Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz…
2020-08-23, 13:36 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020
Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach podyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele partii obecnych w parlamencie.Naszymi gośćmi byli:
Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego
Piotr Wach z Nowoczesnej
Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej
Sławomir Batko z Solidarnej Polski
Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości
Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej
- To zamieszanie to troszkę efekt wcześniejszych działań Prawa i Sprawiedliwości – zarzucił Piotr Wach.

Wrócił do podwyżek i premii, jakie swoim ministrom przyznała swego czasu premier Beata Szydło. Jednocześnie P. Wach podkreślił, że dochodzi do absurdu, gdyż nowy minister zdrowia będzie zarabiał o połowę mniej niż zarabiał na poprzednim swoim stanowisku prezesa NFZ. Na gość ma nadzieję, że po pandemii będzie możliwość transparentnych rozmów w sprawie podwyżek dla najważniejszych osób w państwie.

- Płace dla parlamentarzystów i najwyższych polityków w państwie, ale także dla samorządowców od dłuższego czasu są zamrożone - przypomniał Paweł Nakonieczny.

Dodał, że w całej gospodarce płace rosną – jednak nie dla polityków i w administracji. To powoduje odpływ kadry. Fachowcy odchodzą głównie do biznesu. Podkreślił, że niewiele w polityce jest takich osób jak premier Mateusz Morawiecki, który poza polityką się wzbogacił i może dzisiaj służyć Polsce.

- Myślę, że w społeczeństwie nigdy nie będzie szerokiego konsensusu dla podwyżki pensji dla polityków – powiedział Sławomir Batko.

W jego przekonaniu wynika to z braku społecznego zaufania do polityków. Jednak kwestia ewentualnych podwyżek, jaką procedowano w sejmie i senacie była wynikiem konsensusu największych sił politycznych. Zdaniem naszego gościa podwyżki powinny nastąpić – do dyskusji jest kwestia w jakiej wysokości i dla kogo.

- Panowie proszę nie mówić, że to nie jest wasza inicjatywa – zarzucił politykom Zjednoczonej Prawicy Robert Węgrzyn.

Przyznał, że wyborcy przez długi okres nie wybaczą politykom Koalicji Obywatelskiej tego, iż podnieśli ręce głosując za tą ustawą. Nie wybaczą im też tego, że weszli w układ z Prawem i Sprawiedliwością. Kierownictwo Platformy Obywatelskiej popełniło błąd i wycofało się z tego projektu.

- Pieniądze zawsze emocje wzbudzały, wzbudzają i wzbudzać będą – zastrzegł Marcin Oszańca.

Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że pensje osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie są zdecydowanie za niskie. Widać to w rządzie jak i w samorządzie. Po prostu brakuje wykwalifikowanych kadr, które chcą pracować w resortach, gdy w biznesie mogą zarobić znacznie więcej. Trzeba zmienić w tej mierze politykę informacyjną.

- Powiązanie pensji osób najważniejszych w państwie ze średnią płacą krajową jest najlepszym rozwiązaniem - podkreślił Roman Kolek.

Dzisiaj sytuacja wymaga regulacji, aby nie dochodziło do absurdów, gdy minister czy wiceminister zarabiają mniej od dyrektorów departamentów. Pomysł z wprowadzeniem ustawy pod obrady sejmu obliczony był na szybką ścieżkę legislacyjną. Jednak rekcja społeczna wykazała, że w obecnej dobie podobne pomysły muszą być konsultowane ze społeczeństwem.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »