięcie takiego kogoś z funkcji dyrektora - mówił Robert Tistek z Kukiz’15.

- Jak można mówić że samorządowcy ustawiają konkursy? Jak tu siedzimy, niektórzy jako nauczyciele. Jest taki owczy pęd na stanowiska dyrektorów w szkołach? Nie jest tak! Najczęściej my się prosimy, żeby ktoś wystartował. Proszę nie mówić, że coś jest ustawiane. Do głowy by mi nie przyszło, żeby dyrektor nie wpuścił kontrolera – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

- Jako ojciec dzieci w wieku szkolnym i pracujący nauczyciel. Tak, rodzice dostają karteczki i jest tylko napisane tak wyrażam zgodę lub nie, i to nic nie mówi rodzicowi na czym program będzie polegał. Nie wiemy o treściach jakie mają być przekazywane. Jako nauczyciele mamy doświadczenie, że wybierając się do teatru też nie wiemy patrząc na repertuar i opinie, często spektakle też są przesiąknięte różnymi ideologiami, dowiadujemy się dopiero wtedy jak obejrzymy – powiedział Leszek Grygiel z PiS.

W kolejnej części rozmawialiśmy o zapowiedziach zmian w wynagrodzeniu nauczycieli.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »