Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Europoseł PiS Anna Zalewska o rozmowach ws. kopalni…
2022-01-19, 14:21 Autor: Joanna Matlak

Europoseł PiS Anna Zalewska o rozmowach ws. kopalni Turów, polityce klimatycznej UE i zmianach w Parlamencie Europejskim

Europoseł PiS Anna Zalewska o rozmowach ws. kopalni Turów, polityce klimatycznej UE i zmianach w Parlamencie Europejskim
- Trzymają nas w niepewności (minister środowiska Polski i Czech przyp. red.), ale musimy je wspierać, tym bardziej że minister Czech zapowiedziała na dzisiaj telefon ws. umowy - mówiła w Radiu Opole europoseł PiS Anna Zalewska z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, pytana o zapowiedzi porozumienia Polski i Czech ws. kopalni Turów. Przypomnijmy, wczoraj doszło do rozmów, a dziś rano polska minister środowiska Anna Moskwa powiedziała na antenie Radiowej Jedynki, że umowa z Czechami zakłada wycofanie skargi z TSUE. A skutkiem skargi jest 500 mln euro dziennie, które Polska miałaby zapłacić za użytkowanie kopalni.
- Minister Czech zapowiedziala telefon, dlatego, że chyba właśnie jest po Radzie Ministrów i musiała dostać dodatkowe wsparcie. Na to porozumienie czekają mieszkańcy przygraniczni; i Czesi i Polacy, którzy są tym zmęczeni i czują się zakładnikami konfliktu - mówiła europoseł Zalewska.

Co z karami, które już zostały Polsce naliczone?

- Kluczowe na podstawie czego są naliczone jakieś kary. Jako eurodeputowana pracująca w komisji środowiska, która zna przepisy, nie widzę żadnych podstaw prawnych. Proszę zauważyć, że to jest tzw. środek tymczasowy. I pierwszy; zupełnie absurdalny i niemożliwy do wykonania to taki, że w ciągu jednego dnia pani sędzia zażyczyła sobie zamknięcia kopalni. Za tym idzie kopalnia, za tym idzie niebezpieczeństwo energetyczne, wyrzucenie na bruk prawie 70tys.ludzi pracujących w Turowie i kooperujących z Turowem. Chodzi też o katastrofę ekologiczną, bo kopalnie zamyka się latami - wskazywała europoseł Zalewska.

- Nie ma żadnych podstaw do tego by te kary były naliczane - podkreślił nasz gość.

Drugim tematem rozmowy był unijny pakiet klimatyczny czyli "Fit for 55". To kilkanaście dokumentów, wśród których 5 należałoby - zdaniem europoseł Zalewskiej - zablokować. Koszty wprowadzenia pakietu, jak wyliczyli eksperci Pekao, to 64 tys. zł "na głowę" każdego Polaka. Pytanie dlaczego w obliczy kryzysu pandemicznego, wzrostu cen wszystkiego, dokładać jeszcze tak drogi pakiet?

- Fit for 55 należałoby wstrzymać, by przede wszystkim uspokoić rynek. Już budzą się obywatele i zaczynają protestować przeciw swoim rządom i to obywatele zachęcają rządy by się wstrzymali. Za każdym zapisem stoją lobbyści. To są wartości, określone pojazdy, stacje do ładowania i pieniądze, które obywatele mają zapłacić za czasami nierzeczywiste i nierealne pomysły Uni Europejskiej - mówiła europoseł PiS.

W dalszej części rozmowy pojawił się wątek zmian w Parlamencie Europejskim. Nową szefową PE została Roberta Metsola.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł … Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia "Spięcie". » więcej 2022-11-28, godz. 17:15 Beata Kempa o postawie Węgier w negocjacjach z KE i rezolucji PE w sprawie mundialu - Jest różnica, jeśli chodzi o sprawę negocjacji Polski i Węgier z Brukselą. Podstawa tych negocjacji jest zupełnie inna. W przypadku Wiktora Orbana chodzi… » więcej 2022-11-28, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o tym, czy opozycja jest "dogadana" - Startując z jedną listą demokratyczną, opozycyjną, jesteśmy w stanie zwyciężyć na tyle, by można było realizować nasze projekty. A to projekty szalenie… » więcej 2022-11-26, godz. 11:15 Dariusz Sobków o szkole XXI wieku i mediacjach rówieśniczych Dariusz Sobków dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, zwanego potocznie Prószkowską Pomologią o tym jak zainteresować nauką, jak… » więcej 2022-11-25, godz. 17:45 Alicja Gawinek o wolontariacie pracowniczym W Otwartym Mikrofonie w piątki poruszamy temat wolontariatu. Tym razem Alicja Gawinek, Prezes, Dyrektor biura Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała najważniejsze wydarzenia minionych dni. » więcej 2022-11-24, godz. 17:15 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o rynku pracy Dane dotyczące wynagrodzeń, cen i gospodarki opublikowane przez GUS wskazują, że nie jest tak dobrze, jak było kiedyś. Czy widać to już na opolskim rynku… » więcej 2022-11-23, godz. 18:30 Wiktoria Mielniczek: Dla młodych polityka, to brudna gra. Ja chcę to odwrócić - Opole było jednym z najlepszych, najbardziej aktywnych - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Wiktoria Mielniczek z Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie… » więcej 2022-11-23, godz. 17:00 Zbigniew Kubalańca o zmianie w sejmiku śląskim, WBP i kulturze na Opolszczyźnie - To wielki policzek jeśli chodzi o PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Bo jednego dnia był Kaczyński w Katowicach i mówił, jak to PiS wygra wybory, a drugiego… » więcej 2022-11-22, godz. 17:15 "Co tam Panie w polityce". Wydarzenia komentują Piotr Gociek i Piotr Semka. Posłuchaj! W programie Radia Opole Piotr Gociek i Piotr Semka skomentowali mianowanie byłego ambasadora Ukrainy w Berlinie na stanowisko wiceszefa MSZ Ukrainy. Rozmawiali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »