Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o szczycie unijnym…
2020-12-13, 13:44 Autor: Joanna Matlak

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020)

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020)
W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe. Mechanizm warunkowości został jednak obwarowany konkluzjami szczytu. Przez te zapisy Polska i Węgry wycofały się z weta. Na ten temat rozmawialiśmy z naszymi gośćmi.
– Cieszę się, że te pieniądze, które są zagwarantowane w budżecie trafią do Polaków i dzięki rozsądnemu wydawaniu będzie nam się żyło lepiej. Według mnie te negocjacje powinny być prowadzone w lipcu i wówczas zabrakło strategii negocjacyjnej ze strony premiera, bo ten zajmował się sprawami wewnętrznymi i wojenką w Zjednoczonej Prawicy – mówił Piotr Wach z Koalicji Obywatelskiej.

– Powinniśmy się skupić na tym co nas czeka w najbliższych miesiącach i latach, trzeba odbudować gospodarkę z wykorzystaniem środków unijnych i zaangażowaniem samorządowców, którzy od paru tygodni prowadzą narrację antyrządową i straszą wyjściem z UE. Nasz premier pojechał do Brukseli w obronie interesów Polski – mówił z kolei Powiedział Paweł Nakonieczny z PiS.

– Zwieńczono pewne dzieło z pewnymi problemami, są środki i możliwości, ale okupione pewnymi stratami i to dosyć istotnymi dla Polski – stwierdził Antoni Konopka z PSL. Można zapytać czy potrzebna była ta szarpanina i nerwy? – pytał Konopka.

– Ja mam pewną satysfakcję, bo od tygodni mówiłem, że nie będzie żadnego weta i dojdzie do kompromisu, mówiłem, że trzeba wspierać polski rząd bez względu na to jaki on jest, bo nie znaliśmy kulis i ważnych negocjacji, a to była kwestia interesu państwa – powiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15.

– Mogę pogratulować premierowi efektu jaki został osiągnięty, co do zasady powinniśmy stać murem za rządem, ale za rządem, który też reprezentuje te wartości, które są także moimi wartościami – powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

– Ja już premierowi gratulowałem w lipcu, kiedy wrócił z Brukseli z projektem budżetu i większość klasy politycznej mówiła, że to sukces. Gratuluję, że pokonał w sobie fobię antyunijną, kompleksy i uprzedzenia i że nie dał się wciągnąć w grę Zbigniewa Ziobry – powiedział z kolei Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Rozporządzenie, które łączy wydatkowanie środków unijnych z praworządnością nie zmieniło się ani o przecinek. Owszem, dołączone pewne deklaracje interpretacyjne, które mają zawęzić pojęcia praworządności, ale rozporządzenie wprowadza niejako tylnymi drzwiami poza traktatowe karanie państwa. Ja się cieszę, że ta kwestia zostanie poddana badaniom przez TSUE – mówił Sławomir Batko z Solidarnej Polski.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Paweł Kukiz (Kukiz'15),
  • Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka),
  • Antoni Konopka (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Sławomir Batko (Solidarna Polska).

Zobacz także

2020-11-08, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Czy wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dobry dla Polski? Czy coś w związku z tym zmieni się w naszych relacjach? Na to pytanie odpowiadali… » więcej 2020-11-01, godz. 12:00 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 listopada 2020 Skoro nie można udać się na cmentarz, odwiedzimy je za pomocą... opowieści! W Świątecznej Loży Radiowej naszym gościem był Tadeusz Rogoża, honorowy… » więcej 2020-10-25, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 października 2020! Przygotowaniom do walki z pandemią koronawirusa, w tym do ewentualnego zamknięcia gospodarki poświęcona był Niedzielna Loża Radiowa, w zmienionej przez epidemię… » więcej 2020-10-18, godz. 15:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 października 2020 W dzisiejszym programie dwa tematy. Premier i minister zdrowia chcą „wcisnąć hamulec” i w walce z pandemią wprowadzają nowe obostrzenia. Blisko połowa… » więcej 2020-10-11, godz. 14:09 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020 Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została… » więcej 2020-10-04, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 – Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu… » więcej 2020-09-27, godz. 14:20 Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020: O zakończeniu negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy i nowym rz… » więcej 2020-09-20, godz. 12:27 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 września 2020 Zawieszenie negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy. To najważniejsze wydarzenie polityczne ostatnich dni, więc nie mogło go zabraknąć w dyskusji przedstawicieli… » więcej 2020-09-13, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w… » więcej 2020-09-06, godz. 14:32 Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »