Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o podatku od…
2021-02-14, 14:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027

"Niedzielna Loża Radiowa" (14.02.2021)
Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki reklam. Zdaniem nadawców prywatnych wprowadzenie podatku, który nazywają haraczem będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, zwłaszcza małych lokalnych redakcji. Rząd podkreśla, że to są założenia, które podlegają prekonsultacji, wpisują się w ogólny trend prac na forum UE i OECD (organizacja współpracy gosp. i rozwoju) zmierzający do bardziej sprawiedliwego opodatkowania globalnych korporacji, przede wszystkim z sektora internetowego, ale także medialnego".
- To jest walka o wolność słowa. Ta ustawa nie przewiduje rozliczenia kosztów skarbowych od zysku, tylko jest to podatek od wpływów z reklam. Czyli niezależnie od tego, czy media wypracują zysk, czy nie to będą zmuszone zapłacić podatek - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- To projekt ustawy na etapie prekonsultacji i chcielibyśmy poznać konstruktywną opinię opozycji - zaznaczył Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. Spółki z kapitałem zagranicznym nagminnie wykazują koszty poprzez spółki zależne i w ten sposób cała masa pieniędzy jest wyprowadzana poza nasz kraj. Opłata od przychodów byłaby sprawiedliwą. Wiele krajów przed nami wprowadziło takie opłaty, choćby Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja.

- Media powinny służyć społeczeństwu a nie partii władzy. Wolne media, to podstawowe źródło informacji dla milionów Polaków - podkreślił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - Bez niezależnych mediów mamy do czynienia z państwem autorytarnym. Podatek od reklam to cios w wolne media, który ma uciszyć krytykujących władzę. Jeśli mówimy, że nie ma pieniędzy w budżecie to rezerwy są: setki milionów dla ojca Rydzyka, 2 mld dla mediów publicznych, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, gigantyczne koszty funkcjonowania kancelarii premiera i prezydenta.

- Od podmiotów medialnych będzie pobierana składka, jeśli przekroczą milion złotych przychodów. Co do prasy próg wynosi 15 mln - mówił w programie Tomasz Gabor z Solidarnej Polski. To nie prawda, że małe lokalne media przestaną istnieć. Polska wzoruje się w tym na szeregu państw. Podatek obciąży największych beneficjentów procesu cyfrowej transformacji. Dodał, że w Austrii od 2000 roku jest pobierana ta składka. największymi poza europejskim krajami są Indie i Malezja. Wysokość składki w Polsce nie będzie odbiegać od składek w Czechach czy Słowacji.

- Kiedy rządziło PO główne media były w jednym toku, teraz jest inaczej, nie wiem, czy to dobrze czy źle. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłby podatek obrotowy dla wszystkich bez wyjątku i nie byłoby wyprowadzania pieniędzy z Polski - stwierdził Robert Tistek z ruchu Kukiz-15.

- Podatek od mediów to ewidentnie próba osłabienia mediów prywatnych. Jeżeli strona rządowa próbuje uzasadniać konieczność pozyskania dodatkowych pieniędzy w ten sposób, to pytam jak zamierza walczyć z unikaniem opodatkowania w generalnie w koncernach międzynarodowych - powiedział Paweł Kampa z SLD.

- Porozumienie jest za sprawiedliwymi podatkami i wspieramy wprowadzenie do polskiego systemu prawnego opodatkowania globalnych koncernów medialnych. Ten projekt ustawy nie był z nami konsultowany, ale deklarujemy gotowość do przystąpienia do prac nad ustawą - zaznaczył Piotr Pancześnik z Porozumienia. Koncerny medialne przychodzą tutaj dla zysku, a nie dla wolności słowa czy idei. Jeśli chodzi o pluralizm mediów, to wszyscy jesteśmy właśnie w medium publicznym - podkreślił gość Loży Radiowej.

- Sam pomysł, idea opodatkowania jest w porządku, ale działanie PiS wygląda jak wylanie dziecka z kąpielą - uważa Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W mojej ocenie i ocenie PSL chodzi o wyciszenie słów krytyki, aby nie ujrzały światła fakty niewygodne. Mamy już w tym roku 17 nowych podatków. Jest też pytanie, czy duże firmy, globalne wyszukiwarki będą płacić podatki, czytam opinie ekspertów, że nie będą - dodał.

- Rząd dobrze robi, że uszczelnia tak, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w Polsce. Może obcy kapitał tu inwestować, ale tak, żebyśmy my Polacy z tego coś mieli - podkreślił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »