Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 2 maja…
2021-05-02, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021

Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy politycy, którzy podzielą się osobistą refleksją na temat powstań. Czego uczy nas ta historia dzisiaj, jaka jest optyka poszczególnych polityków na wydarzenia przed 100 lat?
- To jest tego typu rocznica, która jest absolutnie ważna zwłaszcza dla naszego regionu. Dla mnie największą wartością osiągniętą w wyniku tych powstań jest to, że żyjemy w wolnej Polsce, ale też wartością, którą trzeba zauważyć jest to, że po 1945 roku, pomimo wcześniejszych zawieruch czasowych, żyjemy tutaj w zgodzie. I to jest coś, co nie jest dane na wieki - mówił Piotr Woźniak z Lewicy.

- Wartość powstania jest nie do przecenienia. Po pierwsze było zwycięskie, uzyskaliśmy terytorium ale i majątek czyli huty i kopalnie i dzięki temu Polska powojenna mogła się rozwijać. Pamiętajmy, że wtedy ród śląski walczył o polskość, a to potem odgrywało rolę po zakończeniu II Wojny Światowej – mówił senator PiS Jerzy Czerwiński.

- W tym roku będziemy mogli zaprezentować koncepcję przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego, chcemy zrobić z tego zupełnie nowy obiekt. W tym roku ogłosimy konkurs na koncepcję tego miejsca. Szkoda, że 2 maja prezydent Andrzej Duda zobaczy dalej zaniedbany Pomnik na górze św. Anny i że amfiteatr dalej jest stanie opłakanym. I to jest kamyczek do ogródka rządzących - mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa z Platformy Obywatelskiej.

- Od wielu lat od kiedy funkcjonował samorząd województwa, jako przedstawiciele mniejszości uczestniczyliśmy w obchodach rocznicowych na Górze św. Anny, pamiętając, że oddajemy hołd wszystkim których ta trudna sytuacja patrząc historycznie dotknęła i tych którzy byli po stronie polskiej i niemieckiej bo to byli obywatele tej ziemi nazywani Ślązakami. Ja nie otrzymałem zaproszenia (na uroczystości przyp. red.), myślę, że nie za bardzo bym w tym uczestniczył, ale na pewno chciałbym oddać hołd wszystkim których ta tragedia dotknęła i uczynię to wraz z moimi kolegami – mówił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Sentymentalnie spoglądam na te wydarzenia. W Opolu brakowało elementu stałego, bo teraz jest pomnik na Placu Wolności, ale brakowało czegoś związanego z naszymi czasami po 89 roku, które by upamiętniało to ważne wydarzenie dla tych ziem i miasta - mówił Marek Kawa, radny miasta Opola z PiS. Nasz gość przypomniał o inicjatywie powstania nowego pomnika na Cmentarzu Komunalnym, ale i planach powstania muralu.

- To było ważne wydarzenie dla odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej. Bez Śląska i jego przemysłu, powstanie wielu ważnych inwestycji w II RP byłoby utrudnione bądź nawet niemożliwe. Dziś temat powstań nie doczekał się wyczerpującej publikacji popularnonaukowej, która mogłaby zawierać polski jak i niemiecki punkt widzenia. Nie za dużo mówi się o tym w szkołach, brakuje tego tematu w polskiej kulturze – mówił Kewin Adamczyk z Solidarnej Polski.

- Zwycięskie powstanie to ważne wydarzenie dla Śląska jak i Polski, bo trzeba pamiętać o kwestiach gospodarczych. Gdyby nie śląski węgiel to polska historia potoczyłaby się inaczej. Większość środków pochodzących na rozbudowę gospodarczą, chociażby na budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, portu w Gdyni czy linii kolejowych, pochodziło ze śląskiego węgla – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa z PSL.

- III powstanie jest niedoceniane, ono zanikło, a stanowiło podstawę reindustrializacji Polski i dało możliwość dynamicznego rozwoju Polski w 20-leciu międzywojennym. Polska uzyskała status państwa przemysłowo-rolniczego a nie jak dotychczas rolniczego – mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia.
Z Jerzym Czerwińskim rozmawia Joanna Matlak
Z Ryszardem Gallą rozmawia Joanna Matlak
Z Markiem Kawą rozmawia Joanna Matlak
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak
Z Piotrem Woźniakiem rozmawia Joanna Matlak
Z Antonim Konopką rozmawia Joanna Matlak
Z Kewinem Adamczykiem rozmawia Joanna Matlak
Z Piotrem Pancześnikiem rozmawia Joanna Matlak
Z Robertem Tistkiem rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej 2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej 2022-08-28, godz. 14:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 28 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gaz, jego cena, dostępność i wpływ na gospodarkę były tematem niedzielnego programu. » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »