Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 16 maja…
2021-05-16, 12:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r.
Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego wczoraj przez zjednoczoną prawicę. Zapowiedziano tez pomoc w zakupie mieszkań, możliwość pracy bez podatków dla emerytów i jeszcze wiele innych zmian, których nie wymienię, żeby zostawić więcej czasu gościom programu.

Opozycja krytykuje założenia polskiego ładu pisząc w internecie: "Propaganda, pic i państwo dla swoich", "Więcej socjalizmu, więcej etatyzmu", "Wasze obietnice istnieją tylko w rzeczywistości PowerPoint".
- Malkontenctwo opozycji podsumuję tytułem artykułu w Onetu, a wiadomo, że ten portal nie należy przyjaciół Prawa i Sprawiedliwości, "PiS nokautuje opozycję" - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński. Polski Ład jest kompleksowym programem społeczno-gospodarczym, który ma przyśpieszyć wyjście z sytuacji popandemicznej i osiągnąć jak najszybciej przez Polskę poziom rozwoju państw zachodnich - dodał. - Rządy Zjednoczonej Prawicy mają jedną cechę: to co obiecane, to zrealizowane.

Witold Zembaczyński poseł Nowoczesnej powiedział, że cieszy się, że w Polskim Ładzie jest zapis o kwocie wolnej od podatku wysokości 30 tysięcy złotych, bo jest autorem ustawy w tej sprawie z 2015 roku. - Wtedy rządzący mówili, że to nie możliwe. Poza tym, to PiS chce być regulatorem wszystkiego w Polsce i łupić przedsiębiorców. Propozycje Polskiego Ładu są skrojone pod wyborców PiS, stracą samozatrudnieni - uważa poseł Zembaczyński. Jego zdaniem to dowód na fiasko strategii zrównoważonego rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski powiedział, że znakiem rozpoznawczym Zjednoczonej Prawicy jest polityka społeczna, a ona nie byłaby możliwa bez zmian wprowadzonych przez Zbigniewa Ziobrę. - Od 2017 roku zaczęły rosnąć wpływy do budżetu z podatku VAT. To, że dzisiaj możemy podwyższyć kwotę wolną od podatku to też zasługa uszczelnienia luki watowskiej.

Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy zwróciła uwagę, że 7% PKB na służbę zdrowia ma być osiągnięte w 2027 roku. - Poza tym, w kraju brakuje 370 tys. miejsc w żłobkach a Polski Ład mówi o stworzeniu 10 tys. miejsc w żłobkach - powiedziała. - Z dopłat do kredytów ucieszą się banki i deweloperzy bo ceny mieszkań pójdą w górę i nadal młodych nie będzie stać na mieszkanie - dodała.

Piotr Pancześnik z Porozumienie uważa, że kwota wolna od podatku zwiększona do 30 tys pomoże samozatrudnionym, a to 1mln 600 tys. osób. - Jako Porozumienie zapowiadamy zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, w związku z czym więcej firm będzie mogło sięgnąć po wydawane w ramach kontraktów publicznych pieniądze - powiedział.

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś wyjaśnił, że opozycja krytykuje Polski Ład przypominając niezrealizowane obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. - Gdzie są drony, promy, samochody elektryczne, luxtorpedy, mieszkania na wynajem czy mosty? - pytał. - Bilans tych 5 lat, to największa umieralność po 1945 roku, kolejki do lekarzy jeszcze przed pandemią, 2 miejsce w Europie pod względem cen mieszkań i pomniki niegospodarności jak elektrownia w Ostrołęce. Do tego największe zadłużenie szpitali, seniorów, wydłużony czas postępowań sądowych, podwojony import węgla z Rosji i najniższy poziom inwestycji od 25 lat - wymieniał.

Robert Tistek z Kukiz'15 podkreśli, że kwota wolna od podatku to uwzględniony w Polskim Ładzie postulat Kukiz'15. - Dla mnie Polski Ład to wzmocnienie sektora bankowego, a ponieważ nie można odliczyć składki zdrowotnej nadal wynagrodzenia najniższe są w ten sposób opodatkowane - uważa Tistek. - Jestem księgowym i jeśli te zmiany związane z podatkami wejdą w życie to stracą na tym mali i średni przedsiębiorcy - dodał.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckie program Polski Ład podsumował stwierdzeniem, że nie jest to program społeczno-gospodarczy, tylko społeczno-socjalny.
- Gospodarczy (wątek) jest nie za bardzo zauważalny. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku była już postulowana od prawa do lewa od wielu lat. Kto za to zapłaci? Tak jak mówił mój przedmówca przedsiębiorcy i najlepiej zarabiający. Brakuje mi planu na gospodarkę, która ma niesamowite problemy, a na bazie podmiotów gospodarczych szuka się środków na realizację obietnic - powiedział poseł Galla.

Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że niewiele wynika z dyskusji opozycji. - Ta ekipa nie ma żadnego pomysłu, recepty i nie jest w stanie narzucić żadnej agendy programowej do dyskusji. Najbardziej boli przedstawicieli opozycji, jak widzą uśmiechniętych ludzi, rodziny z dziećmi, które mogą pojechać na wakacje, budują domy, kupują mieszkania, ubrania. Każdy sukces rządu to porażka opozycji.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r.

Zobacz także

2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej 2020-12-06, godz. 17:33 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 grudnia 2020 W najbliższych dniach ogłosimy nowy termin zgłaszania kandydatur na RPO, tym razem my też złożymy taką propozycję - zapowiedział wicemarszałek Sejmu… » więcej 2020-11-29, godz. 14:14 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020 O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii… » więcej 2020-11-22, godz. 15:55 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 22 listopada 2020 roku! [FILM] Jak ocenić decyzję i co dalej - w "Niedzielnej Loży Radiowej" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o polskim wecie ws. budżetu unijnego i jego konsekwencjach. » więcej 2020-11-15, godz. 13:18 "Niedzielna Loża Radiowa" (15.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Tematem Niedzielnej Loży Radiowej był Marsz Niepodległości i jego konsekwencje polityczne i społeczne. Zaproszenie na debatę przyjęli: Ryszard Wilczyński… » więcej 2020-11-11, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 11 listopada 2020! „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” zwykł mawiać Józef Piłsudski. W świątecznej odsłonie Loży Radiowej zastanowimy się więc czym… » więcej 2020-11-08, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Czy wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dobry dla Polski? Czy coś w związku z tym zmieni się w naszych relacjach? Na to pytanie odpowiadali… » więcej 2020-11-01, godz. 12:00 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 listopada 2020 Skoro nie można udać się na cmentarz, odwiedzimy je za pomocą... opowieści! W Świątecznej Loży Radiowej naszym gościem był Tadeusz Rogoża, honorowy… » więcej 2020-10-25, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 października 2020! Przygotowaniom do walki z pandemią koronawirusa, w tym do ewentualnego zamknięcia gospodarki poświęcona był Niedzielna Loża Radiowa, w zmienionej przez epidemię… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »