Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i…
2019-11-10, 13:00 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej
Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej.

Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie echa październikowych wyborów parlamentarnych, a dyskusja zogniskowała się wokół przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W minionym tygodniu w centrum debaty była giełda nazwisk potencjalnych kandydatów, spekulacje na temat partyjnych strategii i deklaracja Donalda Tuska. Opolskich polityków zapytaliśmy o komentarz do prezydenckich scenariuszy.
Szymon Godyla (Nowoczesna): Ciężko będzie obecnemu prezydentowi, bo nie będzie mógł być bardziej lewicowy, socjalny niż lewica, nie będzie mógł być bardziej prawicowy niż Konfederacja. Cała walka wyborcza rozegra się moim zdaniem pomiędzy Małgorzatą Kidawą-Błońską, czyli bardzo zdecydowaną, kompetentną kobietą, a panem, którego my nazywamy notariuszem.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Kandydata na prezydenta w Polsce zawsze wystawia jakieś ugrupowanie partyjne i Polacy od dwudziestu paru lat się na to zgadzają. Nie oznacza to, że jest notariuszem jakiegoś środowiska. Odnosząc się do kandydata PO nie rozumiem: mówicie Państwo, że kandydatem będzie M. Kidawa-Błońska, ale za miesiąc będą prawybory. Po co zatem są te prawybory?

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): W Polsce rzeczywiście stawiamy na pełnokrwistych polityków, jeżeli chodzi o urząd prezydenta, choć w Europie czy na świecie tak nie jest. Jeżeli chodzi o Donalda Tuska i przypisywaną mu kalkulację, to przypomnę, że w 2015 r. to Jarosław Kaczyński wycofał się z ubiegania o najwyższy urząd w państwie, bo z sondaży wychodziło, że przegrywa z kretesem z B. Komorowskim.

Krzysztof Pieroń (PSL): Kadencja, która dobiega końca, to kadencja Polski podzielonej, Polski waśni, sporów, nienawiści. To jest Polska marginalizowana w Europie. Jesteśmy niepokłóceni chyba jedynie z Morzem Bałtyckim. Prezydent Duda umizguje się do prezydenta Trampa, który jest antyeuropejski. W ostatnich wyborach suweren powiedział „nie” dwóm Dudom – ojcu i wujkowi i to jest dobry prognostyk, że zmienimy i trzeciego.

Piotr Pancześnik (Porozumienie): Co do jakości obecnej prezydentury nie ma wątpliwości, że to po Lechu Kaczyńskim najlepszy prezydent. Nie wykazywał pewnych cech, które były przypadłościami poprzednich prezydentów. Nie chcę ich przytaczać, bo to byli też moi prezydenci. Andrzej Duda to nasz naturalny, bardzo dobry kandydat.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Czeka nas bardzo ciekawa kampania. Patrzymy na stronę opozycji, kto zostanie kandydatem. Podejrzewam, że będziemy mieć takie prawybory właśnie w I turze, a rozstrzygnięcie w II turze. Myślę, że frekwencja będzie może jeszcze wyższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): Opozycja twierdzi, że prezydent Duda nie był niezależny. Przypomnę dwie sztandarowe ustawy dotyczące reformy sądownictwa, które prezydent zawetował. Wróciłbym do Donalda Tuska, który powiedział ważną rzecz, a mianowicie, że ma duży elektorat negatywny. Ten elektorat powstał po pierwsze przez takie a nie inne rządzenie, a po drugie przez takie a nie inne reprezentowanie Polski w strukturach europejskich.

Piotr Woźniak (Sojusz Lewicy Demokratycznej): Wybory prezydenckie są najbardziej spersonalizowane, najprostsze, więc będą się cieszyć największym zainteresowaniem, choć patrząc na model polskiej konstytucji prezydent może mniej niż rząd. Sprawa jest otwarta jeśli chodzi o te wybory, a frekwencja będzie rekordowa. Dziś jestem skłonny się założyć o to, że będzie duża niespodzianka.

Gości programu poprosiliśmy także o komentarz na temat zaprezentowanego w piątek (8.11) składu nowego rządu Mateusza Morawieckiego.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 10.11.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Jerzy Czerwiński (PiS),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Piotr Woźniak (SLD),
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna).

Zobacz także

2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej 2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »