Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany…
2022-06-23, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP

Kamil Bortniczuk o sytuacji politycznej w Polsce
Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o:
- Programie budowy 1000 hal sportowych
- odrzuceniu ust. o bezpiecznym przerywaniu ciąży
- rekompensatach za węgiel
- happeningu w sejmie
- To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP, ponieważ jego wartość przekroczy 2 mld złotych - powiedział w Radiu Opole Kamil Bortniczuk, minister sportu, wiceprezes Partii Republikańskiej, poseł ziemi opolskiej.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki i minister Kamil Bortniczuk ogłosili program budowy tysiąca hal sportowych w ciągu trzech lat.

- W tym roku mamy 80 mln na ten cel na pilotaż, czyli stworzenie kilkudziesięciu takich obiektów przez które określimy projekt typowy i na podstawie jego będziemy budować takie obiekty. W przyszłym roku przeznaczymy miliard złotych, co pozwoli na wybudowanie 500 lub więcej takich obiektów. Czyli w co piątej gminie taki obiekt powstanie - zaznaczył minister Bortniczuk.

Wyjaśnił, że program jest dedykowany dla samorządów, dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, rząd oferuje 70% dofinansowania, reszta to wkład gminy.

- Nie będą to formalnie hale, tylko boiska wielofunkcyjne przykryte halą łukową, lekką konstrukcją - zaznaczy poseł z Opolszczyzny.
Do pilotażu programu można już się zgłaszać.

Gość Radia Opole powiedział także o programie wyłapywania talentów sportowych wśród uczniów. Od września wszyscy nauczyciele w-f będą zobligowani do tego, aby przeprowadzić zbiór testów badających podstawowe parametry zdolności fizycznej polskiej młodzieży. Wyniki testu będą trafiały do systemu, a trenerzy, kluby sportowe będą mogły znaleźć w nim dzieci z potencjałem sportowym do danej dyscypliny.

- Ten program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Pilotaż tego programu będzie prowadzony na Opolszczyźnie skąd pochodzę ja i Lubelszczyźnie skąd pochodzi minister Czarnek, dlatego, że chcemy wziąć odpowiedzialność za ten program - powiedział.

Pytany o wrażliwość danych osobowych wyjaśnił, że dane będą anonimizowane i dopiero potem udostępniane związkom sportowym i klubom sportowym.
- Po uzyskaniu zgody rodziców klub będzie mógł się skontaktować i zaproponować przygody, daj boże później kariery sportowej pod okiem wykwalifikowanych trenerów - zaznaczył.

Minister sportu i poseł z Opolszczyzny skomentował także obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Sejm odrzucił dzisiaj (23.06) proponowane przepisy, które zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Pod projektem podpisało się ponad 201 tys. osób.

- Głosowałem za odrzuceniem tego projektu. Jako konserwatyści jesteśmy przeciwnikami jakiejkolwiek liberalizacji przepisów w tym zakresie. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna aborcja i zawsze jest skrajnie niebezpieczna, bo kończy się śmiercią dziecka i jest niebezpieczna dla matki w kontekście stanu jej psychicznego.

- Trzeba postawić akcenty na zapewnienie odpowiednich warunków dla wychowywania dzieci, edukację wśród młodych kobiet - powiedział Kamil Bortniczuk.

Rozmawialiśmy także o:
- przyjętej przez sejm ustawie dającą rekompensaty za węgiel. Przewiduje rekompensaty dla sprzedawców paliwa, którzy będą oferować go po cenie ustawowej - nie wyższej niż 996 złotych i 60 groszy brutto za tonę.
- zachowaniu posłanki PO, Klaudii Jachiry w czasie ślubowania prezesa NBP
- zmianie terminów wyborów samorządowych


Posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2022-07-06, godz. 15:01 Dominik Pikos o turystyce nad jeziorami turawskimi, możliwym odnowieniu pałacyku, obwodnicy Zawady » więcej 2022-07-06, godz. 13:01 Barbara Zając o tym, że rewitalizacja parku w Pokoju będzie kołem zamachowym gminy » więcej 2022-07-05, godz. 17:05 "Co tam Panie w polityce" Piotra Goćka i Piotra Semki w Radiu Opole! O szczycie NATO, konwencji PO i prekampanii wybo… Piotr Gociek i Piotr Semka we wtorkowym programie publicystycznym komentują: - szczyt NATO w Madrycie i ustalenia dla Polski - echa i komentarze po szczycie… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Katarzyna Czochara o zmianach w strukturach partii, Tomasz Kostuś o konwencji PO w Radomiu. "Parlamentarny" Otwarty M… Gośćmi parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" byli dziś opolscy posłowie: Katarzyna Czochara z PiS i Tomasz Kostuś z PO. » więcej 2022-07-01, godz. 12:09 Aleksandra Raś o opolskich basenach i kąpieliskach Gościem Radia Opole była Aleksandra Raś - rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu. » więcej 2022-07-01, godz. 11:46 Dariusz Krawiec o pracy ratowników WOPR O pracy ratowników WOPR w sezonie letnim i o tym jak się zachować nad wodą rozmawialiśmy w programie "Otwarty Mikrofon". Naszym gościem był Dariusz Krawiec… » więcej 2022-07-01, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują: szczyt NATO w Madrycie, słowa… W tym tygodniu audycję "Polityczny obraz tygodnia" zdominował temat szczytu NATO w Madrycie. Zapadły na nim kluczowe dla Polski i Europy decyzje, m.in. rezydent… » więcej 2022-06-30, godz. 19:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności antyzachodniego bloku państw BRICS Gościem Radia Opole był dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. chińskich z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, a także wykładowca na Uniwersytecie… » więcej 2022-06-30, godz. 15:03 Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni - Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu… » więcej 2022-06-29, godz. 14:37 Co tam Panie w polityce? Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek komentują wydarzenia międzynarodowe i krajowe Co tam Panie w polityce? Sporo się dzieje! Oprócz upałów, które pewnej celebrytce zaszkodziły, rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w czwartek (30.06)… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »