Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz…
2020-07-19, 14:15 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020
W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki i przebieg wyborów prezydenckich oraz zdradzili swoje zamierzenia na przyszłość.

Gośćmi "Niedzielnej Loży Radiowej" byli: Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska),Piotr Pancześnik (Porozumienie), Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Oszańca (PSL), Witold Zembaczyński (Nowoczesna) i Robert Węgrzyn (Platforma Obywatelska)
Małgorzata Wilkos podkreśliła, że wygrana Andrzeja Dudy była znacząca, poprzedzona ogromna pracą podczas kampanii wyborczej. Daje to mocny mandat do sprawowania władzy w kolejnej kadencji. Warto też podkreślić bardzo dobre wyniki wyborów na Opolszczyźnie. Wysoka, rekordowa frekwencja powoduje, że mandat jest jeszcze silniejszy. Poza tym w wielu gminach, w których dominuje Mniejszość Niemiecka, Andrzej Duda uzyskał świetne rezultaty, co świadczy o tym, że ludność śląska popiera tradycyjne wartości.

Robert Węgrzyn stwierdził, że to wybory, które niewątpliwie przejdą do historii. Po pierwsze: ze względu na emocje. Po drugie: ze względu na wysoką frekwencję. Po trzecie: ze względu na niechlubne zachowanie Telewizji Polskiej. Nasz gość nie zgodził się z tezą, że Andrzej Duda ma mocny mandat, bo wygrał niewielką liczba głosów. To był wybór wizji Polski. Niestety, wygrała Polska skręcająca na wschód.

Paweł Nakonieczny podkreślił, że jak przysłuchuje się wypowiedziom opozycji, to ma wrażenie, że przez najbliższe trzy lata będziemy rozmawiać o tej kampanii. A jego zdaniem Andrzej Duda uzyskał świetny rezultat, zresztą w pierwszej turze - która zdaniem naszego gościa daje większy ogląd poparcia społecznego - wręcz zmiażdżył swoich rywali. Paweł Nakonieczny dodał, że to Andrzej Duda był hejtowany w prywatnych mediach.

Witold Zembaczyński podziękował za każdy głoś oddany na Rafała Trzaskowskiego. To ogromna energia, jaką ludzie przekazali opozycji. Podziękował też innymi liderom partii i ugrupowań, którzy opowiedzieli się za kandydatem opozycji. Poseł zastrzegł, że opozycyjny kandydat wygrał na Opolszczyźnie. Marsz ku zmianie w Polsce został przez Rafała Trzaskowskiego rozpoczęty i będzie kontynuowany.

Piotr Pancześnik z żalem zauważył, że poziom emocji po obu stronach politycznej barykady jest nadal wysoki. Stosunek głosów, jakim wygrał Andrzej Duda jest podobny do tego sprzed 5 lat. Reguły demokracji stanowią zresztą, że wystarczy wygrana jednym głosem. Wszyscy na te reguły się zgodziliśmy i nadal zgodnie z nimi będziemy grali. Nasz gość nie zgodził się z zarzutem o rzekomo haniebnej roli TVP, podał casus okładki FAKT-u.

Marcin Oszańca stwierdził, że wysoka frekwencja świadczy o dojrzałości politycznej Polaków, o tym, że mają świadomość wagi swojego głosu. Przypomniał, że PSL nie ma sprzyjających mediów, poza tym wybory prezydenckie zawsze były trudne dla tej partii. Zarzucił, że Zjednoczona Prawica nie szanuje dorobku ostatniego trzydziestolecia. PSL jest partią samorządową, dlatego nie zgadza się z zapowiedziami ograniczania ich praw.

Zobacz także

2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »