Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2021-06-27, 19:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 czerwca 2021 r.

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 czerwca 2021 r.
Od piątku mamy w Polsce formalnie rząd mniejszościowy. Odejście z Prawa i Sprawiedliwości trzech posłów (Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski) sprawiło, że Zjednoczona Prawica straciła większość - brakuje dwóch głosów do większości liczącej 231 posłów. Nie oznacza to jednak, że nie może sprawować władzy, choć będzie to trudniejsze.
W Sejmie pozostają środowiska, które choć w klubie PiS nie są, to wciąż w wielu kwestiach mogą popierać Zjednoczoną Prawicę. Są to:
koło poselskie Polskie Sprawy - 3 osoby
koło poselskie Kukiz’15 - Demokracja Bezpośrednia, - 4 osoby
poseł niezrzeszony Lech Kołakowski, który odszedł z PiS, ale ma dołączyć do Partii Republikańskiej Adama Bielana.
posłanka niezrzeszona Monika Pawłowska, należąca obecnie do Porozumienia Jarosława Gowina.
jest jeszcze stowarzyszeniu Centrum utworzonym przez dwóch niezależnych posłów W kilku głosowaniach poparli PiS.
Czyli w sumie 11 głosów, więc większość można "uzbierć" - ale no właśnie, trzeba będzie ja zbierać przy ważnych głosowaniach.
No i pytanie jeszcze co zrobi Jarosław Gowin, formalny koalicjant zjednoczonej prawicy bo w jednym z wywiadów powiedział, "My, Porozumienie czujemy się wypychani ze Zjednoczonej Prawicy" a wczoraj na Twitterze napisał: "Jutro wybierzemy nowe władze, a ja podsumuję 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy i powiem o naszych planach na przyszłość: z kim i jak chcemy zmieniać Polskę "
Media donoszą, że w PiS-ie jest mocne dążenie do odzyskania większości a wybory przedterminowe są rozważane jako ostateczność.

- Czy z tego coś wyniknie więcej? Nie sądzę. W interesie tej trójki jest raczej zademonstrowanie swojej niezależności, skupienie uwagi mediów przez jeden, czy dwa dni, ale trudno mi sobie wyobrazić, czy znajdą swój byt w innej rzeczywistości politycznej - powiedział Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli nie będą głosowali tak jak PiS, to zawsze jest wariant przedterminowych wyborów. Pytanie, czy to jest w czyimś interesie, także opozycji, czy w trakcie wprowadzania Polskiego Ładu to jest dobry moment - dodał.

- Odejście trzech posłów trochę komplikuje Panu prezesowi sprawę, bo jest kwestia zdobywania głosów, trzeba liczyć szable - powiedział Antonii Konopka z PSL. Trzeba myśleć o przyszłości i nie wiemy, co powie Pan Gowin w południe. Jak dodał wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Ludowego pod znakiem zapytania stoi przyjęcie zmian w podatkach zaproponowanych w Polskim Ładzie, biorąc pod uwagę aktualny układ sił w sejmie. - Sporo nerwów będzie kosztowało Pana prezesa Kaczyńskiego przepchnięcie tych kwestii.

Zdaniem Tomasza Kaliszana, radnego Opola z Platformy Obywatelskiej do wcześniejszych wyborów nie dojdzie. - Konglomerat interesów, posad w spółkach skarbu państwa, w jednostkach rządowych i samorządowych jest tak olbrzymi, że nie przewiduję tutaj zmian. Wieczne przepychanki nie pozwalają łatwo sprawować rządów. My jako opozycja jesteśmy gotowi na wcześniejsze wybory, ale nie mam złudzeń, że do tego dojdzie.

- Prawica wygrywała wybory i rządziła samodzielnie, kiedy była zjednoczona. Kiedy pojedyncze osoby realizują swoje drobne interesy to niczemu to nie sprzyja - powiedział radny Opola Sławomir Batko z Solidarnej Polski. - Posłowie, którzy odeszli i mówią, że nie zgadzają się z założeniami Polskiego Ładu i polityki energetycznej to pytanie, dlaczego wcześniej to popierali. Dodał, że utrata większości nie uniemożliwia rządzenia, ale je utrudnia. - Jeżeli rozdrobnienie doprowadziło by do paraliżu rządzenia, to uważam, że warto rozważyć wcześniejsze wybory - podkreślił, zaznaczają że obecna sytuacja pandemiczna i międzynarodowa wymagają, żeby rząd miał stabilną większość.

Drugi temat jaki poruszyliśmy w Niedzielnej Loży Radiowej to wynik spotkania Rady Europejskiej, na którym Polska i kraje bałtyckie zablokowały pomysł Niemiec i Francji, aby doprowadzić do szczytu UE - Rosja, "resetu" we wzajemnych relacjach i prowadzenia swobodnej wymiany gospodarczej. Prezydent Francji Emanuel Macron nazwał polityków Europy Środkowej i Wschodniej rusofobami.

- To chichot historii. Zastanawiam się, co jeszcze musiałby zrobić Władymir Putin, żeby łuski z oczu zachodnich przywódców spadły - ocenił pomysł Niemiec i Francji radny sejmiku województwa Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że Merkel i Macron mają usta wypchane frazesami o wspólnych wartościach, a ważniejszy jest dla nich interes i kasa. - Trochę przypomina mi się 1939 roku. Co jeszcze musi zrobić Putin, żeby zrozumieli o co mu chodzi. Rozumiem, że są dalej od Rosji i rozwijali się przez pół wieku w wyniku ustaleń Jałtańskich. Zostaliśmy przyjęci na salony i mamy słuchać i uprawiać politykę jak Donald Tusk, czyli z pozycji wasala - mówił Dariusz Byczkowski.

- Nie mieliśmy rozmawiać o panu Donaldzie Tusku, ale ciągle o nim słyszymy, widać jak bardzo środowisko rządowe się boi zdolności pana premiera - odniósł się Tomasz Kaliszan z PO. - Ale jednym z najważniejszych wyzwań obecnie jest odpowiednia dyplomacja. Rozumiem, że w publicystyce można mówić o upokorzeniu, ale w polityce mówienie o swoich partnerach Niemcach i Francji i cieszenie się z tego, że ich upokarzamy nie jest dopuszczalne - uważa. - Jeśli chodzi o prezydenta Macrona, to jego spostrzeżenia dotyczące Polski i krajów bałtyckich są naiwne i niedookreślone tego w którą stronę powinna pójść UE jeśli chodzi o rozmowy z Federacją Rosyjską. Bardzo mi się nie podobało, że powiedział, że i tak będzie się spotykał z Putinem, To zaprzeczenie idei wspólnej polityki zagranicznej UE.

Wicemarszałek Antonii Konopka z PSL uważa, że dobrze się stało, że Polska jest w grupie, której udało się przeforsować stanowisko, które leży w interesie Polski i europy środkowo wschodniej. - Wydaje mi się, że jesteśmy rusorealistami. Musimy jednak pamiętać, że Niemcy są największym partnerem jeśli chodzi o eksport Polski.

Jak mówi Sławomir Batko z Solidarnej Polski spotkanie Bidena z Putinem ośmieliło Niemcy i Francję, żeby taki ruch wykonać. - Francja i Niemcy realizują swój interes gospodarczy. Gdyby nie łamało to solidarności europejskiej to moglibyśmy uznać, że się nic nie dzieje. Europa Środkowo-Wschodnia ma szczególne doświadczenia z Rosją, a Niemcy i Francja chcą robić interesy, na które mamy przymykać oko.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »