Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o szczycie unijnym…
2020-12-13, 13:44 Autor: Joanna Matlak

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020)

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020)
W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe. Mechanizm warunkowości został jednak obwarowany konkluzjami szczytu. Przez te zapisy Polska i Węgry wycofały się z weta. Na ten temat rozmawialiśmy z naszymi gośćmi.
– Cieszę się, że te pieniądze, które są zagwarantowane w budżecie trafią do Polaków i dzięki rozsądnemu wydawaniu będzie nam się żyło lepiej. Według mnie te negocjacje powinny być prowadzone w lipcu i wówczas zabrakło strategii negocjacyjnej ze strony premiera, bo ten zajmował się sprawami wewnętrznymi i wojenką w Zjednoczonej Prawicy – mówił Piotr Wach z Koalicji Obywatelskiej.

– Powinniśmy się skupić na tym co nas czeka w najbliższych miesiącach i latach, trzeba odbudować gospodarkę z wykorzystaniem środków unijnych i zaangażowaniem samorządowców, którzy od paru tygodni prowadzą narrację antyrządową i straszą wyjściem z UE. Nasz premier pojechał do Brukseli w obronie interesów Polski – mówił z kolei Powiedział Paweł Nakonieczny z PiS.

– Zwieńczono pewne dzieło z pewnymi problemami, są środki i możliwości, ale okupione pewnymi stratami i to dosyć istotnymi dla Polski – stwierdził Antoni Konopka z PSL. Można zapytać czy potrzebna była ta szarpanina i nerwy? – pytał Konopka.

– Ja mam pewną satysfakcję, bo od tygodni mówiłem, że nie będzie żadnego weta i dojdzie do kompromisu, mówiłem, że trzeba wspierać polski rząd bez względu na to jaki on jest, bo nie znaliśmy kulis i ważnych negocjacji, a to była kwestia interesu państwa – powiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15.

– Mogę pogratulować premierowi efektu jaki został osiągnięty, co do zasady powinniśmy stać murem za rządem, ale za rządem, który też reprezentuje te wartości, które są także moimi wartościami – powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

– Ja już premierowi gratulowałem w lipcu, kiedy wrócił z Brukseli z projektem budżetu i większość klasy politycznej mówiła, że to sukces. Gratuluję, że pokonał w sobie fobię antyunijną, kompleksy i uprzedzenia i że nie dał się wciągnąć w grę Zbigniewa Ziobry – powiedział z kolei Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Rozporządzenie, które łączy wydatkowanie środków unijnych z praworządnością nie zmieniło się ani o przecinek. Owszem, dołączone pewne deklaracje interpretacyjne, które mają zawęzić pojęcia praworządności, ale rozporządzenie wprowadza niejako tylnymi drzwiami poza traktatowe karanie państwa. Ja się cieszę, że ta kwestia zostanie poddana badaniom przez TSUE – mówił Sławomir Batko z Solidarnej Polski.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Paweł Kukiz (Kukiz'15),
  • Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka),
  • Antoni Konopka (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Sławomir Batko (Solidarna Polska).

Zobacz także

2020-08-30, godz. 12:39 Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM, GALERIA] To wyjątkowa rocznica. 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980… » więcej 2020-08-23, godz. 13:36 Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach… » więcej 2020-08-16, godz. 14:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna… » więcej 2020-08-15, godz. 12:30 Świąteczna Loża Radiowa z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją 100-lecie Bitwy Warszawskiej to doskonała okazja do tego, by prześledzić uwarunkowania i przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Omówić jej znaczenie tak dla… » więcej 2020-08-09, godz. 14:20 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Najważniejsze ustawy, ideologiczne spory, wszystkie problemy Opolszczyzny – co myślą o nich najpoważniejsze partie? O to pytaliśmy ich przedstawicieli w… » więcej 2020-08-02, godz. 13:32 Niedzielna Loża Radiowa z 2 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wróciliśmy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. 2 sierpnia nasi goście skomentowali… » więcej 2020-07-26, godz. 13:43 Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę… » więcej 2020-07-19, godz. 14:15 Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki… » więcej 2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz… » więcej 2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »