Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 23 maja…
2021-05-23, 12:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r.
Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo następne - według kalendarza wyborczego dopiero w 2023 - do parlamentu. Ale w brew przewidywaniom spokojnie nie jest.
Przez obie strony polskiej sceny politycznej przetoczyły w ostatnim czasie burze.
- Nie widzę powodu, żeby ogłaszać upadek koalicji, chociaż niektórym by się to marzyło. Nieprawdą jest, że prezes Gowin prowadził rozmowy dotyczące innej konfiguracji - powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Opozycja nie ma żadnego wspólnego mianownika poza "antypisem". Nie ma żadnej wspólnej postawy ideowej, a jeszcze ponadpartyjne porozumienie to rojenie o tworzeniu wspólnego bloku - dodał.
Paweł Nakonieczny zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość rozrasta się jako partia, bo dołączają nowe osoby niezwiązane wcześniej z polityką. - Martwi mnie sytuacja w Porozumieniu. Pan Gowin wchodził do sejmu z 18 posłami, ostatnie głosowanie pokazało, że ma ich 10. Chciałbym, aby sobie poradził, abyśmy mogli w tej konfiguracji dotrwać do następnych wyborów - powiedział i zaznaczył, że ruchy transferowe są naturalne.

- Prawica jest zjednoczona tylko faktem sprawowania władzy - uważa poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. - Tym co ze sprawowania władzy mają, czyli posady. Widzimy, że w fundamentalnych głosowaniach mają problem z Solidarną Polską, a Porozumienie Jarosława Gowina się kruszy. Pytany o sytuację opozycji powiedział, że Lewica złamała solidarność opozycji. - Gdyby nie postawa Lewicy, PiS nie przegłosowałby do dzisiaj Funduszu Odbudowy i mielibyśmy prace nad tą ustawą. Opozycji potrzebna jest dobra merytoryczna współpraca.

Sławomir Batko z Solidarnej Polski nie chciał komentować sytuację wewnętrzną u koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. - Nasz sprzeciw wobec Funduszu Odbudowy wywoływało dyskusje, ale koledzy z Prawa i Sprawiedliwości uszanowali nasze stanowisko. Teraz wspólnie idziemy do przodu. Pytany o ocenę sytuacji na opozycji powiedział, że KO i Borys Budka jest w takiej sytuacji, że usiądzie do stołu z każdym. - To jest partia bezideowa. Zmieniła stanowisko w sprawie FO w ciągu 3 miesięcy.
- Jedyne co jednoczy Zjednoczoną Prawicę to władza. Sondaże wskazują, że PiS bez koalicjantami i z koalicjantami nie są w stanie utrzymać władzy. Posłowie zdają sobie sprawę, że dla części z nich nie znajdzie się miejsce w ławach poselskich więc naturalne są siły odśrodkowe, żeby budować swoją tożsamość i pozycję negocjacyjną. Jeśli chodzi o sytuację opozycji to decyzję o tym, czy opozycja będzie współpracować czy nie podejmie Jarosław Kaczyński jeśli zmieni ordynację wyborczą i okręgi wyborcze.

- Nie powinni mieć obaw koalicjanci Zjednoczonej Prawicy, bo mi jeśli sie dogadamy z PiS lub ZP to tylko w zakresie konkretnych ustaw. Nie będziemy zabierać stołków, nie będziemy chcieli stanowisk - zapewnił Robert Tistek z Kukiz'15. - My nie jesteśmy ani opozycją, ani Zjednoczoną Prawicą. Będziemy głosować za tymi projektami, które są dobre dla Polski.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Zjednoczona Prawica to najbardziej stabilny projekt w polskiej polityce od lat. - Zdarzają się, jak w rodzinie, różnice zdań, ale łączy nas idea programowa, jak na przykład Polski Ład - powiedział. - Koalicja Obywatelska jest w rozkładzie, bardzo ciężko sobie na to zapracowała. Jest tam kryzys przywództwa.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie opolskim Stanisław Rakoczy powiedział, że niesnaski w obozie rządzącym trwają od dawna. - Tam zgody nie ma i na zgodę się nie zanosi. Pan Bielan został wysłany, żeby rozwalić partię pana Gowina, Solidarna Polska jest przeciw Funduszowi Odbudowy, Porozumienie ma zastrzeżenia do Polskiego Ładu. Kiedy to pęknie? To będzie zależało od tego, jak długo Jarosław Kaczyński będzie znosił humory jednego i drugiego, albo kiedy zbierze tyle szabel z politycznego planktonu, że będzie mógł zastąpić niepokornych.
Jeśli chodzi o opozycję, to Stanisław Rakoczy uważa, że potrzebna jest budowa dwóch bloków centrowych i jednego lewicowego. To jego zdaniem pozwoliłoby przejąć władzę.

- To już nie jest ta Zjednoczona Prawica, która potrafiła zdemolować Trybunał Konstytucyjny. Są pokłóceni, nawet Polski Ład, który miał ich zjednoczyć zaczyna ich dzielić - powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej. - Opozycja potrafi współpracować, wystarczy popatrzeć na senat. Jeśli opozycja wygra wybory, to tak też będzie w Sejmie. Transfery z partii do partii to ruchy naturalne.

Zobacz także

2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej 2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »