Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2021-04-25, 13:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021
Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej i zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Nie zgodziła się na to marszałek Sejmu Elżbieta Witek, tłumacząc że jest to niemożliwe ze względów proceduralnych.
Wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Przemysław Czarnecki (PiS) uważa, że uchwała to jedynie "wyraz woli" parlamentu, która nie miałaby wielkiego znaczenia politycznego.
Za to troje europosłów Prawa i Sprawiedliwości przygotowało projekt rezolucji w sprawie Nord Stream 2, zobowiązujący Komisję Europejską do wykorzystania wszystkich prawnych środków do zatrzymania inwestycji.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w czwartek, że "Gazociąg Nord Stream 2 zmniejsza bezpieczeństwo Europy" i zaapelował do Niemiec, by wycofały się z zaangażowania w ten projekt.
Waszyngton uważa, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Niemiecki dziennik Die Welt napisał kilka dni temu, że twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później.
Tymczasem Statek Akademik Czerski przygotowuje się do rozpoczęcia układania rur Nord Stream 2 na wodach duńskich.
- Niemcy zamykają elektrownie i przygotowują rynek zbytu dla rosyjskiego gazu - powiedział Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Stają się takim komisem i jest to element geopolityki. Żadne akty imperialne Rosji nie wypływają na zmianę polityki Niemiec. Czy będzie rezolucja polskiego parlamentu, czy nie to nic to nie zmieni - dodał radny sejmiku województwa.

- Wielokrotnie PiS mówiło, że w ważnych sprawach powinniśmy działać ponad podziałami niestety uchwała przygotowana przez Pawła Kowala nie znalazła sympatii marszałek Witek - skomentowała posłanka Lewicy Razem Marcelina Zawisza. - Jestem zawiedziona, wiem, że to symboliczny, ale bardzo ważny gest. Polityka międzynarodowa Polski jest bardzo słaba. Mateusz Morawiecki współpracuje z Orbanem i Salwinim, którzy współpracują z Putinem, a jednocześnie stara się być głosem w sprawie Ukrainy i Białorusi i nie ma pomysłu jak zatrzymać budowę NS2 - dodała posłanka.

- Wyrazem polityki zagranicznej jest stanowisko premiera Morawieckiego. W sejmie jest coś takiego jak konwent i jeśli jest coś ważnego, to się to tam ustala, a nie wrzuca w ostatniej chwili do porządku obrad. Powinna być rezolucja ustalona na konwencie i wtedy by przeszła - powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia. Wyrazem twardej polityki Polski to budowa gazoportu i przekop mierzei.

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej uważa, że marszałek Witek nie potrafiła wznieść się ponad podziałami i zwołać konwentu seniorów w sprawie uchwały opozycji o podjęciu rezolucji w sprawie polityki Rosji i budowy Nord Stream2.
- To pokazuje ogromne uprzedzenie elit rządzących, do tych wszystkich, którzy nie są z nimi. To uprzedzenie jest większe niż interes mieszkańców - powiedział poseł Zembaczyński. - Polska dyplomacja musi coś ważyć na arenie międzynarodowej, polski minister spraw zagranicznych jest niemym aktorem na europejskiej scenie, który nawet nie wyszedł na scenę - ocenił.

Bartosz Piekarski z Solidarnej Polski przypomniał, że poseł SP Janusz Kowalski wnosił we wrześniu ubiegłego roku przygotował projekt uchwały w sprawie Nord Stream2. - NS2 to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i powoduje monopolizację dostaw gazu z Rosji.

Poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński powiedział, że marszałek Elżbieta Witem zareagowała na projekt uchwały przygotowany przez opozycję odruchem psa Pawłowa, czyli wyuczoną reakcją: jeżeli opozycja coś proponuje, to trzeba odmówić, zareagować na nie. - Była okazja, żeby cały parlament wyraził w ważnej sprawie swoje zdanie. W sytuacji napięcia międzynarodowego w relacjach świat demokratyczny - Rosja, nie wykorzystujemy okazji, aby przypomnieć, że NS2 jest projektem politycznym wzmacniającym pozycję Rosji w stosunku do Unii Europejskiej.

- Projekt NS2 uderza w suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne Europy. Opozycja proponuje działania iluzoryczne, które nie miałyby większego znaczenie. Nie łudźmy się, że Putin odnotowałby stanowisko jednego z europejskich parlamentów - powiedział Wojciech Komarzyński PiS. - Potrzebne są działania wspólne na arenie europejskiej. Może opozycja skłoniła by Donalda Tuska do zmobilizowania koalicji państw do działania społeczności międzynarodowej.

Ryszard Galla poseł Mniejszości Niemieckiej powiedział, że to klasyczne, że jeśli opozycja złożyła projekt, to nie będzie decyzji, żeby nad nim procedować. - Jeśli Polska chce zająć stanowisko w sprawie NS2, to jednym z miejsc jest parlament. Co do samego gazociągu, to z projektu, który miał mieć charakter biznesowy stał się upolitycznionym projektem - powiedział poseł Galla. - W Niemczech jest gorąca dyskusja co z tym projektem dalej. W moim przekonaniu pokazuje to troskę o to, co się w Europie dzieje. Myślę, że na pewno Niemcy podejmą dobrą decyzję, jaka ona będzie zobaczymy w niedługim czasie - dodał.

Antonii Konopka z PSL stwierdził, że polityka rządu PiS w sprawie gazociągu jest całkowitą klęską i porażką. - Potrzeba szybkiego działania i mocny głos polskiego parlamentu a nie tylko apel premiera, który wcześniej spotkał się z Orbanem. Trzeba też odpowiedzieć sobie jakich mamy sojuszników.

W programie rozmawialiśmy także o działaniach Rosji na arenie międzynarodowej, do czego mogą one doprowadzić i tym, jak powinna na nie reagować Polska.

Zobacz także

2021-11-28, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano… » więcej 2021-11-21, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (21.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w dwóch kontekstach: krajowym, czyli sytuacji wewnętrznej i kontekście… » więcej 2021-11-14, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" (14.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy. W nocy do Polski "wdarło się siłowo około 50 osób". Zatrzymano 22 nielegalnych migrantów. Po białoruskiej stronie… » więcej 2021-11-11, godz. 12:01 Świąteczna Loża Radiowa" - zobacz i posłuchaj audycji z 11 listopada 2021 r. - 11 listopada to nie jest data umowna odzyskania niepodległości, ale nie dlatego, że wydarzyło się wtedy coś, co moglibyśmy uznać, za akt powstania odrodzenia… » więcej 2021-11-07, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" (07.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali dziś o sędziach pokoju oraz o sytuacji gospodarczej z związanej z coraz większą inflacją. Gośćmi programu… » więcej 2021-11-01, godz. 12:17 Prof. Mirosław Lenart i prof. Henryk Machoń o nieco innym podejściu do tematyki przemijania, śmierci i naszych doświadczeniach… Z okazji Wszystkich Świętych w audycji "Świąteczna Loża Radiowa" nieco inne podejście do tematyki przemijania, śmierci i w ogóle naszych doświadczeń… » więcej 2021-10-31, godz. 12:34 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 31 października 2021 r. W ubiegłym tygodniu doszło do zawarcia umowy politycznej z Partią Republikańską i ze stowarzyszeniem odnowa Marcina Ociepy. Dodatkowo z rządem pod względem… » więcej 2021-10-24, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (24.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa", która odbyła się we wtorek w Parlamencie Europejskim trwała ponad 4 godziny. Szefowa… » więcej 2021-10-17, godz. 14:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (17.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu sejmu, na którym uchwalono specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ma to być solidna i wysoka zapora… » więcej 2021-10-10, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (10.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »