Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-11-29, 14:14 Autor: Ireneusz Prochera

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020
O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii koronawirusa, rozmawiali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej. Uchwała Sejmu popiera veto rządu Mateusza Morawieckiego, Senat jest mu przeciwny. Czy to zgodne ze standardami politycznymi? Czy szkodzi strategii negocjacyjnej?
- Na pewno nie jest normalne, że politykę międzynarodową próbuje prowadzić Senat, który żadnych kompetencji nie posiada - mówił senator Jerzy Czerwiński (PiS), podkreślając, że najgorsze w jego opinii jest to, że te obie opinie są rozbieżne.

- Senat jest instytucją publiczną, drugą izbą parlamentu i w mojej ocenie Senat ratuje resztki polskiego honoru na arenie międzynarodowej - stwierdził Robert Węgrzyn (PO), który wskazał, że w sprawie publicznie wypowiadał się minister sprawiedliwości Z.Ziobro, więc dlaczego nie miałby tego robić Senat?

- Zacznijmy od tego, że samo veto nie jest w UE żadnym nowym narzędziem, korzystają z niego państwa europejskie od wielu lat. Tym razem złamano ustalenia ze szczytu lipcowego - mówił Sławomir Batko (Solidarna Polska), uznając, że postawa opozycji i Senatu szkodzi negocjacjom.

- Senat ma prawo zabierać głos. Według mnie marszałek Grodzki wychodzi na męża stanu, a Senat na głos rozsądku, ponieważ to nie jest spór Polska kontra UE a spór PiS kontra reszta świata - stwierdził Szymon Godyla (.N).

- Sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Rozumiem, że wolą większości senatorów jest to, by decyzje zapadały nie wolą obywateli i Sejmu, lecz wolą brukselskich urzędników. Natomiast Senat przedkłada swoje partykularne interesy, a w gruncie rzeczy interes opozycji, ponad interes narodowy - powiedział Wojciech Komarzyński (PiS).

- Przede wszystkim zawsze będziemy popierać każde działania rządu, które będą dążyć do zachowania suwerenności Polski - zapowiadał przedstawiciel Kukiz'15 Robert Tistek, stwierdzając, że spory wewnętrzne nie powinny być wynoszone na zewnątrz, a te dwie sprzeczne uchwały izb parlamentu tak można traktować.

- Są rzeczy, które idą w świat. Podobna sytuacja jest z tą uchwałą Senatu, która z pewnością będzie przez polityków unijnych i światowych opiniowana - stwierdził Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). Jego zdaniem uchwała Senatu spowoduje, że opinia zagraniczna będzie się zastanawiać co dzieje się w Polsce.

- Mi osobiście ten dwugłos nie przeszkadza. Należy użyć wszystkich instrumentów demokratycznych - wskazywał Piotr Woźniak (Lewica), mówiąc też, że Senat ma kompetencje, by wzywać o opamiętanie. Uznał również, że unijne veto to zasłona dymna mająca przykryć kłopoty gospodarcze kraju.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »