Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (18.07.2021) - zobacz…
2021-07-18, 13:13 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (18.07.2021) - zobacz i posłuchaj!

"Niedzielna Loża Radiowa" (18.07.2021) - zobacz i posłuchaj!
W czwartek TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii i nakazał Polsce zmianę przepisów. Dzień wcześniej polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o Unii Europejskiej, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją.

- Nie mogę zgodzić się z tym, że Polska będzie traktowana inaczej, gorzej w stosunku do bardzo podobnych sytuacji prawnych w innych krajach UE – tak tę sprawę komentował w czwartek premier Mateusz Morawiecki, a jak komentowali ją nasi goście?
- Dyskusja na temat relacji między TSUE i TK czy też szerzej z rządem polskim trwa od dłuższego czasu i to jest temat złożony. W momencie kiedy Polska wchodziła do UE w 2004 roku, wyraźnie zgodziliśmy się na pewne zapisy traktatowe. Zostałem posłem w 2005 i pamiętam jak ciężko pracowaliśmy, żeby dostosować polskie prawo do unijnego. Dla każdego państwa narodowego najważniejszym dokumentem jest konstytucja, ale ona ma też pewne zapisy, które umożliwiają wchodzenie w pewne unie międzypaństwowe i przyjmowanie pewnych zasad - mówił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Zasadniczą kwestią jest to, że kompetencja kształtowania ustroju władzy sądowniczej w Polsce nigdy nie została przekazana Unii Europejskiej – podkreślił z kolei Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Opozycja nawiązuje do zasad konstytucyjnych, więc przypomnę jedną zasadniczą, czyli zasadę zwierzchnictwa narodu. Zgodnie z nią żadna kwestia, a zwłaszcza tak istotna jak kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości nie może być poddana pod decyzję władz, które są poza kontrolą polskiego społeczeństwa – mówił nasz gość.

- PiS instaluje w Polsce dyktaturę jednej partii, która ma polegać na zawłaszczeniu wszystkiego co można zawłaszczać, wypłacaniu sobie gigantycznych pieniędzy przez spółki Skarbu Państwa i różne fundacje, a dodatkowo rzecz polega na tym, żeby sobie zapewnić bezkarność – stwierdził poseł Ryszard Wilczyński (PO,KO). - Polska przystępując do UE zgodziła się i podpisała dwa traktaty: o Unii Europejskiej i funkcjonowaniu UE. I z nich wynika, że o tym jak się stosuje prawo dotyczące wykładni i traktatów rozstrzyga TSUE. I TSUE rozstrzygnęło kwestię zasadniczą: czy istnieje niezawisłość sędziów, która przecież została zmiażdżona tzw. ustawą dyscyplinującą – mówił Wilczyński.

- Sprawa ma dwa aspekty: polityczny i prawny. Jeśli powołujemy się na traktaty, to był taki moment w którym był przygotowywany traktat konstytucyjny i wtedy społeczeństwa francuskie i holenderskie to odrzuciły. Było tam zapisana nadrzędność prawa europejskiego nad prawem krajowym i na to się nie zgodziły społeczeństwa na które gdzieś powołuje się opozycja. W wyniku tego działania przygotowano traktaty, które dzisiaj obowiązują i jest jasno sprecyzowane jakie obszary przekazujemy pod jurysdykcję UE. Powołujemy się dzisiaj na artykuł 7, ale nie możemy wybrać jednego artykułu bez czytania całości traktatu. Jest też punkt 4 TUE, że Unia powinna szanować prawa państw członkowskich – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

- Widzę tu szczyt demagogii i próbę zohydzenia Unii Europejskiej - komentował Marcin Oszańca z PSL. - PiS używa języka, który napuszcza Polki i Polaków na Unię, że niby są instytucje, które są wrogo nastawione do Rzeczpospolitej Polskiej. Genezą „deformy” wymiaru sprawiedliwości było skrócenie postępowań sądowych. Obiecał to minister Ziobro, mówił, że będziemy mieli łatwy, prosty dostęp do niezależnych sądów, a tymczasem mamy kompletne odwrócenie sytuacji i 3 miesięczne opóźnienia. Jesteśmy skłóceni już z każdym z kim mogliśmy. Mam wrażenie, że do polskiego rządu przyszła depesza napisana cyrylicą o treści „rozmontujcie UE” – mówił Oszańca.

- Polska nie jest jedynym krajem, w którym toczy się dyskusja co do kompetencji TSUE – mówił Tomasz Witkowski z Porozumienia. - Nawet w Niemczech jest dyskutowane na ile TSUE może ingerować w niezależność poszczególnych demokratycznych instytucji. Najważniejszy jest mandaty wyborczy i demokratyczny. Dyskusja jest możliwa i dotychczasowa praktyka pokazuje, że w różnych sytuacjach konfliktowych, dialog i negocjacje mogą doprowadzić do konsensusu – mówił Witkowski.

- To prawda, inne kraje też mają spory z TSUE i KE, ale tam dyskusja toczy się wokół danej sprawy, jest dyskusja i szukanie konsensusu, a w Polsce postanowiono, żeby nie dyskutować. TK już uznał, że z niczym się nie liczymy i wyroki dajemy do kosza – powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej (KO). – To jest demontaż UE, do Unii weszliśmy po to, żeby być jej członkiem, żeby tworzyć europejski dobrobyt, oczywiście spory są i inne kraje dyskutują z KE, ale w Polsce odeszliśmy od polityki konsensusu. My gramy twardo i zero jedynkowo – ocenił Godyla.

- W Polsce najwyższym prawem jest Konstytucja, jest artykuł 8 i Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prof. Safjana czy prof. Rzeplińskiego też wskazywał, że tak prawo powinniśmy rozstrzygać - mówił Paweł Nakonieczny z PiS. – Druga ważna sprawa to podejmowanie decyzji w ramach określonych kompetencji przekazanych na podstawie traktatów organizacjom unijnym. Tu przykład sądu niemieckiego, odpowiednika polskiego Trybunału, który orzekł, że inne sądy mają kompetencje tylko w tych granicach przekazanych innym sądom. Przekraczanie kompetencji przez UE wielokrotnie miało miejsce i w stosunku do wielu krajów. Unijny Trybunał próbuje odbierać kompetencje, są państwa bardziej pokorne i są państwa bardziej nakierowane na obronę swoich interesów. Problemem jest to, że opozycja wykorzystuje te spory w wewnętrznej i zewnętrznej polityce i nie stoimy po jednej stronie i nie bronimy interesu RP – mówił nasz gość.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »