Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-10-04, 12:32 Autor: Justyna Krzyżanowska

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020
– Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu. O tzw. planie Marshalla dla Białorusi ale też innych kwestiach poruszanych na unijnym szczycie rozmawialiśmy z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej.
– Wydaje mi się, że Unia Europejska chce podejść bardzo spokojnie, ale z otwartością do prowadzenia dyskusji. Natomiast Łukaszenka chyba wyznaje zasadę, że jednak odpowie ostro i zareagował w sposób zaskakujący poprzez nałożenie embarga na polityków Polski i Litwy. Łukaszenka nie sięgnął po polityków Niemiec i Francji tylko tymi z bezpośredniego sąsiedztwa – mówił poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

– To na razie taka wojna dyplomatyczna, dla mnie jest ciekawa inicjatywa związana z Grupą Wyszehradzką, gdzie premier Mateusz Morawiecki zaproponował wyasygnowanie około 1 mld euro na pomoc dla Białorusinów – powiedział Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z PiS.

– My zgłosiliśmy ważną uchwałę sejmową, która wkrótce będzie omawiana. To uchwala której intencją jest wezwanie rządu Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania realizowania projektu Nord Stream 2, który też uderza w bezpieczeństwo energetyczne Białorusi jako państwa przesyłowego. Cieszę się z sukcesu premiera Morawieckiego – powiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

– W kwestiach polityki zagranicznej, która jest ważnym elementem polskiej racji stanu tu bez względu na różnice, które nas dzielą powinniśmy działać razem i tu jest zgoda. To, co zrobił premier Morawiecki, to krok w dobrą stronę – ocenił Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Gdyby nie genetyka historyczna Polski, nie bylibyśmy dzisiaj liderem w polityce związanej z naszymi wschodnimi sąsiadami i nie potrafilibyśmy zbudować solidarności, która zjednoczy wszystkie kraje UE. Musimy budować front wartości, który dziś jest mocno atakowany. Nie da się budować solidarności bez definiowania podstawowych pojęć związanych z demokracją i wolnością – ocenił Arkadiusz Bugla z PiS.

– Wszyscy się zgadzamy, że należy popierać dążenie do demokratyzacji każdego państwa i żeby nie było takich reżimów jak Łukaszenki. Tylko my musimy popatrzeć na nieodległą historię, bo na Ukrainie zaczynało się podobnie, były rozruchy, pomoc zewnętrzna i do czego to doprowadziło? Do destabilizacji Ukrainy – ocenił Robert Tistek z Kukiz’15.

W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy też o kwestiach związanych z praworządnością, ale gorącą dyskusję zwłaszcza między Tomaszem Kostusiem a Januszem Kowalskim wywołał temat przywołany przez ministra Kowalskiego o zmianach personalnych w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Aleksander Bugla (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Janusz Kowalski (Solidarna Polska),
  • Robert Tistek (Kukiz’15),
  • Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 - debatę prowadzi Joanna Matlak

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »