Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 2 maja…
2021-05-02, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021

Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Woźniak, Jerzy Czerwiński, Ryszard Galla, Marek Kawa, Zbigniew Kubalańca, Kewin Adamczyk, Antoni Konopka, Robert Tistek, Piotr Pancześnik [fot. Paula Hołubowicz]
Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy politycy, którzy podzielą się osobistą refleksją na temat powstań. Czego uczy nas ta historia dzisiaj, jaka jest optyka poszczególnych polityków na wydarzenia przed 100 lat?
- To jest tego typu rocznica, która jest absolutnie ważna zwłaszcza dla naszego regionu. Dla mnie największą wartością osiągniętą w wyniku tych powstań jest to, że żyjemy w wolnej Polsce, ale też wartością, którą trzeba zauważyć jest to, że po 1945 roku, pomimo wcześniejszych zawieruch czasowych, żyjemy tutaj w zgodzie. I to jest coś, co nie jest dane na wieki - mówił Piotr Woźniak z Lewicy.

- Wartość powstania jest nie do przecenienia. Po pierwsze było zwycięskie, uzyskaliśmy terytorium ale i majątek czyli huty i kopalnie i dzięki temu Polska powojenna mogła się rozwijać. Pamiętajmy, że wtedy ród śląski walczył o polskość, a to potem odgrywało rolę po zakończeniu II Wojny Światowej – mówił senator PiS Jerzy Czerwiński.

- W tym roku będziemy mogli zaprezentować koncepcję przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego, chcemy zrobić z tego zupełnie nowy obiekt. W tym roku ogłosimy konkurs na koncepcję tego miejsca. Szkoda, że 2 maja prezydent Andrzej Duda zobaczy dalej zaniedbany Pomnik na górze św. Anny i że amfiteatr dalej jest stanie opłakanym. I to jest kamyczek do ogródka rządzących - mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa z Platformy Obywatelskiej.

- Od wielu lat od kiedy funkcjonował samorząd województwa, jako przedstawiciele mniejszości uczestniczyliśmy w obchodach rocznicowych na Górze św. Anny, pamiętając, że oddajemy hołd wszystkim których ta trudna sytuacja patrząc historycznie dotknęła i tych którzy byli po stronie polskiej i niemieckiej bo to byli obywatele tej ziemi nazywani Ślązakami. Ja nie otrzymałem zaproszenia (na uroczystości przyp. red.), myślę, że nie za bardzo bym w tym uczestniczył, ale na pewno chciałbym oddać hołd wszystkim których ta tragedia dotknęła i uczynię to wraz z moimi kolegami – mówił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Sentymentalnie spoglądam na te wydarzenia. W Opolu brakowało elementu stałego, bo teraz jest pomnik na Placu Wolności, ale brakowało czegoś związanego z naszymi czasami po 89 roku, które by upamiętniało to ważne wydarzenie dla tych ziem i miasta - mówił Marek Kawa, radny miasta Opola z PiS. Nasz gość przypomniał o inicjatywie powstania nowego pomnika na Cmentarzu Komunalnym, ale i planach powstania muralu.

- To było ważne wydarzenie dla odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej. Bez Śląska i jego przemysłu, powstanie wielu ważnych inwestycji w II RP byłoby utrudnione bądź nawet niemożliwe. Dziś temat powstań nie doczekał się wyczerpującej publikacji popularnonaukowej, która mogłaby zawierać polski jak i niemiecki punkt widzenia. Nie za dużo mówi się o tym w szkołach, brakuje tego tematu w polskiej kulturze – mówił Kewin Adamczyk z Solidarnej Polski.

- Zwycięskie powstanie to ważne wydarzenie dla Śląska jak i Polski, bo trzeba pamiętać o kwestiach gospodarczych. Gdyby nie śląski węgiel to polska historia potoczyłaby się inaczej. Większość środków pochodzących na rozbudowę gospodarczą, chociażby na budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, portu w Gdyni czy linii kolejowych, pochodziło ze śląskiego węgla – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa z PSL.

- III powstanie jest niedoceniane, ono zanikło, a stanowiło podstawę reindustrializacji Polski i dało możliwość dynamicznego rozwoju Polski w 20-leciu międzywojennym. Polska uzyskała status państwa przemysłowo-rolniczego a nie jak dotychczas rolniczego – mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia.
Z Jerzym Czerwińskim rozmawia Joanna Matlak
Z Ryszardem Gallą rozmawia Joanna Matlak
Z Markiem Kawą rozmawia Joanna Matlak
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak
Z Piotrem Woźniakiem rozmawia Joanna Matlak
Z Antonim Konopką rozmawia Joanna Matlak
Z Kewinem Adamczykiem rozmawia Joanna Matlak
Z Piotrem Pancześnikiem rozmawia Joanna Matlak
Z Robertem Tistkiem rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »