Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 2 maja…
2021-05-02, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021

Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy politycy, którzy podzielą się osobistą refleksją na temat powstań. Czego uczy nas ta historia dzisiaj, jaka jest optyka poszczególnych polityków na wydarzenia przed 100 lat?
- To jest tego typu rocznica, która jest absolutnie ważna zwłaszcza dla naszego regionu. Dla mnie największą wartością osiągniętą w wyniku tych powstań jest to, że żyjemy w wolnej Polsce, ale też wartością, którą trzeba zauważyć jest to, że po 1945 roku, pomimo wcześniejszych zawieruch czasowych, żyjemy tutaj w zgodzie. I to jest coś, co nie jest dane na wieki - mówił Piotr Woźniak z Lewicy.

- Wartość powstania jest nie do przecenienia. Po pierwsze było zwycięskie, uzyskaliśmy terytorium ale i majątek czyli huty i kopalnie i dzięki temu Polska powojenna mogła się rozwijać. Pamiętajmy, że wtedy ród śląski walczył o polskość, a to potem odgrywało rolę po zakończeniu II Wojny Światowej – mówił senator PiS Jerzy Czerwiński.

- W tym roku będziemy mogli zaprezentować koncepcję przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego, chcemy zrobić z tego zupełnie nowy obiekt. W tym roku ogłosimy konkurs na koncepcję tego miejsca. Szkoda, że 2 maja prezydent Andrzej Duda zobaczy dalej zaniedbany Pomnik na górze św. Anny i że amfiteatr dalej jest stanie opłakanym. I to jest kamyczek do ogródka rządzących - mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa z Platformy Obywatelskiej.

- Od wielu lat od kiedy funkcjonował samorząd województwa, jako przedstawiciele mniejszości uczestniczyliśmy w obchodach rocznicowych na Górze św. Anny, pamiętając, że oddajemy hołd wszystkim których ta trudna sytuacja patrząc historycznie dotknęła i tych którzy byli po stronie polskiej i niemieckiej bo to byli obywatele tej ziemi nazywani Ślązakami. Ja nie otrzymałem zaproszenia (na uroczystości przyp. red.), myślę, że nie za bardzo bym w tym uczestniczył, ale na pewno chciałbym oddać hołd wszystkim których ta tragedia dotknęła i uczynię to wraz z moimi kolegami – mówił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Sentymentalnie spoglądam na te wydarzenia. W Opolu brakowało elementu stałego, bo teraz jest pomnik na Placu Wolności, ale brakowało czegoś związanego z naszymi czasami po 89 roku, które by upamiętniało to ważne wydarzenie dla tych ziem i miasta - mówił Marek Kawa, radny miasta Opola z PiS. Nasz gość przypomniał o inicjatywie powstania nowego pomnika na Cmentarzu Komunalnym, ale i planach powstania muralu.

- To było ważne wydarzenie dla odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej. Bez Śląska i jego przemysłu, powstanie wielu ważnych inwestycji w II RP byłoby utrudnione bądź nawet niemożliwe. Dziś temat powstań nie doczekał się wyczerpującej publikacji popularnonaukowej, która mogłaby zawierać polski jak i niemiecki punkt widzenia. Nie za dużo mówi się o tym w szkołach, brakuje tego tematu w polskiej kulturze – mówił Kewin Adamczyk z Solidarnej Polski.

- Zwycięskie powstanie to ważne wydarzenie dla Śląska jak i Polski, bo trzeba pamiętać o kwestiach gospodarczych. Gdyby nie śląski węgiel to polska historia potoczyłaby się inaczej. Większość środków pochodzących na rozbudowę gospodarczą, chociażby na budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, portu w Gdyni czy linii kolejowych, pochodziło ze śląskiego węgla – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa z PSL.

- III powstanie jest niedoceniane, ono zanikło, a stanowiło podstawę reindustrializacji Polski i dało możliwość dynamicznego rozwoju Polski w 20-leciu międzywojennym. Polska uzyskała status państwa przemysłowo-rolniczego a nie jak dotychczas rolniczego – mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia.
Z Jerzym Czerwińskim rozmawia Joanna Matlak
Z Ryszardem Gallą rozmawia Joanna Matlak
Z Markiem Kawą rozmawia Joanna Matlak
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak
Z Piotrem Woźniakiem rozmawia Joanna Matlak
Z Antonim Konopką rozmawia Joanna Matlak
Z Kewinem Adamczykiem rozmawia Joanna Matlak
Z Piotrem Pancześnikiem rozmawia Joanna Matlak
Z Robertem Tistkiem rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej 2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej 2020-12-06, godz. 17:33 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 grudnia 2020 W najbliższych dniach ogłosimy nowy termin zgłaszania kandydatur na RPO, tym razem my też złożymy taką propozycję - zapowiedział wicemarszałek Sejmu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »